– Jak duże jest amerykańskie wsparcie militarne dla Ukrainy ?

Wartość amerykańskiego wsparcia militarnego dla Ukrainy od początku konfliktu zbrojnego do połowy maja 2022 r:

  • 26 lutego 2022 r.: „J. Biden zatwierdza 350 milionów dolarów pomocy wojskowej dla Ukrainy” – Źródło: Reuters;
  • 16 marca 2022 r.: „Biden ogłasza 800 milionów dolarów pomocy wojskowej dla Ukrainy” – Źródło: New York Times;
  • 30 marca 2022 r.: „Ukraina otrzyma dodatkowe 500 milionów dolarów pomocy od USA, ogłasza Biden”: – Źródło: NBC News;
  • 12 kwietnia2022 r.: – Źródło: „USA ogłoszą 750 milionów dolarów więcej na broń dla Ukrainy, mówią urzędnicy” – Źródło: Reuters;
  • 6 maja 2022 r.: „Biden ogłasza nowy pakiet broni o wartości 150 milionów dolarów dla Ukrainy” – Źródło: Reuters;
  • 10 maja 2022 r.: „40 miliardów dolarów pomocy dla Ukrainy zatwierdzonych przez Amerykańską Izbę Reprezentantów” – Źródło: Reuters.

Tylko do końca kwietnia b.r. łączne wydatki USA na wojnę na Ukrainie zbliżyły się do 14 miliardów dolarów. Chociaż część z nich jest przeznaczona na pomoc gospodarczą i humanitarną dla Ukrainy, większość trafi do skarbców przemysłu zbrojeniowego.
Około 6,5 miliarda dolarów – mniej więcej połowa pakietu pomocowego, trafi do Departamentu Obrony USA, aby kraj mógł rozmieścić wojska w regionie i wysłać sprzęt obronny na Ukrainę” – poinformował CNN.

Choć te kwoty już są ogromne, to pozostają one mierne wobec 40 miliardów dolarów pomocy dla Ukrainy zatwierdzonych przez Amerykańską Izbę Reprezentantów 10 maja b.r., pomimo, że J. Biden 28 kwietnia, że ​​poprosił Kongres o finansowanie w wysokości 33 miliardów dolarów.

Zatwierdzona majowa ustawa zezwala także na przeznaczenie dodatkowych 11 miliardów dolarów w ramach „Presidential Drawdown Authority”, dzięki której prezydent może zezwolić na natychmiastowy transfer amerykańskich towarów i usług bez zgody Kongresu w odpowiedzi na „nieprzewidzianą sytuację kryzysową„.

Biały Dom potwierdza, że zdecydowana większość nowego pakietu z 10 maja wydatków zostanie przeznaczona na zakup uzbrojenia i innych aktywów wojskowych: „20,4 mld USD dodatkowej pomocy w zakresie bezpieczeństwa i wojska dla Ukrainy oraz wysiłków USA na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa europejskiego we współpracy z naszymi sojusznikami z NATO i innymi partnerami w Regionie„.

Tak ogromne wydatki skierowane do przemysłu zbrojeniowego mogą świadczyć, że amerykańscy politycy przewidują, że ta wojna może trwać nie miesiące, ale lata— zwłaszcza, że ​​wojna ma dopiero dziesięć tygodni. 

Kwoty przydzielone do tej pory już przekraczają średnie kwoty, jakie Stany Zjednoczone wydały na własną wojnę w Afganistanie (46 miliardów dolarów). 

Co jest jeszcze bardziej zdumiewające, to wartość całkowitej kwoty wydanej przez Stany Zjednoczone na wojnę rosyjsko-ukraińską w mniej niż trzy miesiące, która jest bliska całkowitemu rocznemu budżetowi wojskowemu Rosji – 65,9 miliarda dolarów. 

[ Całkowity budżet wojskowy Rosji na cały rok] 

Stany Zjednoczone wydają ponad dziesięć razy na swoje wojsko niż Rosja i trzy razy więcej niż Chiny wynika z opublikowanych danych przez Międzynarodowy Instytut Badań nad Pokojem w Sztokholmie (SIPRI). 

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *