Ameryka Łacińska 30″ czytania

Styczeń 2023

Wenezuela

Ambitne plany prezydenta Nicolasa Maduro

Maduro chce zwiększyć wydobycie ropy nawet do 2 mln baryłek dziennie w 2023 roku.
W 2008 roku ten kraj członkowski OPEC osiągnął 3,2 mln baryłek dziennie, a w 2020 r. z powodu amerykańskich sankcji wydobył zaledwie 430 000 ton. Oto potęga sankcji.

Amerykańskie embargo odcięło finanse kraju, nawet jeśli wcześniej Chiny, a niedawno Rosja przejęły część wenezuelskiego eksportu, z pominięciem dolara amerykańskiego. Obecnie krajowej spółce naftowej PDVSA brakuje pieniędzy, a wielu inżynierów wyjechało za granicę. 

Grudzień 2022

Brazylia

W Brazylii rozpoczęły się wybory nowego prezydenta 

Spośród 212 milionów Brazylijczyków wybór pada na bardzo skorumpowanego Luiza Inácio Lula da Silva, zwanego Lula. Mężczyzna opracował system małych kopert z państwową firmą naftową PetroBras. Co więcej, wcześniejsza prezydent Dilma Rousseff nadużywała systemu Luly. Została usunięta ze stanowiska i zastąpiona przez Jaira Bolsonaro. 

Firma warta 96 miliardów dolarów jest ulubionym narzędziem korupcji polityków.

Wszystko zostało powiedziane o facecie, nie trzeba dodawać więcej.

Kraj będzie musiał głosować za utrzymaniem Bolsonaro lub oddaniem z powrotem miejsca Luli. Znajdujemy taką samą konfigurację układu sił jak przed francuskimi wyborami.
Walka becie Ciekawa i może przełożyć się na zwycięstwo Luli.

Jak to możliwe, że kraj liczący 212 milionów mieszkańców został zredukowany do tych trzech osób?

Listopad 2022

Wenezuela

Silnie poparcie obywateli wenezuelskich dla partii N. Maduro

W kraju odbyły się wybory. Partia prezydenta Nicolasa Maduro odniosła miażdżące zwycięstwo w wyborach regionalnych, zdobywając 20 z 23 gubernatorów i burmistrza stolicy Caracas.

Nicolas Maduro objął urząd w 2013 r. po śmieci Hugo Chaveza, który dzięki polityce wsparcia dla najbiedniejszych wyciągnął ze skrajnej biedy ok. 30 proc. Wenezuelczyków.

Październik 2022

Wenezuela

Aby mieszkać w Wenezueli trzeba wiedzieć jak liczyć zera

PDVSA, krajowa firma naftowa, obniżyła ceny paliw o sześć zer. 

  • Caracas zdecydował się na zwiększenie dopłat do benzyny. 
  • Cena litra benzyny wynosi 23 centy amerykańskie, czyli 19-krotność ceny z zeszłego roku.

Upadek krajowego przemysłu naftowego będzie miał konsekwencje dla środowiska, zwłaszcza z powodu wycieków w infrastrukturze, rurociągach i rafineriach. Oprócz rosnącego ubóstwa, bez znacznego napływu walut finansowych, wydaje się, że kraj ma przed sobą trudną przyszłość.

Sierpień 2022

Wenezuela

Spółka-córka wenezuelskiej firmy PDVSA może być przejęta przez amerykańskie fundusze inwestycyjne

Rafineria i stacja benzynowa w Stanach Zjednoczonych Citgo Petroleum, spółka-córka wenezuelskiej firmy PDVSA, ogłosiła pierwszy zysk od 2019 r.

Firmie Citgo z siedzibą w Houston grozi zajęcie przez wierzycieli PDVSDA. Ponieważ sędziowie mają siedzibę w USA, prawdopodobieństwo wygrania sprawy przez fundusze amerykańskie jest bardzo prawdopodobna.

Lipiec 2022

Brazylia

Total, Petronas i Qatar Petroleum dołączyły do ​​brazylijskiego PetroBras

Total i Shell są wielkimi zwycięzcami aukcji podmorskich pól naftowych w Brazylii za porządną sumę 2 miliardów dolarów. Total, Petronas i Qatar Petroleum dołączyły do ​​brazylijskiego PetroBras, aby obstawiać złoże Sepia na południowym Atlantyku.

Total, Shell i PetroBras zwyciężyli już na złożach w polu Atapu.

Osady znajdują się pod powierzchnią morza w słonych skałach na wysokości ponad 1 500 m. głęboki i mógłby pomieścić 15 miliardów baryłek, czyli 5 miesięcy światowego zużycia.

Należy zauważyć, że Total i Shell zrobiły wielkie zamieszanie w 2021 roku, aby ogłosić swoje pragnienie wyjścia z ropy i przejścia na zielono.

W ciągu najbliższych 5 lat Petrobras zainwestuje 68 miliardów dolarów w poszukiwanie i wydobycie ropy naftowej. Pod wybrzeżami pod warstwami soli znajdują się duże skupiska węglowodorów.

  • Wylesianie w Brazylii osiągnęło szczyt od 15 lat z 13 miliardami m2 w ubiegłym roku (22% w ciągu roku).

Lipiec 2022

Wenezuela

Od 2015 roku Wenezuela straciła 88 miliardów dolarów przychodów z ropy naftowej

Krajowy operator naftowy, PDVSA, rozpoczął rafinację oleju na paliwo, w celu uniknięcia krajowym rynku niedoborówna oleju napędowego. 
Jednak rafinerie nie są dobrze przygotowane do obsługi lokalnej ciężkiej ropy naftowej. 

W rezultacie niewielkie zapasy lekkiej ropy muszą zostać rozdzielone między rafinację i jej upłynnienie na eksport.

Ciężka ropa wenezuelska przewyższa jakością ropę amerykańską  i arabską. Wszyscy oczekują na decyzję amerykańskiego prezydenta dotyczące zniesienia embarga.
Od 2015 roku kraj straci 88 miliardów dolarów przychodów z ropy naftowej, a peak oil już dawno minął. Czekamy na następny.

Maj 2022

Brazylia

Cena benzyny wzrosła w ciągu roku o 33 proc. 

Krajowa firma naftowa PetroBras odnotowała w pierwszym kwartale zysk w wysokości 8,71 miliarda dolarów. Cena benzyny wzrosła w ciągu roku o 33%. 

Zaledwie kilka dni po tym, jak Petrobras podniósł ceny paliw drogowych do poziomu cen światowych, prezydent Bolsonaro zastąpił swojego ministra energetyki, Bento Albuquerque, który podobno nie zdołał ich wcześniej skutecznie powstrzymać. Jego następca, José Coelho, został tylko przez kilka tygodni, a także został zwolniony przez Bolsonaro i zastąpiony przez Caio Paes.

Wrzesień 2021

Brazylia

Brazylia walczy z najpoważniejszym niedoborem wody od 100 lat

Ceny energii elektrycznej poszybowały w górę o 15% w związku z zanikaniem tam wodnych. Rząd musiał ponownie włączyć elektrownie gazowe, dieslowskie i węglowe. 

Poziom zapór spadł do rekordu sprzed 91 lat. Minister energetyki Bento Albuquerque podkreśla, że ​​kryzys wodny jest gorszy niż przypuszczano.

  • Ceny żywności również gwałtownie rosną, ponieważ rolnicy z powodu braku nawadniania tracą swoje plony.
  • Ze swojej strony prezydent Bolsonaro chciałby opóźnić wybory w 2022 roku, a Argentyna wygrała Puchar Ameryki Łacińskiej w piłce nożnej. Czasy są ciężkie dla Brazylii.

Lipiec 2021

Brazylia

Brazylia spodziewa się, że do 2030 r. będzie w stanie wydobyć 5,3 mbd i stać się piątym największym producentem ropy na świecie

  • Petrobras wydobył w 2020 r. rekordowe 2,3 mln baryłek dziennie, na tym samym poziomie co Kuwejt. 
  • Firma Black & Veatchbada możliwość zainstalowania największej na świecie jednostki do produkcji wodoru o mocy 3,4 GW z energią słoneczną i wiatrową.
  • Rząd stara się przyciągnąć tankowce do projektów przybrzeżnych na bardzo głębokich wodach. ExxoMobil, TotalEnergies, Chevron i BP są w zasięgu wzroku. Wybrzeża Brazylii zawierają interesujące zbiorniki, ale czy nadal musimy być w stanie je zdobyć bez powodowania wycieku ropy?

Marzec 2021

Argentyna

Niskie dno rzeki Parana

Blisko 80% eksportu zboża przepływa przez rzekę Parana w drodze na Pacyfik. Z powodu suszy dno rzeki skurczyło się tak bardzo, że łodzie nie mogą być już w pełni załadowane.
Nigdy w historii nie zanotowano tak niskiego stanu wód w Argentynie.

Luty 2021

Brazylia

Z powodu rosnących cen ropy kolejna zmiana dyrektora w brazylijskiej firmie naftowej Petrobras

Roberto Castello Blanco, dyrektor generalny krajowej firmy naftowej Petrobras, został zwolniony przez prezydenta Jaira Bolsonaro. Podawaną przyczyną jest wzrost cen gazu, gdy baryłka wzrosła do 65 dolarów. Na jego miejsce przybył generał Joaquim Silva e Luna. Dzielny żołnierz oczywiście nie ma doświadczenia w ropie i gazie, mimo że obecnie zarządza tamą Itaipu. W rzeczywistości jego doświadczenie sprowadza się do bycia przyjacielem prezydenta. 

  • Na giełdzie Petrobras stracił po ogłoszeniu 20%.

Historycznie Petrobras był wykorzystywany do celów korupcji klasy politycznej, czego najlepszym przykładem była ostatnia prezydent Dilma Rousseff. Bolsonaro chce też zmienić prezesa firmy elektrotechnicznej Electrobras.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *