Xi Jinping i Mohammed bin Salman podpisują porozumienie o dostawach ropy i surowców: Jak zmieni się globalny handel?

Xi Jinping odbył wizytę w Arabii Saudyjskiej w ramach spotkania Chiny-Państwa Arabskie –  Rady Współpracy Zatoki Perskiej, co może przynieść znaczące zmiany w globalnym handlu ropą i surowcami.

Podczas swojej wizyty Xi Jinping nawiązał porozumienie z Mohammedem bin Salmanem, mające na celu zwiększenie dostaw ropy i gazu z Arabii Saudyjskiej do Chin w latach 2023-2027.

W zamian Arabia Saudyjska otrzyma dostęp do surowców takich jak aluminium, miedź, nikiel i cynk za pośrednictwem giełdy w Szanghaju, a handel będzie odbywał się w chińskiej walucie – juanach (CNY).

To porozumienie może przynieść poważne konsekwencje dla globalnego rynku energii i surowców i ma potencjał zmieniający układ sił na światowym rynku energii.

Zwłaszcza, że Europa i G7 zastanawiają się nad zaprzestaniem kupowania rosyjskiej ropy po cenie 60 dolarów za baryłkę. Jeśli tak się stanie, Chiny mogą skorzystać z okazji i kupić swoją ropę z Arabii Saudyjskiej po cenie 62 dolarów za baryłkę, zamiast płacić 80 dolarów na rynku.

Chiny, jako jeden z największych importerów ropy na świecie, poszukują alternatywnych źródeł surowców, aby zaspokoić swoje rosnące zapotrzebowanie na energię.

Arabii Saudyjskiej, z kolei, zależy na znalezieniu nowych rynków zbytu dla swoich bogactw naturalnych, zwłaszcza w obliczu ewentualnego spadku popytu na ropę naftową ze strony krajów europejskich.

Porozumienie może również wpłynąć na handel surowcami innymi niż energia.

Arabia Saudyjska będzie miała dostęp do chińskiej giełdy w Szanghaju, co umożliwi jej sprzedaż aluminium, miedzi, niklu i cynku na jednym z największych rynków finansowych na świecie. Jest to korzystna opcja dla Arabii Saudyjskiej, która może poszukiwać alternatywnych rynków zbytu w związku z potencjalnym spadkiem popytu na ropę naftową.

Warto również zwrócić uwagę na fakt, że handel między Chinami a Arabią Saudyjską będzie odbywał się w chińskiej walucie – juanach (CNY). Jest to kolejny krok Chin w dążeniu do międzynarodowego uznania juana jako waluty rezerwowej i zwiększenia swojej pozycji w globalnym świecie

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *