Umowy zbrojeniowe zbliżają Rosję i Iran

Podczas wizyty prezydenta Iranu Ebrahima Raisiego w Moskwie na początku 2022 roku, pojawiły się nadzieje na podpisanie umów obronnych, które pozwoliłyby na obejście międzynarodowych sankcji i wykorzystanie wygaśnięcia embarga ONZ na handel bronią z Teheranem.

Raisi dążył do pozyskania zaawansowanego technologicznie sprzętu wojskowego, w tym rosyjskich myśliwców i systemów obrony przeciwrakietowej.

Jednak pojawiały się pytania, co Iran mógłby zaoferować Rosji w zamian, skoro sam był objęty sankcjami i pozbawiony gotówki i technologii. Ponadto, czy Rosja zaryzykowałaby dostarczenie Iranowi zaawansowanej technologii wojskowej, gdyż mogłoby to spowodować niezadowolenie ze strony rywalizujących państw oraz klientów Rosji na Bliskim Wschodzie?

Odpowiedzi na te pytania przyszły szybko po rosyjskiej inwazji na Ukrainę, która wyczerpała rosyjski arsenał, a Moskwa zwróciła się do Iranu o wojskowe drony, które okazały się bardzo przydatne w działaniach wojennych. Iran dostarczył Rosji pociski krótkiego zasięgu, a także amunicję, co pozwoliło uzupełnić kurczące się zapasy Rosji. Istnieją również sugestie, że Iran mógłby w przyszłości dostarczyć Rosji pociski balistyczne.

W zamian za to, Iran otrzymał gwarancje dostawy zaawansowanego sprzętu wojskowego, w tym rosyjskich myśliwców Su-35, systemów obrony przeciwrakietowej S-400 oraz satelitów wojskowych.

CNN 14 marca 2023 r. doniosło również o wysyłce przez Rosję przechwyconej broni, dostarczonej przez Stany Zjednoczone na Ukrainę, do Iranu, gdzie może zostać poddana inżynierii wstecznej w celu wyprodukowania jej odpowiedników.

„W ciągu ostatniego roku przedstawiciele USA, NATO i innych zachodnich urzędników widzieli kilka przypadków przejęcia przez siły rosyjskie mniejszego sprzętu broni palnej na ramieniu, w tym systemów przeciwpancernych Javelin  [CNN] i systemów przeciwlotniczych Stinger, które siły ukraińskie były czasami zmuszane do pozostawienia na na polu bitwy, źródła” poinformowało CNN.

Partnerstwo nie tylko jeszcze bardziej destabilizuje Ukrainę, ale może również zagrozić sąsiadom Iranu na Bliskim Wschodzie, powiedział w zeszłym miesiącu rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego” powiedział John Kirby.

Podczas niedawnej podróży na Bliski Wschód sekretarz obrony USA Lloyd Austin wyraził zaniepokojenie pogłębiającą się w ciągu ostatniego roku współpracą wojskową Rosji z Iranem, mówiąc, że „stanowi to poważne wyzwanie” dla regionu.

Iran zdobywa ważną wiedzę i doświadczenie na polu bitwy na Ukrainie, które ostatecznie zostaną przekazane jego niebezpiecznym pełnomocnikom na Bliskim Wschodzie” – powiedział Austin. „W zamian za irańskie wsparcie na Ukrainie Rosja oferuje Iranowi bezprecedensową współpracę obronną, w tym w zakresie rakiet i obrony powietrznej” dodał.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *