Boris Johnson i szkody, które wyrządził swojemu krajowi

Boris Johnson, 2003 r.

„Nie ma katastrof, są tylko możliwości. I rzeczywiście możliwości nowych katastrof”

Zaledwie 1079 dni po objęciu sterów rządu Wielkiej Brytanii, człowiek nazywany niegdyś „brytyjskim Trumpem” zrezygnował w burzy skandali.

Stracił wybory lokalne, a w dniu ogłoszenia swojej dymisji 79% opinii publicznej negatywnie oceniło odchodzącego premiera.

 1. Strata zaufania wyborców
 2. Szkody dla Wielkiej Brytanii
 3. Naruszanie instytucji demokratycznych
 4. Rozczarowanie dywidendą brexitową
 5. Wzrost ubóstwa i zależność od banków żywności

Rzeczywistość jest taka, że ​​Johnson tracił  zaufanie brytyjskich wyborców  na długo przed tym, zanim stracił zaufanie swojej prawicowej partii; po prostu żądnym władzy konserwatystom zajęło prawie trzy katastrofalne lata, by w końcu go usunąć ze stanowiska premiera.

Ale, zanim przygotujemy się na kolejnego premiera, gdy Johnson pakuje walizki i zdziera  ze ścian Downing Street złotą tapetę ufundowaną przez darczyńców milionerów , warto zastanowić się nad tym, jak jego urzędowanie zaszkodziło Wielkiej Brytanii – i będzie to ciągnąć się przez wiele lat. Biorąc pod uwagę rozmiary szkód, wypisanie wszystkich wykroczeń Johnsona to syzyfowe zadanie. 

 1. Strata zaufania wyborców

Biorąc pod uwagę rozmiary szkód, wypisanie wszystkich wykroczeń Johnsona to syzyfowe zadanie. Wkrótce po rezygnacji Johnsona (7 lipca 2022 r.), John Major – były premier, który przewodził własnej epoce „torysowskiej nędzy” – potępił Johnsona i jego rząd 12 lipca 2022 r. za „szkodzenie Wielkiej Brytanii w kraju i za granicą”.

On się nie myli. Gotowość Johnsona do łamania umów w mgnieniu oka uczyniła Wielką Brytanię niewiarygodnym aktorem międzynarodowym.

Ale bardziej niż szkoda dla reputacji kraju, to podważenie przez Johnsona zaufania Wielkiej Brytanii do jej instytucji demokratycznych będzie miało najdłuższy efekt.

 1. Szkody dla Wielkiej Brytanii

W środku „kryzysu kosztów utrzymania”, który ma się tylko pogorszyć w ciągu zimy wraz z gwałtownie rosnącymi kosztami energii i wartością  funta w zastoju , nigdzie nie można znaleźć „dywidendy brexitowej”, którą obiecali konserwatyści.

Zamiast ożywić gospodarkę, jak obiecał Johnson, Brexit pomógł jeszcze większej liczbie ludzi pogrążyć się w ubóstwie, a ponad 2 miliony ludzi  polega obecnie na bankach żywności – liczba ta prawdopodobnie tylko wzrośnie.

 1. Naruszanie instytucji demokratycznych

Podczas swojego urzędowania Johnson często ignorował zasady demokracji i szanowanie instytucji. Jego niechęć do Parlamentu oraz naruszanie prawa, w tym unieważnienie przez Sąd Najwyższy jego decyzji o zawieszeniu parlamentu w 2019 roku, stały się wyrazem jego lekceważenia dla podstawowych wartości demokratycznych.

 1. Rozczarowanie dywidendą brexitową

Obietnica dywidendy brexitowej, czyli korzyści gospodarczej po wyjściu z Unii Europejskiej, okazała się niewypowiedzianym obietnicą. Zamiast tego, Brexit przyniósł wiele trudności, w tym utratę rynków zbytu, problemy z dostawami i wzrost kosztów importu. Wielu przedsiębiorców i obywateli odczuło negatywne skutki tego procesu, a gospodarka kraju została osłabiona.

 1. Wzrost ubóstwa i zależność od banków żywności

Brexit i nieudane polityki Johnsona przyczyniły się do wzrostu ubóstwa w Wielkiej Brytanii. Ponad 2 miliony ludzi obecnie polega na bankach żywności, aby zapewnić sobie podstawowe potrzeby żywnościowe. To smutny obraz sytuacji, w której obietnice o poprawie warunków życia zostały zdradzone przez nieudolne działania rządu.

Podsumowując, urzędowanie Borisa Johnsona przyniosło wiele szkód dla Wielkiej Brytanii. Jego łamanie umów, naruszanie instytucji demokratycznych i nieudane zarządzanie skutkami brexitu wpłynęły negatywnie na kraj i jego obywateli. Teraz, gdy Johnson odchodzi ze stanowiska, trzeba spojrzeć w przyszłość i skorygować błędy popełnione w przeszłości, aby odnowić reputację i odbudować dobrobyt Wielkiej Brytanii.

Źródła:

 1. „Boris Johnson’s record: broken promises, contempt for parliament and now illegal acts” – The Guardian (https://www.theguardian.com/politics/2022/oct/26/boris-johnsons-record-broken-promises-contempt-for-parliament-and-now-illegal-acts)
 2. „Boris Johnson: The failures and controversies of his premiership” – BBC News (https://www.bbc.com/news/uk-politics-61490127)
 3. „UK food bank use soaring, with two million given emergency parcels in pandemic” – The Guardian (https://www.theguardian.com/society/2021/mar/10/uk-food-bank-use-soaring-with-two-million-given-emergency-parcels-in-pandemic

Oto jeszcze garstka kilku najgorszych przewinień ustępującego premiera.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *