Po dwóch latach lodowatych stosunków z Waszyngtonem, Brazylia powraca na międzynarodową scenę

Po dwóch latach lodowatych stosunków między byłym skrajnie prawicowym prezydentem Jairem Bolsonaro a Białym Domem obecna podróż brazylijskiego prezydenta Silvy da Luly do Stanów Zjednoczonych jest dla Brazylii szansą na powrót na międzynarodową scenę.

Prezydent Brazylii został przyjęty przez Joe Bidena w ten piątek, 10 lutego 2023 r.  Była to pierwsza oficjalna podróż Luli poza Amerykę Łacińską od czasu objęcia urzędu 1 stycznia.

Celem wizyty jest ożywienie relacji między obydwoma krajami. Walka z radykalizacją skrajnej prawicy jest jednym z tematów, co do których obaj przywódcy są zgodni.

Kwestia obrony demokracji, a następnie kwestia ochrony środowiska, naprawdę myślę, że to są dwa tematy konsensusu, które zostały poruszone podczas Waszyngtonie. Potem był też temat dużo bardziej napięty, czyli wojna na Ukrainie, przedstawiłem swój punkt widzenia na wojnę na Ukrainie” powiedział dziennikarzom Silva da Lula.

W sprawie wojny na Ukrainie Brazylia opowiada się za dialogiem i odmówiła wysłania amunicji do Kijowa. 
Stany Zjednoczone są też zaniepokojone rosnącymi wpływami Chin, obecnie czołowego partnera Brazylii. Lula pojedzie do Pekinu w najbliższych miesiącach.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *