Wojna na Ukrainie: Jak producenci broni w NATO czerpią zyski z konfliktu

Kraje NATO wysyłają na Ukrainę sprzęt wojskowy o wartości ponad 8 miliardów dolarów, podczas gdy kraje europejskie zobowiązały się wydać dodatkowe 200 miliardów euro na obronę w nadchodzących latach.

Które firmy zarobią najwięcej na dostawach broni do Ukrainy?

Oczekuje się, że największymi beneficjentami będą kontrahenci z USA. Waszyngton wysyła 6500 systemów rakiet przeciwpancernych Javelin, które są produkowane przez Raytheon i Lockheed Martin. Koszt każdej rakiety wynosi około 78 000 USD, a wyrzutnia wielokrotnego użytku to kolejne 100 000 USD.

Oczekuje się, że dostawy broni do Ukrainy w związku z konfliktem z Rosją przyniosą znaczne zyski niektórym firmom zbrojeniowym. Wśród największych beneficjentów znajdują się kontrahenci z USA, takie jak Raytheon, Lockheed Martin, Northrop Grumman oraz AeroVironment.
Firmy te dostarczą Ukrainie różne systemy rakietowe i amunicję.

Jednym z kluczowych dostawców jest Raytheon, który wraz z Lockheed Martinem produkuje systemy rakiet przeciwpancernych Javelin oraz wyrzutnie rakiet przeciwlotniczych Stinger.

Stany Zjednoczone wysyłają Ukrainie 6500 systemów rakietowych Javelin, a koszt każdej rakiety wynosi około 78 000 USD. Dodatkowo, Ukraina otrzyma 1400 wyrzutni rakiet Stinger, za które Raytheon otrzymał już kontrakt o wartości 625 mln USD.

W przypadku systemów radarowych przeciwartylerii, Stany Zjednoczone przekazują Ukrainie systemy wykonane przez Raytheona, Lockheed Martina i Northrop Grummana. Natomiast AeroVironment, producent systemu powietrznego Switchblade, obiecał dostarczyć Ukrainie 700 dronów kamikaze.

Kluczowi zwycięzcy w Europie

Ponadto, Niemcy, Francja, Estonia, Dania, Włochy, Łotwa, Litwa i Holandia przekazują Ukrainie różne systemy rakietowe. W przypadku Niemiec, będzie to to 500 systemów, a a kolejne systemy rakietowe M142 HIMARS dostarczone zostaną Lockheed Martin. Firma ta dostarcza również wyrzutnie rakiet dalekiego zasięgu M270, które wysyła Wielka Brytania.

Ukraina otrzymuje od USA 50 miliardów sztuk amunicji, na czym prawdopodobnie skorzysta Olin, największy dostawca amunicji do broni strzeleckiej dla armii amerykańskiej.

W Europie oczekuje się, że największe zyski osiągną brytyjski BAE Systems oraz francuski Thales. BAE Systems jest producentem brytyjskiej amunicji do broni strzeleckiej i dostarczy Ukrainie około 400 000 pocisków. Firma produkuje również armaty artyleryjskie i pociski przeciwpancerne MILAN we współpracy z Airbusem i Leonardo. Natomiast Thales produkuje m.in. nowoczesne przeciwpancerne pociski kierowane NLAW.

Wraz z dostawami broni pojawiają się także pytania o długoterminowe konsekwencje tego konfliktu oraz wpływ na sytuację geopolityczną w regionie.

Wniosek jest taki, że w wyniku dostaw broni do Ukrainy wiele firm zbrojeniowych, zarówno amerykańskich jak i europejskich, spodziewa się znacznego wzrostu zysków.

Jednakże, ważne jest również rozważenie konsekwencji politycznych i bezpieczeństwa wynikających z tych dostaw, a także znalezienie długoterminowego rozwiązania dla konfliktu między Ukrainą a Rosją.

Źródła:

  1. „Biden to send missile system to Ukraine in U-turn and issues nuclear warning to Russia” – Sky News (https://news.sky.com/story/biden-to-send-missile-system-to-ukraine-in-u-turn-and-issues-nuclear-warning-to-russia-12625079)
  2. „Ukraine war: Ben Wallace announces UK govt will send more weapons to Ukraine for country to defend itself against Russia” – Sky News (https://news.sky.com/story/ukraine-war-ben-wallace-announces-uk-govt-will-send-more-weapons-to-ukraine-for-country-to-defend-itself-against-russia-12561623)

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *