Brytyjskie gospodarstwa domowe cierpią z powodu „stałego” spadku poziomu życia

Brytyjskie gospodarstwa domowe cierpią z powodu „stałego” spadku poziomu życia, ponieważ płace nie nadążają za dwucyfrową inflacją, a rodziny mają trudności z opłacaniem rachunków, ostrzegł Narodowy Instytut Badań Ekonomicznych i Społecznych (NIESR).

Według prognozy najstarszego niezależnego brytyjskiego instytutu badań ekonomicznych opublikowanej w środę, 7 milionów gospodarstw domowych, co odpowiada jednej czwartej gospodarstw domowych, nie będzie w stanie pokryć swoich rachunków za energię i żywność, gdy rząd zacznie ograniczać program dotacji w kwietniu.

Ceny energii pozostają wysokie, podczas gdy inflacja przekracza 10%, ponad pięciokrotnie przekraczając cel 2% Banku Anglii. Dyrektor NIESR powiedział, że cel prawdopodobnie zostanie osiągnięty dopiero w drugiej połowie 2025 roku.

Według najnowszych badań sama inflacja w sklepach spożywczych wzrosła do nowego rekordu 16,7% w ciągu czterech tygodni stycznia, podnosząc średni roczny rachunek za zakupy żywności w Wielkiej Brytanii do 5504 funtów (6781 dolarów), co oznacza wzrost o 788 funtów (974 dolarów) w porównaniu z ubiegłym rokiem.

Ekonomiści NIESR ostrzegają, że kryzys kosztów utrzymania najbardziej dotknie gospodarstwa domowe o średnich dochodach. Podczas gdy najuboższe rodziny otrzymują dodatkową pomoc państwa, klasy średnie odczują spadek dochodów do dyspozycji do 13%, czyli o 4000 funtów (4800 dolarów).

„Wydaje się, że to złe samopoczucie dotyka dużą część zaawansowanego świata, ale pod wieloma względami Wielka Brytania wygląda, jakby osiągnęła dno i myślę, że to wielka niebezpieczeństwo” – powiedział Chadha .

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *