Pułkownik Mu’ammar al-Kadafi: jego stosunek do ropy naftowej i Libijczyków?

Mu’ammar al-Kadafi urodził się 13 września 1942 w namiocie w pobliżu wiejskiego regionu Kasr Abu Hadi w plemieniu Al-Kadadifa, zaliczanego do plemion grupy arabskiej, które nadal uważa się za potomków Mahometa.

Po rozpoczęściu edukacji w Libii wyjechał na studia do Anglii.
Podczas pobytu w Londynie, chcąc prezentować swoją arabską tożsamość, nosił tradycyjne libijskie szaty.

W późniejszym okresie opowiadał, że przed wyjazdem do Wielkiej Brytanii uważał, że kraj ten jest bardziej nowoczesny od Libii. Po powrocie do kraju okazał się bardziej pewny siebie, dumny z wartości, ideałów i społecznego charakteru Libii.

Do 1968 roku Libia była monarchią, ale ponad 70% ludności żyło w biedzie. Było dużo analfabetów, którzy mieszkali w koczowniczych namiotach. To był typowy, niedorozwinięty kraj afrykański. 

Kadafi dał Libijczykom nowe życie na takim poziomie, że zazdrościł im cały czarny kontynent. Na pustyni pojawił się ósmy cud świata – ogromna rzeka stworzona przez człowieka – największy na świecie system irygacji.

Politolog L. Sawin napisał: „Kadafi był w stanie stworzyć system irygacji na terenie całej pustyni poprzez sieć podziemnych wodociągów. Powstały zupełnie nowe zakłady pracy w całej Libii, których nigdy przedtem nie było. Nie ponosząc żadnych kosztów, Libijczycy przeprowadzili się z namiotów do bloków mieszkalnych”.

Według K. Siraja Subhani, prezesa koncernu „Engro Corp” Kaddafi miał ukształtować Libię jako państwo z pozoru muzułmańskie, gotowe do wzięcia w przyszłości udziału w „zderzeniu cywilizacji”, jednego z etapów budowy Nowego Porządku Świata Niezależnych od Zachodu państw biedniejszych.

 

Uważa się, że przywódca Libijczyków, pułkownik Kaddafi stał się po prostu niewygodny dla swoich dotychczasowych „przyjaciół” z Zachodu oraz USA, snując ambitne plany wybicia się na niezależność i odegrania roli przywódcy świata wolnego od wpływów interesów politycznych Zachodu.

Po obaleniu monarchii w 1969 r. M. Kadafii znacjonalizował przemysł naftowy i objął kontrolą państwa wszystkie banki w Libii. Ogromne zyski inwestował w rozwój kraju i polepszenie sytuacji społeczeństwa libijskiego, pomagał też wielu państwom w Afryce Środkowej,
Nadzorował wystrzelenie pierwszego satelity komunikacyjnego w Afryce w 2007 r. Pracował w kierunku zjednoczenia Afryki, aby utworzyć silny politycznie i gospodarczo blok państw afrykańskich połączonych wspólnym handlem i wspólną walutą opartą na afrykańskim złocie i dinarze. Na straży panafrykańskiego sojuszu miały stać afrykańskie zjednoczone siły zbrojne.

  • wszyscy cudzoziemcy opuścili Libię;
  • zamknął amerykańskie i angielskie bazy militarne;
  • skonfiskował majątki Włochom – potomkom kolonizatorów;
  • Zmienił kalendarz, łącznie z nazwami miesięcy i liczeniem lat od daty urodzenia Proroka Mahometa;
  • zrewidował prawodawstwo tak, by było w zgodzie z prawem szarijatu. 
  • wprowadzono zakaz picia alkoholu i gier hazardowych. 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *