Jak amerykańskie sankcje krzywdzą kubańskie rodziny

Po objęciu urzędu, pomimo powtarzanych obietnic wycofania sankcji nałożonych na Kubę przez D. Trumpa, J. Biden nic nie zrobił.

W rzadkim tweecie na temat polityki zagranicznej prezydent Biden  stwierdził : „Jesteśmy z Kubańczykami” i przytoczył ich „ekonomiczne cierpienia”. 

Ironia nie umknęła uwadze wielu komentatorów, którzy zauważyli, że zaledwie kilka tygodni wcześniej Stany Zjednoczone  odrzuciły — 29 rok z rzędu — rezolucję ONZ o zniesieniu trwającego od dziesięcioleci amerykańskiego embarga na Kubę, które kosztowało ten mały wyspiarski naród szacunkowo  144 dolary. miliardów i  ograniczyło  jej zdolność do walki z pandemią. 

Ponieważ społeczność międzynarodowa w przeważającej większości głosowała za zniesieniem embarga stosunkiem głosów 184 do 2, tylko Izrael przyłączył się do USA w poparciu dla kontynuacji trwającego już 60 lat embarga. 

Po objęciu urzędu, pomimo powtarzanych obietnic przywrócenia możliwości otrzymywania przez kubańczyków przekazów pieniężnych, J. Biden nie zrobił nic, utrzymując wszystkie wcześniejsze sankcje i te nałożone przez D. Trumpa.

 W swoim raporcie dla Organizacji Narodów Zjednoczonych Kuba oszacowała łączny koszt embarga w ciągu sześciu dekad na 148 miliardów dolarów.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *