– Ukraina na froncie lobbingu w Waszyngtonie przed rosyjską inwazją na Ukrainę 24 lutego 2022 r.

Ukraińskie lobbowanie w Waszyngtonie było potężne i niezwykle gorliwe na długo jeszcze przed wybuchem konfliktu na Ukrainie.

Na długo przed katastrofalną inwazją W. Putina, siły ukraińskie toczyły zaciekłą walkę o upragnioną nagrodę.
Walka ta toczyła się w Waszyngtonie za sprawą lobbystów wynajętych przez ukraińskie interesy – informuje ostatni Raport Quincy Institute.

Możesz pobrać raport tutaj, lub czytać dalej krótką syntezę.

Raport ma na celu umożliwienie społeczeństwu lepszego zrozumienia bitwy lobbingowej w USA między interesami Rosji i Ukrainy przed rosyjską inwazją na Ukrainę 24 lutego. 

Najpierw wyjaśnijmy:

  • FARA (The Foreign Agents Registration Act z 1938 r.) jest rządową ustawą federalną Ministerstwa Sprawiedliwości USA ujawniającą działalność lobbingową w USA, która zbiera informacje na podstawie wypełnionego obowiązkowego formularza „Disclosure of Lobbing Activities”.
  • Ustawa o rejestracji agentów zagranicznych (FARA) została uchwalona w 1938 r. FARA wymaga, aby agenci zagranicznych zleceniodawców, którzy są zaangażowani w działalność polityczną lub inną działalność określoną w statucie, ujawniali publicznie swoje powiązania z zagranicznym zleceniodawcą, a także działania, wpływy i wydatki wspierające te działania.
  • Jednostka FARA Sekcji Kontrwywiadu i Kontroli Eksportu (CES) w Wydziale Bezpieczeństwa Narodowego (NSD) jest odpowiedzialna za administrację i egzekwowanie FARA.
Jeśli chcesz lobbować w Stanach Zjednoczonych w interesie Polski możesz pobrać niniejszy formularz i podjąć się próby lobbingu [tutaj]

Oznacza to, że jakakolwiek działalność lobbingowa np. kontakt, pijar z urzędnikami rządowymi w USA wymaga, aby taki formularz był wypełniony i zarejestrowany.
Agencja także prowadzi ścisłą ewidencję kontaktów (e –maili, telefonów itp.).
Możesz nawet sam przeszukać interesujące cię zgłoszenia udostępniane publicznie [tutaj]

  • Quincy Institue for Responsible Statecraft (QI) jest podmiotem ukierunkowanym na działania członków Kongresu Amerykańskiego, wielu organizacji i liderów w Waszyngtonie niezależnie od ich ugrupowań i orientacji politycznej.
    Uczestniczy w debatach na temat bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych poprzez opracowywanie przekonujących strategii przesyłania wiadomości i komunikacji, jak i oferowanie pomysłów politycznych i legislacyjnych.

W najnowszym raporcie instytutu (Nr 26) QI zatytułowanym „Bitwa lobbingowa przed wojną: rosyjskie i ukraińskie interesy w USA”, ukraińskie lobbowanie w Waszyngtonie było potężne i niezwykle gorliwe na długo jeszcze przed wybuchem konfliktu na Ukrainie.

Jak informuje raport, ukraińskie wysiłki doprowadziły do ​​zdumiewających 13 541 amerykańskich kontaktów politycznych dokonanych w imieniu ukraińskich klientów w 2021 r. co znacznie przewyższa nawet najbardziej aktywne japońskie, saudyjskie czy izraelskie lobby w Waszyngtonie. 

Otóż okazuje się, że największe starcie między ukraińskim i rosyjskim lobby w 2020 i 2021 r. dotyczyło kwestii Nord Stream 2., a potem działań wojennych na Ukrainie.

Różne firmy lobbingowe i public relations na czele z „Yorktown Solutions” reprezentujące Ukraińską Federację Pracodawców Przemysłu Naftowego i Gazowniczego (UFEOGI) pracowały od dawna intensywnie, aby skutecznie zatrzymać budowę i otwarcie gazociągu Nord Stream 2 będącego dla Ukrainy zagrożeniem bezpieczeństwa narodowego, skontaktowały się ponad 12 000 razy z biurami Kongresu, mediami i agencjami rządowymi, takimi jak Departament Stanu i Departament Energii, aby przedyskutować zagadnienia amerykańsko-ukraińskiej współpracy energetycznej.

W oparciu o wyczerpującą analizę wszystkich dokumentów FARA i DLA (Defense Logistic Agency wsparcia bojowego w  Departamencie Obrony Stanów Zjednoczonych (DoD))  dokonano szeregu kluczowych ustaleń, w tym:

  • 13 541 kontaktów było podjętych w imieniu ukraińskich klientów;
  • wysiłki lobbingu pro-ukraińskiego sumują się ponad czterokrotnie więcej pracy niż lobby saudyjskie (wśród największych lobby zagranicznych w Waszyngtonie) i inne prominentne grupy;
  • wydaje się, że lobby pro-ukraińskie nawiązało znacznie więcej kontaktów niż lobby pro-rosyjskie z większymi wydatkami.

Czytaj dalej …

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *