Afryka 30″ czytania

Luty 2023

RPA

USA, Anglia, Niemcy i Francja oferują Pretorii 8,5 mld dolarów, aby kraj wycofał się z węgla i zwiększył eksport swojego węgla do Niemiec i Anglii w latach 2023 – 2025

W 2022 r. kraj miał 100 dni przerw w dostawie prądu. W kraju znajdują się stare elektrownie węglowe i nie dostarczają wystarczającej ilości energii elektrycznej

Ze względów klimatycznych USA, Anglia, Niemcy i Francja zaoferują Pretorii 8,5 miliarda dolarów, aby kraj wycofał się z węgla.

Pozwoli to na zwiększenie importu wydobywanego węgla z Afryki Płd. do Niemiec i Anglii, które mają zasilać elektrownie węglowe w celu wytwarzania energii elektrycznej w 2023 r. po sankcjach na węgiel nałożonych na Rosję w ub.r.

Styczeń 2023

Namibia

Unia Europejska przygląda się Windhukowi z nadzieją, że za parę lat zakupi trochę ropy

  • Wyniki z odwiertu przeprowadzone przez Shell w Graff-1 w Namibii wykazały co najmniej dwa źródła zawierające ropę i gaz ziemny. Zasoby gazu szacowane są na 29 mld dolarów amerykańskich

Lipiec 2022

Libia

Libijscy protestujący podpalili Izbę Reprezentantów we wschodnim mieście Tobruk, a inni palą Trypolis

Protesty wstrząsnęły Libią, protestujący podpalili Izbę Reprezentantów we wschodnim mieście Tobruk, a inni Libijczycy podpalają stolicę Trypolis. Wszyscy domagali się działań przeciwko uzbrojonym milicjom, rosnącej inflacji i przerwom w dostawie prądu.

Problemem Libijczyków jest także napływ migrantów ze Środkowej Afryki i pojawianie się dziesiątek nowych skupisk migracyjnych z oczekującymi na emigrację do Europy okoł 700 tyś osób.

  • Nie mówimy nawet o problemach z dostawą ziarna i problemem żywnościowym. 

Dzienne wydobycie ropy w pierwszej połowie 2022 r. w Libii to zaledwie 610 tys.  baryłek dziennie. Za rządów Kaddafiego liczba ta przekraczała 1,7 – 1,9 mln baryłek dziennie 

W kraju wydobywa się 700 000 baryłek ropy dziennie, podczas gdy za rządów Kaddafiego liczba ta przekraczała 1,7 miliona baryłek dziennie. Konflikty wewnętrzne ograniczyły w ostatnim roku wydobycie nawet do 100 000 baryłek dziennie. Strach przed libijską produkcją jest jednym z czynników popychających ceny do 120 USD/bb.

Czerwiec 2022

Libia

Libia nie zastąpi rosyjskich źródeł energii

Największe pole naftowe w Libii „Sahara” wznowiło częściowo eksploatację, o czym poinformowała Libijska Narodowa Korporacja Naftowa (NOC).

Wiemy już oficjalnie, że Libia nie zastąpi rosyjskich źródeł energii w Europie.
Kraj nasz nie ma nadwyżki zasobów naturalnych, które mogłyby zostać wysłane do unijnych odbiorców w celu zastąpienia rosyjskich nośników energii” – powiedział 17 maja b.r. minister d.s. ropy i gazu w rządzie Jedności Narodowej Libii Mohammed Aoun.

Plany zastąpienia rosyjskiej ropy dostawami z Libii, zapowiadała wcześniej unijna dyplomacja i włoska grupa naftowo-gazowa Eni. Włoski koncern naftowy poinformował, że w 2021 r. blisko 18 proc. ropy przerabianej importował z Rosji. Dlatego planowała zrekompensować te ilości zakupami z Libii, będącej kiedyś jej kolonią z którą ma przyjazne stosunki.

Poza politycznymi czynnikami istnieją inne takie jak brak środków finansowych na przeprowadzenie niezbędnej konserwacji na polach naftowych, sabotaże w rafineriach i działania terrorystyczne, które utrudniają wydobycie i eksport ropy.

Kwiecień 2022

Libia

RafinerieElephant” i „El Feel” są nieczynne z powodu sabotażu. Nadal spada wydobycie ropy w Libii

Wydobycie ropy w ciągu pierwszych trzech miesięcy 2022 r. spadło o 50 000 baryłek dziennie z powodu niepokojów społecznych na polu naftowym „Sharara”. Rafinerie „Elephant” i „El Feel” są również nieczynne od paru miesięcy z powodu sabotażu. 

Protestujący weszli do obiektów NOC i zażądali od szefa Rządu Jedności Narodowej (GNU) Libii Abdelhamida Dbeiby przekazania władzy niedawno wybranemu przez parlament szefowi nowego libijskiego gabinetu Fathi Bashage.

Zjawiska takie stały się w ostatnich latach bardzo częste w Libii.
Widzimy, że w kraju panuje przyjazna atmosfera po zmianie reżimu M. Kadafiego na ten bardziej demokratyczny zaproponowany przez Zachód.

Do czasu „Arabskiej Wiosny”, Libia była uważana za najbardziej wiarygodny i stabilny kraj w produkcji i eksporcie ropy i gazu.

Grudzień 2021

Libia

Grudniowe wybory w Libii zostały przełożone

Niestabilność kraju wpływa na eksport ropy i hamuje projekty OPEC. 
Rzeczywiście, świat potrzebuje więcej ropy a właśnie w tym momencie produkcja w Libii spada. Brak napływu petrodolarów do kraju jeszcze bardziej zwiększa napięcia.

Z powodu niepokoju społecznego, obecni rządzący zdecydowałi odłożyć grudniowe wybory, które miały odbyć się 24 grudnia b.r. Nie podano konkretnej daty.

Kandydatami na premiera są:

  • Saif al-Islamsyn generała M. Kaddafiego mającego poparcie większości obywateli;
  • generał Khalifa BelqasimHaftar, który powrócił do Libii ze Stanów Zjednoczonych w 2011 roku, aby wesprzeć powstanie przeciw Muammarowi Kaddafiemu. W 1993 roku, mieszkając w Stanach Zjednoczonych, został skazany zaocznieza zbrodnie przeciwko Wielkiej Libijskiej Arabskiej Dżamahirii Ludowo-Socjalistycznej i skazany na karę śmierci;
  • były premier (od listopada 2012 r do marca 2014 r.) Libii Ali Zeidan, który po usunięciu z rządu uciekł z Libii 14 marca 2014 r.

Krótko mówiąc, cała masa osobowości, które powinny siedzieć w więzieniu zamiast paradować.

Obecnie toczy się walka pomiędzy szynem generała M. Kaddafiego a zachodnimi liberałami, którym przeciwna jest większość obywateli (68%).

Z radością będziemy obserwować produkcję ropy naftowej w tym kraju w 2022 roku, ale nie będziemy też sfrustrowani jeśli produkcja spadnie w wyniku dalszych zamieszek.

Kwiecień 2021

Libia

Od czasu „Arabskiej Wiosny” inwestycje na remonty szybów naftowych spadły o 72 proc.

Brakuje środków finansowych na przeprowadzenie niezbędnej konserwacji na polach naftowych. Brak płynności wpływa na niski poziom wydobycia ropy

Libia znajduje się dzisiaj w takiej samej sytuacji co Irak.

Chiny nadal z zainteresowaniem obserują wydarzenia w Libii, aby przyjść w odpowiednim momencie z pomocą i odegrać rolę zbawiciela. Na chwilę obecną brak stabilizacji politycznej, sabotaże i rozdarcie kraju pomiędzy nie kończącym się konfliktem wewnętrznym wstrzymują intencje inwestycyjne Pekinu.
Może Francuski Total również wykona swoją część pracy, skoro to Francja była inicjatorem nowej zachodniej demokracji w Libii, doprowadzając do upadku M. Kadafiego?

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *