Krytykowany przez Unię Europejską Rabat w kwestii wolności słowa i wolności mediów, cytowany w aferze korupcyjnej, która wstrząsnęła Parlamentem Europejskim, stara się ocieplić stosunki z Europą, nawet jeśli oznacza to alienację Rosji.
Madryt z koalicą Zachodu poparł z zadowoleniem decyzję Rabatu w sprawie dostaw 20 czołgów bojowych T72B na Ukrainę modernizowanych w Czechach.
W sumie armia marokańska dysponowała 148 czołgami T-72, 136 T-72B i 12 T-72BK z zasobów armii białoruskiej, zakupionymi z drugiej ręki w dwóch partiach w 1999 i 2000 roku.
Czeski premier Petr Fiali w warsztatach kompanii Armii Excalibur w Sternberku, która przeprowadziła ich remont, pochwalił królestwo Cherifian za ten wzorowy gest afrykańskiego państwa dla Ukrainy.
Decyzja Maroka o dostawie broni dla Ukrainy została podjęta niemal pod przymusem podczas zorganizowanego przez Stany Zjednoczone szczytu Rammstein w sprawie Ukrainy, który odbył się 26 kwietnia 2022 roku.
- Na tym szczycie Tunezja i Maroko były jedynymi krajami, które reprezentowały Afrykę Północną.
- Tunis wysłał w tym czasie dwa samoloty transportowe na lotnisko w Rzeszowie, które centralizuje pomoc logistyczną dla Ukrainy.
- Teraz przyszła kolej na Maroko i stare czołgi
Stany Zjednoczone obiecują pomoc materialną krajom, które zdecydowały się pozbyć rosyjskiego lub sowieckiego sprzętu wojskowego, co może zapowiadać wymianę marokańskich T-72 na M1A1 z amerykańskich nadwyżek wojskowych.
Maroko, początkowo neutralne, stało się pierwszym krajem afrykańskim, który wysłał na Ukrainę ciężką broń. Powodem jest zbliżenie z UE i Stanami Zjednoczonymi.
Problem na Linii Algieria – Maroko – dla przypomnienia
Rewers algierskiej ropy do Maroka
Madryt oficjalnie zmienił swoją politykę w sprawie Sahary Zachodniej, aby dostosować się politycznie do stanowiska Maroka
- Algier w sierpniu 2021 r. wstrzymał dostawy gazu do Maroka po zerwaniu stosunków dyplomatycznych z Rabatem i ostrzegł, Madryt przed ewentualnym rewersem algierskiego gazu do Maroka który dostarcza Algieria do Hiszpanii podmorskim gazociągiem Medgaz o przepustowości 10 mld m3 rocznie.
- Rząd hiszpański zignorował ostrzeżenie Algierii i zdecydował się na rewers algierskiego gazu celem zapewnienia rabatowi bezpieczeństwa energetycznego.
- Algieria odpowiedziała wypowiedzeniem traktatu o przyjaźni z Madrytem.
- Do końca roku zostanie podjęta decyzja o dalszych dostawach gazu do Hiszpanii.