Od rozpoczęcia wojny na Ukrainie kraje Globalnego Południa zaczęły odchodzić od rozliczeń w dolarze amerykańskim

Kraje globalnego Południa zaczęły odchodzić  od dolara  amerykańskiego w handlu dwustronnym z Chinami. Jednocześnie wiele państw zdecydowało się  zwiększyć swoje rezerwy w chińskim juanie. 

  • Iracki Bank Centralny poinformował 22 lutego bieżącego roku, że zezwolił na rozliczanie handlu z Chinami bezpośrednio w juanach, co jest ulgą dla krajowego sektora energetycznego, ponieważ od 2022 r. Departament Skarbu USA narzucił surowsze kontrole transakcji w dolarach dokonywanych przez irackie banki.

„Po raz pierwszy import z Chin jest  finansowany w juanach, ponieważ iracki import z Chin był dotychczas finansowany wyłącznie w (amerykańskich) dolarach” – powiedział doradca ekonomiczny rządu Mudhir Salih, agencji Reuters.

W zeszłym roku Departament Skarbu USA i Federalny Bank Rezerw w Nowym Jorku wprowadzili surowsze kontrole transakcji międzynarodowych dokonywanych przez irańskie banki komercyjne, zmuszając je do przestrzegania określonych kryteriów globalnego systemu transferów SWIFT.

  • Egipski bank centralny ogłosił plan odejścia od dolara amerykańskiego.

Według szefa banku centralnego « funt egipski musi być powiązany z każdą walutą, nie tylko z dolarem » poinformowało biuro prasowe Egipskiego Banku Centralnego 24 października 2022 r.

  • Izrael dodaje chińskiego juana do swojej waluty rezerwowej

„Chiny od dawna naciskają na to, by juan wyparł dolara jako walutę rezerwową suwerennego kraju” –  poinformowało biuro prasowe Centralnego Banku Izraela  21 kwietnia 2022 r.

Zgodnie z nowym podejściem udział juana został ustalony na poziomie dwóch procent, wynika z raportu izraelskiego banku centralnego opublikowanego pod koniec marca 2022 r.

  • Arabia Saudyjska ogłosiła plany przejścia z dolara amerykańskiego na chińskiego juana w płatnościach za ropę z Chinami.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *