Barack Hussein Obama II krytykuje D. Camerona i N. Sarkozy’ego za interwencję w Libii

Po latach od interwencji wojskowej w Libii, były amerykański prezydent Barack Obama skierował ostrą krytykę pod adresem byłego francuskiego szefa państwa Nicolasa Sarkozy’ego i premiera Wielkiej Brytanii Davida Camerona.

W wywiadzie udzielonym 25 lutego 2016 roku, Obama zarzucił Sarkozy’emu chęć promocji własnych sukcesów, podczas gdy Cameron, według niego, był zbyt rozproszony, by właściwie ocenić ryzyko związane z interwencją w Libii.

W kolejnym  wywiadzie opublikowanym w kwietniu 2016 r. przez magazyn The Atlantic Barack Obama omawia warunki, w jakich koalicja kierowana przez Francję i Wielką Brytanię – później NATO – przeprowadziła w 2011 roku naloty na Libię, które doprowadziły do ​​upadku Muammara Kaddafiego.

Libia pogrążyła się w chaosie

Od tego czasu upadło państwo libijskie, rywalizujące ze sobą milicje walczą o władzę, a organizacja Państwo Islamskie (PI) wykorzystała sytuację do zdobycia władzy.
 „Libia pogrążona jest dzisiaj w chaosie” – zauważa amerykański prezydent. 

Komentarze Obamy na temat Camerona wywołały pewne poruszenie w brytyjskich mediach, a Independent nawet wspomniał o „bezprecedensowym ataku” urzędującego prezydenta USA na brytyjskiego przywódcę.

Komentarze Obamy na temat Camerona wywołały poruszenie w brytyjskich mediach, a gazeta Independent nawet wspomniała o „bezprecedensowym ataku” ze strony amerykańskiego przywódcy na brytyjskiego premiera.

Jednak Downing Street, siedziba brytyjskiego rządu, odmówiło dalszej eskalacji sporu. Rzecznik premiera stwierdził, że przed Libią stoi wiele trudnych wyzwań, ale podkreślił, że interwencja miała na celu ochronę niewinnych cywilów przed torturami i śmiercią.

„Zgadzamy się, że przed Libią jest jeszcze wiele trudnych wyzwań. Ale jak premier wielokrotnie powtarzał: sprowadzenie pomocy niewinnym cywilom, którzy byli torturowani i zabijani przez ich przywódcę, było właściwym wyborem” – powiedział rzecznik. „Burza w filiżance herbaty” – ocenił później na swoim Twitterze były ambasador Wielkiej Brytanii w Stanach Zjednoczonych Christopher Meyer.

Źródła:

  1. „Obama critique Cameron et Sarkozy à propos de l’intervention en Libye” – Le Temps: [https://www.letemps.ch/monde/obama-critique-cameron-sarkozy-propos-lintervention-libye]
  2. „The Obama Doctrine” – The Atlantic: [https://www.theatlantic.com/magazine/archive/2016/04/the-obama-doctrine/471525/#8

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *