– Różnice ideologiczne podstawą napięć pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami

Chociaż wydaje się, że napięcie między Stanami Zjednoczonymi a Chinami osiągnęło obecnie szczyt, warto pamiętać, że chiński prezydent Xi Jinping jest u władzy już od 10 lat, zbiegając się z trzema różnymi administracjami USA.

Podstawowe różnice ideologiczne leżą u podstaw polityki międzynarodowej i ewentualnych przyszłych działań wojennych między Chinami a Stanami Zjednoczonymi. 

Chińska Republika Ludowa (ChRL) jest zasadniczo nieufna wobec amerykańskiego systemu i idei jej demokracji, wierząc, że ich rozprzestrzenianie się w Chinach może stanowić zagrożenie dla rządów Komunistycznej Partii Chin (KPCh), podczas gdy Waszyngton coraz bardziej postrzega ChRL jako wsparcie dla autorytarnych reżimów – destabilizujące i wrogie ich własnym interesom.

Bez jasnych linii komunikacyjnych, zarówno dyplomatycznych, jak i wojskowych sytuacja wygląda na niebezpiecznie, po tym jak minister Obrony ChRL odmówił [niedawno] rozmów z sekretarzem Obrony Lloydem Austinem. Nie ma więc sposobu, aby zmniejszyć napięcie i skierować się na wspólną drogę ku przyszłości.

Ani Waszyngton, ani Pekin nie mają jasnego wyczucia, jak komunikować się lub rozwiązywać konflikty, a nawet nie mają wiele kanałów, aby łagodzić własne i międzynarodowe napięcia. 

Ta niejednoznaczność zwiększa prawdopodobieństwo błędnej kalkulacji przyszłej eskalacji, ponieważ Chiny starają się budować swoją potęgę za granicą, a Stany Zjednoczone starają się te działania powstrzymać. 

W jednym z wywiadów A. Blinken wezwał do komunikacji  i wzajemnych rozmów chiński rząd. „Musimy odpowiedzialnie zarządzać tymi relacjami. Musimy upewnić się, że konkurencja, w którą jesteśmy wyraźnie zaangażowani, nie przekształci się w konflikt, w nową zimną wojnę” – powiedział. 

Problemem jest to, że Chiny rozpoczęły od lat swoją politykę zagraniczną na świecie – w Afryce, Ameryce Płd., na Bliskim Wschodzie, Azji, i łatwo nie zrezygnują ze swoich ambicji. Dodatkowo problemem jest Tajwan.

 

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *