Wieloaspektowy konflikt geopolityczny: Wyścig o rzadkie metale na globalnej scenie

Przede wszystkim elektronika doprowadziła do wyścigu o rzadkie metale. Przede wszystkim ze względu na jakość przewodzenia prądu, jak miedź, złoto czy cyna. 

Następnie za jakość półprzewodników, z których najsłynniejszy to krzem  odkryty w 1823 roku, będący podstawą wszelkiej informatyki. 

Inne są wykorzystywane przez przemysł ze względu na ich właściwości chemiczne.

Francuz Gaston Planté wynalazł pierwszy akumulator kwasowo-ołowiowy w 1859 roku. Technologia ta została  wyparta przez nikiel  w 1967 roku. Dziś, odkryty w 1817 roku lit, ugruntował swoją pozycję jako najlepszy metal do akumulatorów.

W tym miejscu musimy zwrócić uwagę na znaczenie semantyczne: istnieją  metale,  w tym te powszechnie występujące, takie jak żelazo lub miedź, następnie  rzadziej występujące metale rzadkie, takie  jak lit lub kobalt i wreszcie słynne pierwiastki ziem rzadkich, które stanowią podkategorię metali rzadkich.

Wszystkie mają podobne cechy, przemysł wykorzystuje je ze względu na ich właściwości magnetyczne. Przy tej samej wielkości magnesy ziem rzadkich  są 100 razy silniejsze niż magnesy na bazie żelaza .

Odkryty w 1787 r. itr  jako pierwszy z pierwiastków ziem rzadkich pojawił się w naszych domach i był używany w ekranach kineskopowych.

Inny pierwiastek neodym odkryty w 1885 roku, jest masowo stosowany od 1982 roku w naszych silnikach elektrycznych.

Tysiąclecia na odnalezienie i wykorzystanie siedmiu metali i tylko trzy wieki na znalezienie pozostałych 79. Cały nasz postęp technologiczny opiera się na istnieniu tych rzadkich metali o trudnych niekiedy do zrozumienia właściwościach: europ, terb, kobalt, holm, tul, lit itp.

Każdy metal ma wyjątkowe właściwości mechaniczne, elektryczne, magnetyczne lub chemiczne, które stały się niezbędne dla naszego współczesnego społeczeństwa. W ten sposób trzymając w ręce iPhone’a trzymasz w dłoni aż 36 metali

Teraz, gdy cała Ziemia zwraca się w stronę rzadkich metali, produkcja zamienia się w  wieloaspektowy konflikt geopolityczny. 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *