Amerykańskie firmy naftowe z rekordowymi zyskami 200 mld dolarów tylko w dwóch kwartałach po wybuchu wojny na Ukrainie

Główne firmy naftowe i gazowe miały wspaniały ubiegły rok z ponad 200 miliardami dolarów zysków w dwóch pierwszych kwartałach po wybuch wojny na Ukrainie.  Brak jeszcze danych za cały rok 2022 r, ale łatwo policzyć jeśli się wie, że rok ma 4 kwartały.

Nie mówimy o przemyśle zbrojeniowym, który eksploduje nam na oczach z tego samego powodu. 

  • Po sprzedaniu 210 milionów baryłek ropy w celu obniżenia cen rynkowych Waszyngton jest w trakcie odkupywania 3 milionów baryłek (na luty) i uzupełniania rezerw ropy.

  • Oczekuje się, że w 2023 r. dzienne zużycie ropy w Stanach Zjednoczonych wzrośnie do 20,51 mln baryłek. Stany Zjednoczone są największym konsumentem ropy, wyprzedzając Chiny z konsumpcją 15,9 mln baryłek dziennie.

  • W roku 2022 akcje Tesli straciły 65%, a ich wartość rynkowa straciła 800 miliardów dolarów i jest poniżej firmy naftowej ExxonMobil.

Prognozy wydobycia ropy z łupków w USA do 2050 r.

Joe Biden uruchomił program (Inflation Reduction Act) o wartości ponad 369 miliardów dolarów, aby wesprzeć dużymi dotacjami firmy, które będą produkować na amerykańskiej ziemi zielone rozwiązania, takie jak samochody elektryczne, wodór czy baterie do samochodów elektrycznych. 

Ten pomysł przeraża Europę, z której firmy wyjeżdżają z powodu wysokich cen energii, a przede wszystkim przenoszą się, by skorzystać z amerykańskich dotacji. 

W każdym razie Amerykanie doskonale wiedzą, jak wykorzystać wojnę na Ukrainie i impas w Europie. 

​​„Europo czy nie jesteś śmieszna”?

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *