Świat nie jest już zorientowany na „Zachód” i to powinna być dla nas ważna lekcja

Prawdopodobnie „nie jest” – uważa część strategów surowcowych. Podobnego zdania jest ekspert w zakresie rosyjskiej polityki gospodarczej, profesor ekonomii w School for Advanced Studies in Social Sciences (EHESS) w Paryżu, Jacques Sapir.

Sankcje nałożone na Rosję w 2014 i 2015 roku, chociaż mniej rozległe, nie miały znaczącego wpływu na jej gospodarkę.

  • Obecnie świat nie przypomina końca lat 70., kiedy to po inwazji na Afganistan na ZSRR nałożono sankcje dotyczące zaawansowanych technologii, rozpowszechniania technik i know-how.
  • Co więcej, waga państw NATO i ich sojuszników jest znacznie mniejsza niż w latach 70. XX wieku.

Dlatego bardziej prawdopodobne jest, że nowe sankcje będą faworyzować firmy chińskie czy indyjskie, a bardziej szkodzić gospodarce europejskiej.

Wreszcie, de facto zakaz finansowania się rosyjskich firm na zachodnich rynkach finansowych nie powinien stanowić istotnej przeszkody w inwestycjach.

Już teraz część inwestycji w rosyjski sektor węglowodorowy realizowana jest w juanach i przyśpieszy w nadchodzącym okresie.

Co więcej, Centralny Bank Rosji zmienił znacząco swoją politykę od początku wojny między Rosją a Ukrainą.

Wszystko to szkodzi dotychczasowej supremacji petrodolara i dolara jako światowej waluty globalnej. Dlatego rosyjska produkcja prawdopodobnie nie ucierpi poważnie w perspektywie średnioterminowej.

Doświadczenia sankcji nałożonych w 2014 i 2015 roku pokazują, że ich wpływ jest często ograniczony.

Skala dodatkowego popytu ze strony Chin i Indii na rosyjską ropę oraz zdolność rosyjskich firm do dostarczania tej ropy drogą morską to rzeczywistość, o której nie pomyśleli politycy unijni.

Świat nie jest już zorientowany na „Zachód”, i to powinna być dla nas ważna lekcja. Czy wycofanie się państw unijnych z zakupu rosyjskich węglowodorów może zagrozić rosyjskim zdolnościom produkcyjnym? Jak wskazują powyższe argumenty, prawdopodobnie nie.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *