Dywersyfikacje biznesowe Gazopromu –  media i sieć społecznościowa

Gazprom-Media, nowa spółka zależna od rosyjskiego giganta gazowego Gazprom, dokonuje dywersyfikacji swoich biznesów poprzez objęcie większości udziałów w MF Technologies, kontrolującej popularną rosyjską sieć społecznościową „Vkontakte„.

Obecnie z VKontakte korzysta ponad 100 milionów użytkowników, co czyni ją jednym z kluczowych graczy na rynku społecznościowym w Rosji – podobnie jak Facebook w innych krajach.

Warto jednak zauważyć, że Rosja już stworzyła swoją „suwerenną sieć internetową”, kontrolowaną przez rząd, co może mieć wpływ na dalszy rozwój sieci społecznościowych w kraju.

Ta strategiczna inwestycja w sektor społecznościowy stanowi kolejny krok Gazpromu w poszerzaniu swojego portfolio biznesowego. Dywersyfikacja jest ważnym krokiem dla Gazpromu, który dąży do rozszerzenia swojej działalności poza sektorem energetycznym. Inwestycja w media społecznościowe może być strategicznym posunięciem, umożliwiającym Gazpromowi dywersyfikację źródeł przychodów oraz dostęp do szerokiego grona użytkowników korzystających z VKontakte.

Jednak warto zauważyć, że kontrowersyjna reputacja rosyjskiego rządu w kwestii kontroli mediów i internetu może budzić obawy wśród niektórych użytkowników VKontakte oraz inwestorów. Stworzenie „suwerennego internetu” w Rosji może wpłynąć na dalszy rozwój VKontakte oraz innych platform społecznościowych w kraju, ze względu na potencjalne ograniczenia i cenzurę ze strony rządu.

  • 43 kanałów telewizyjnych;
  • 11 stacji radiowych;
  • 8 studiów produkcyjnych;
  • dwóch spółek dystrybucyjnych;
  • 3 internetowych platform wideo oraz operatora telewizji satelitarnej. 

Nawiasem mówiąc, pieniądze te pochodzą od konsumentów gazu w Europie i w Chinach.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *