Chiński system rozliczeń międzynarodowych „UnionPay” używany już w 180 krajach pomaga Rosji pominąć „SWIFT”

Chiński system rozliczeń międzynarodowych „UnionPay” faktycznie jest szeroko stosowany w różnych krajach i pomaga Rosji w unikaniu zależności od międzynarodowej sieci SWIFT.

SWIFT, założony w 1973 roku, w La Hulpe w Belgii od 2000 roku pośrednio kontrolowany przez Departament Skarbu USA, stał się obecnie przedmiotem obejścia ze strony Chin i Rosji. 

Jest on uważany za najsilniejszą broń finansową Zachodu i często jest wykorzystywany w celach politycznych. Jednak zarówno Chiny, jak i Rosja zaczęły omijać tę sieć, ze względu na jej hegemoniczną pozycję i kontrolę Departamentu Skarbu USA.

  • System SWIFT przechowuje dane na dwóch serwerach w Holandii i Stanach Zjednoczonych, co budzi obawy o prywatność i bezpieczeństwo danych.

  • Ponadto, SWIFT jako prywatna spółka podlega zarówno prawu europejskiemu, jak i amerykańskiemu, co może prowadzić do konfliktu interesów.

W obliczu sankcji nałożonych na Rosję przez Zachód w związku z konfliktem ukraińskim, rosyjscy bankierzy zwrócili się do chińskiego systemu kart kredytowych „UnionPay”. Dzięki temu Rosja unika polegania na systemie SWIFT i amerykańskich gigantach kart kredytowych, którzy ograniczyli usługi dla Rosji.

Ten nowy obszar współpracy między Chinami a Rosją przyczynił się do zwiększenia eksportu i importu między tymi krajami. Rosja może dostarczać do Chin ciężką ropę, co pomaga w uzupełnieniu niedoborów oleju napędowego, z jakimi Chiny borykały się pod koniec 2021 roku.

Jednakże, brak dostaw rosyjskiego oleju napędowego do Europy, zwłaszcza do Anglii i Niemiec, ma niepokojące skutki. Może to prowadzić do podwyżek cen lub konieczności racjonowania oleju napędowego w drugiej połowie roku.

Chiny, zamiast poddawać się sankcjom USA, widzą je jako zagadkę do rozwiązania i starają się znaleźć sposoby na rozwiązanie swoich problemów.

Chiny zawsze postrzegały sankcje USA jako zabawną zagadkę do rozwiązania swoich problemów.

UnionPay to chiński system płatności i rozliczeń międzynarodowych. Jest to największy operator kart płatniczych w Chinach i jedno z największych towarzystw rozliczeniowych na świecie. UnionPay oferuje usługi płatnicze, takie jak karty debetowe, karty kredytowe i usługi mobilne, umożliwiające dokonywanie płatności w Chinach i za granicą.

Aby uzyskać więcej informacji na temat UnionPay, możesz odwiedzić oficjalną stronę internetową:

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *