Jakie było stanowisko Baracka Husseina Obamy II w sprawie Ukrainy?

Obama wielokrotnie sprzeciwiał się zbrojeniu Ukrainy i wielokrotnie sprzeciwiał się żądaniom obu partii, wysłaniem śmiercionośnej broni na Ukrainę.

  • USA nie powinny prowokować Moskwy w amerykańskich interesach tak odległych jak Ukraina” – cytował słowa prezydenta 10 marca 2015 r. New York Times w artykule Petera Bakera „Obama Said to Resist Growing Pressure From All Sides to Arm Ukraine”.

  •  „B. Obama zawsze powtarzał swoim doradcom i różnym ugrupowaniom politycznym, że uzbrojenie Ukraińców wzmocniłoby przekonanie, że mogliby faktycznie pokonać potężniejszych Rosjan, a więc potencjalnie wywołałoby to silniejszą reakcję Moskwy”.

NYTIMES

„Pan Obama nadal zadaje pytania wskazujące na jego wątpliwości. „OK, co się stanie, jeśli wyślemy sprzęt — czy musimy wysłać trenerów?” „A co, jeśli trafi w ręce bandytów? A jeśli Putin dokona większej eskalacji?” pisał New York Times.

Obecnie w stacjach telewizyjnych CNN, NBC istnieje praktycznie jedność na korzyść amerykańskiej roli w wojnie na Ukrainie. Jedynym dozwolonym pytaniem, jest to, czy Stany Zjednoczone robią wystarczająco dużo, czy też powinny zrobić więcej.

Inne programy jak np. Fox News, rutynowo domagają się oni informacji, w jaki sposób zwykli Amerykanie czerpią korzyści z tego rosnącego zaangażowania USA, zważywszy, że według najnowszych danych United States Census Bureau:

  • od 2020 r. prawie 30 milionów Amerykanów jest bez ubezpieczenia zdrowotnego.
    Wskaźnik nieubezpieczonych dzieci poniżej 19. roku życia w 2020 żyjących w ubóstwie wzrósł o 1,6 punktu procentowego do 9,3 procent.
  • na koniec grudnia 2021 aż 42,5 miliona Amerykanów żyło poniżej granicy ubóstwa. 
  • w lutym 2022 r. miesięczne ubóstwo pozostawało podwyższone aż do 14,4 % wskaźnika ubóstwa dla całej populacji Stanów Zjednoczonych. W lutym 2022 r. o 6 milionów więcej osób było w ubóstwie w porównaniu z grudniem 2021 r. 

I chociaż niezwykle trudno jest wyodrębnić z tego wszystkiego jakiekolwiek korzyści dla zwykłych obywateli amerykańskich, nie musimy długo się zastanawiać, aby dostrzec, kto czerpie i w kolejnych latach będzie czerpał ogromne korzyści z wydatkowania funduszy wojennych. 

Poznaj więcej na ten temat:

Źródło : Tytuł: „Obama Said to Resist Growing Pressure From All Sides to Arm Ukraine” Autor: Peter Baker Data publikacji: 10 marca 2015 Źródło: The New York Times URL: https://www.nytimes.com/2015/03/11/us/politics/obama-said-to-resist-growing-pressure-from-all-sides-to-arm-ukraine.html

Przytoczony artykuł Petera Bakera w The New York Times przedstawia stanowisko Baracka Obamy w sprawie Ukrainy, gdzie Obama wyrażał sprzeciw wobec zbrojenia Ukrainy i niechęć do wysyłania śmiercionośnej broni do tego kraju. 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *