Idziemy we śnie do katastrofy klimatycznej – uzależnienie od paliw kopalnych jest wzajemnie gwarantowanym zniszczeniem

Sytuacja kryzysowa, która była już poważna przed rozpoczęciem wojny na Ukrainie, czyli globalne ocieplenie, jest teraz jeszcze bardziej zaostrzona.

Powód jest prosty: „pośpiech w celu zwiększenia produkcji ropy i gazu w czasie wojny znacznie osłabił wysiłki na rzecz redukcji emisji gazów cieplarnianych” – powiedział sekretarz generalny ONZ, António Guterres.

 

Nauka jest jasna, tak samo jak matematyka. Aby utrzymać zobowiązanie redukcji globalnego ocieplenia do 1,5 stopnia Celsjusza, konieczne jest obniżenie emisji CO2 o 45% do roku 2030 i osiągnięcie neutralności węglowej do połowy tego wieku. Jednak obecne zobowiązania krajowe wskazują na wzrost globalnych emisji o prawie 14% w latach dwudziestych” – powiedział lider ONZ podczas ubiegłorocznego przemówienia na szczycie zrównoważonego rozwoju.

– powiedział lider ONZ podczas ubiegłorocznego przemówienia na szczycie zrównoważonego rozwoju.

Źródła:

Sekretarz generalny ONZ António Guterres wyjaśnił to w gniewnym przemówieniu w którym podkreślił, że światowi przywódcy zabiegają o jeszcze więcej ropy i gazu.

Kraje mogą stać się tak pochłonięte przez bezpośrednią lukę w dostawach paliw kopalnych, zaniedbując politykę ograniczania zużycia paliw kopalnych” – powiedział, dodając: „To szaleństwo”. Połączył obsesyjne spalanie paliwa z punktem końcowym, do którego może nas popychać dzisiejsze starcie światowych mocarstw, używając szczególnie przerażającego terminu z  oryginalnej Zimnej Wojny. „Uzależnienie od paliw kopalnych jest”, wzajemnie gwarantowanym zniszczeniem” – dodał.

Źródło: https://www.un.org/sg/en/content/sg/statement/2022-03-21/secretary-generals-remarks-economist-sustainability-summit

To przekroczyłoby rosyjski eksport ropy sprzed wprowadzenia embarga, pomagając utrzymać równowagę pomiędzy podażą a popytem na świecie w czasie wojny na Ukrainie.

Jednak nawet to nie wystarczyłoby, biorąc pod uwagę to, co już się dzieje na naszej planecie. Aby zamożny świat ograniczył emisje gazów cieplarnianych na tyle szybko i w dostatecznym stopniu, aby uchronić nas przed katastrofą klimatyczną, polityka rządów musiałaby się wykraczać daleko poza środki wymienione na liście MAE.

Na początku czerwca ub.r. naukowcy wywołali szok i alarm w odpowiedzi na doniesienia, że na koniec lutego temperatury na obu biegunach Ziemi osiągnęły ponad 10°C (50°F) powyżej średniej. Recenzowane badania opublikowane 18 marca ub.r. roku wykazały, że coraz częstsze i intensywne pożary na całym świecie pogłębiają ocieplenie Arktyki, napędzając niebezpieczną pętlę sprzężenia zwrotnego arktycznego ocieplenia.

Źródła:

Niestety, dziesięciolecia prokrastynacji znacznie zawęziły nasze możliwości zapobieżenia katastrofie klimatycznej, co teraz stawia ludzkość w obliczu konieczności znacznie szybszego wycofania się z korzystania z paliw kopalnych. Obecne zakłócenia na światowych rynkach ropy i gazu stanowią właściwy moment na rozpoczęcie przyspieszonego procesu redukcji zużycia paliw kopalnych do zera, jednocześnie zapewniając powszechny, sprawiedliwy dostęp do taniej (i coraz bardziej odnawialnej w miarę upływu czasu) energii.

Można by pomyśleć, że obecna konwergencja katastrof – przerażająca wojna w Europie, nasza paraliżująca zależność od paliw kopalnych, globalne zmiany klimatyczne oraz nasilająca się niesprawiedliwość i nierówność na całym świecie – powinna być dla nas wszystkich sygnałem ostrzegawczym.

Źródła:

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *