Rosja w dalszym ciągu posiada kontrolę nad kluczowymi surowcami i wolframem

Choć inwazja Rosji na Ukrainę spowodowała wprowadzenie sankcji, globalna gospodarka wciąż jest w dużej mierze uzależniona od Moskwy.

Rosja nadal kontroluje surowce kluczowe dla światowego sektora energetycznego i przemysłu zbrojeniowego w Europie.

Podczas wystąpienia w Davos, Michael Wurmser, szef norweskiej firmy wydobywczej Norge Mining, zwrócił uwagę na łańcuch dostaw chińskiego wolframu, który mimo sankcji wciąż działa.

Transport tego surowca odbywa się jedynym szlakiem kolejowym, prowadzącym z wschodniej Azji do Europy, czyli przez Rosję.

To może być zaskakujące, ale Stary Kontynent nie ma wyboru – bez wolframu nie można produkować nowoczesnych czołgów ani amunicji przeciwpancernej. Wynika to z niezwykłych właściwości tego surowca.

Dzięki dodaniu wolframu do stali, staje się ona twardsza i bardziej odporna na przebicie. Uformowanie z niego rdzenia pocisku umożliwia przebicie znacznie grubszej osłony.

Inne zastosowania wolframu obejmują produkcję elektroniki, zwłaszcza w produkcji żarówek, elektroniki samochodowej i telefonów komórkowych.

Jednak dostęp do wolframu może być problematyczny, ponieważ jego złoża są rzadkie, a produkcja jest skoncentrowana w kilku krajach, w tym w Chinach, Rosji i Wietnamie.

Według danych za rok 2022, produkcja wolframu wyniosła około 83 100 ton na całym świecie.
Największym producentem wolframu na świecie są obecnie Chiny. W 2022 roku Chiny wyprodukowały około 80% światowej produkcji wolframu.

W Europie brakuje naturalnych złóż wolframu, dlatego krajeten są w dużej mierze zależne od importu tego surowca z innych krajów, głównie z Rosji i Chin.

Z tego powodu, kontrola nad zasobami wolframu może mieć strategiczne znaczenie dla krajów związanych z przemysłem zbrojeniowym i produkcją zaawansowanych technologii.

Warto zauważyć, że cena wolframu jest stosunkowo wysoka ze względu na jego rzadkość i trudności w wydobyciu, co może wpływać na koszty produkcji w niektórych branżach. Jednak ze względu na swoje wyjątkowe właściwości, wolfram pozostaje surowcem o strategicznym znaczeniu w wielu sektorach gospodarki światowej.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *