Powiew świeżego powietrza z Wenezueli za sprawą konfliktu na Ukrainie

  • Wenezuela nigdy nie poparła Waszyngtonu i jego zachodnich sojuszników w prowokacyjnej wojnie na Ukrainie – piszą wenezuelskie media.

  • Od początku konfliktu Caracas sprzeciwia się prowokacji Rosji przez NATO i potępia rusofobię w Europie.

  • Do czasu wybuchu konfliktu na Ukrainie nikt nie rozmawiał z Wenezuelą o jej ciężkiej ropie.

  • Jednak dzisiaj wiele państw europejskich zwraca uwagę, że poza Wenezuelą i Rosją nikt nie ma ciężkiej ropy.

ROPA

Klasyfikacja ropy naftowej jako „lekka” lub „ciężka” zależy od względnej gęstości ropy, opartej na grawitacji zaproponowanej przez Amerykański Instytut Naftowy (API). Ten pomiar odzwierciedla porównanie ropy z wodą.
Jeśli grawitacja API ropy jest większa niż 10. (grawitacja wody), wówczas jest ona lżejsza od wody i będzie się na niej unosić. 
Jeśli grawitacja API oleju jest mniejsza niż 10., jest ona cięższa od wody i opada na jej dno.

Amerykańska West Texas Intermediate (WTI) i arabska Ropa ma gęstość API 40., co jest uważane za lekką, podczas gdy ropa Rosyjska i Wenezuelską  są uważane na ciężkie.

  • Dzięki prostej destylacji cięższa ropa naftowa daje więcej produktów o większej wartości w porównaniu do destylacji lekkiej ropy.

  • Oznacza to, że używając ciężkiej ropy w rafinacji, uzyskujemy tańszym (4 krotnym) kosztem benzynę i olej.

Prezydent Nicolas Maduro korzysta z okazji, by powiedzieć, ile jego ciężkiej ropy bitumicznej mógłby wnieść na rynki gdyby sankcje nałożone na jego kraj zostały zniesione.

Jednak na horyzoncie pojawiają się oferty inwestycyjne w sektor naftowy z Chin i Rosji. Caracas ma nadzieję, że będzie w stanie wydobyć 1 milion baryłek dziennie w porównaniu z 500 do 700 000 obecnie i przeznaczyć je na rynek chiński.

  • Administracja Bidena poważnie analizuje propozycję Chevrona, aby umożliwić amerykańskiemu koncernowi naftowemu przyjmowanie i handel dostawami wenezuelskiej ropy. Prawdopodobnie zezwoli koncernowi na sprowadzanie wenezuelskiej ropy.
  • Rzekomo mówi się, że chodzi o odzyskanie niespłaconych długów. Jednak Chevron nie jest jedynym amerykańskim koncernem, który musiał opuścić Wenezuele wraz z długami.

Prawdą test to, że Ameryka wstrzymując ciężką ropę z Rosji, potrzebuje jej z Wenezueli. W Przeciwnym wypadku cena benzyny na stacjach będzie rosła.

Administracja amerykańska z pewnością wypróbuje pierwszy ukłon w kierunku Caracas znosząc część sankcji wobec Wenezueli.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *