– Konflikt na Ukrainie stworzył nowe problemy dla amerykańskiego przemysłu mikroprocesorów

Ponieważ przemysł technologiczny nadal szuka sposobów na wyjście z niedoboru półprzewodników, ukraiński konflikt wywiera dodatkową presję na dostawy chipów dla przemysłu samochodowego i technologicznego w Stanach Zjednoczonych i Europie Zach. Szacuje się, że Ukraina w 2021 r. była głównym producentem gazu neonowego – niezbędnego dla laserów stosowanych w produkcji chipów – i zaopatrywała w ponad 90 proc.  amerykański popyt na neon do produkcji półprzewodników. 

Rosja natomiast jest kluczowym dostawcą gazu neonowego do Azji i UE oraz innych niezbędnych pierwiastków wykorzystywanych do produkcji półprzewodników takich jak lit i pallad. 

 Chociaż neon jest jednym z najliczniejszych pierwiastków we wszechświecie, jest stosunkowo rzadki na Ziemi, ponieważ, podobnie jak hel, większość gazu uciekła w przestrzeń kosmiczną. Występuje głównie w ziemskiej atmosferze i niewielkie ilości są uwięzione w skałach. Najbardziej znane zastosowania to neonówki (w szyldach reklamowych), lampki sygnalizacyjne, niektóre ekrany telewizyjne (plazma), a także w różnych typach laserów.

Według Techcet, kalifornijskiej firmy badawczej specjalizującej się w krytycznych materiałach i komponentach łańcucha dostaw, Ukraina zaopatrywała Stany Zjednoczone w ponad 90% zapotrzebowania na gaz neonowy będący integralną częścią laserów używanych w procesie produkcyjnym chipów, podczas gdy Rosja dostarczała Stanom Zjednoczonym 35% palladu, również rzadkiego metalu, który również jest wykorzystywany do tworzenia półprzewodników. 

Czytaj dalej

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *