Bułgaria wykorzystuje unijne zwolnienie z embarga i eksportuje olej napędowy z rosyjskiej ropy na Ukrainę

Bułgarski rząd ogłosił w środowym oświadczeniu, że kraj będzie dostarczać na Ukrainę rafinowane produkty naftowe wytwarzane z rosyjskiej ropy.

Decyzja ta wynika z przyznania Bułgarii zwolnienia od Unii Europejskiej na import ropy naftowej i produktów ropopochodnych z Rosji transportem morskim do końca 2024 roku.

Ponadto, Bułgaria otrzymała wyłączne prawo do eksportu produktów naftowych pochodzących z flagowej rosyjskiej mieszanki Ural do krajów trzecich.

Oświadczenie bułgarskiego rządu podkreśla konieczność podjęcia takiego kroku ze względów bezpieczeństwa i środowiskowych, argumentując, że produkty naftowe nie mogą być bezpiecznie przechowywane w kraju. Według danych Euroactiv, Bułgaria głównie eksportuje na Ukrainę olej napędowy, znany również jako czerwony olej napędowy, który stanowi nawet do 90% wszystkich dostaw tego rodzaju paliwa do tego kraju.

Olej napędowy, będący głównym produktem eksportowym, znajduje zastosowanie w przemyśle ciężkim do napędu maszyn, generatorów, pojazdów terenowych oraz w rolnictwie i żegludze morskiej. Bułgaria produkuje ten olej w jedynej rafinerii w kraju, mieszczącej się w Burgas, której właścicielem jest największy prywatny rosyjski koncern naftowy, Lukoil. Zakład ten opiera swoją produkcję głównie na rosyjskiej ropie sprowadzanej tankowcami przez Morze Czarne.

Według danych Bułgarskiego Narodowego Instytutu Statystycznego, od stycznia do listopada 2022 roku Bułgaria wyeksportowała na Ukrainę paliwo pochodzące z rosyjskiej ropy o wartości 700 mln EUR (769 mln USD).

Ta liczba stanowi 1000-krotne zwiększenie w porównaniu z całkowitą ilością dostaw paliwa w 2021 roku, które zostały wycenione na 750 000 euro (823 840 dolarów).

Obecnie Ukraina jest trzecim największym partnerem handlowym Bułgarii pod względem dostaw paliw.

W odpowiedzi na te informacje, koncern Łukoil zaprzeczył doniesieniom o dostawach paliwa na Ukrainę, twierdząc, że jego rafineria w Burgas nie dostarcza paliwa do tego kraju. Rosyjska firma twierdzi, że sprzedaje paliwo blisko 500 bułgarskim firmom i nie współpracuje z Ukrainą.

Decyzja Bułgarii dotycząca eksportu oleju napędowego z rosyjskiej ropy na Ukrainę ma ważne implikacje zarówno dla dwóch krajów, jak i dla regionu jako całości.

Wzrost dostaw paliw do Ukrainy może wpłynąć na stabilizację rynku paliwowego w kraju oraz pomóc w zaspokojeniu rosnącego popytu na olej napędowy. Jednocześnie, zwolnienie Bułgarii z unijnego embarga może podważyć jednolitość polityki energetycznej Unii Europejskiej i wywołać dyskusje na temat związanych z tym konsekwencji dla regionu.

Bułgaria kontynuuje eksport oleju napędowego na Ukrainę, podkreślając znaczenie tej współpracy dla obu stron.
Przyszłość tego handlu zależy jednak od ewentualnych zmian w polityce energetycznej Unii Europejskiej oraz od dalszych negocjacji między Bułgarią a Rosją w sprawie eksportu produktów naftowych.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *