Szef polityki zagranicznej Unii Europejskiej Josep Borrell przyznaje się do zachodnich „błędów”, które uniemożliwiły zbliżenie z Rosją

O ile szef dyplomacji europejskiej stanowczo potępił ofensywę militarną W. Putina na Ukrainie to także przyznał, że Zachód „stracił szanse” na zbliżenie z Rosją.


Jestem gotów przyznać, że popełniliśmy błędy i straciliśmy szanse na zbliżenie się Rosji do Zachodu […]. Jest pewien resentyment, który wykorzystuje Putin – powiedział 10 marca br. w wywiadzie udzielonym francuskiej stacji telewizyjnej LCI Josep Borrell – Wysoki Przedstawiciel Unii Europejskiej do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa.

Josep Borrell

Odpowiadał swojemu rozmówcy, który pytał go o ekspansję NATO na ziemi europejskiej, do czego zachęcały w ostatnich dziesięcioleciach Stany Zjednoczone, a postrzeganą przez Rosję zarówno jako zdradę, jak i zagrożenie dla bezpieczeństwa na kontynencie.
„Są chwile, kiedy może mogliśmy zrobić lepiej, są rzeczy, które zaproponowaliśmy, a których nie byliśmy w stanie zrealizować w praktyce, jak obietnica, że Ukraina i Gruzja będą częścią NATO […]. Myślę, że błędem jest składanie obietnic, których nie można dotrzymać” – powiedział.

Całkowicie nieuzasadniona i nieuzasadniona wojna, która staje się coraz bardziej brutalna i zupełnie nie do zaakceptowania przez cywilizowany świat

Przypominamy, że 10 marca szefowie państw i rządów UE na szczycie w Wersalu wykluczyli jakiekolwiek szybkie przystąpienie Ukrainy do Unii Europejskiej, ale otwierając drzwi do zacieśniania z nią więzi.

Szef europejskiej dyplomacji mówił także o trwającej rosyjskiej ofensywie wojskowej na Ukrainie, w związku z czym zapewnił, że prezydent Rosji Władimir Putin ma „wiele powodów” do bycia osądzonym przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym w Hadze.

Hiszpański polityk, działacz Hiszpańskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej i przewodniczący Parlamentu Europejskiego w latach 2004–2007 – Josep Borrell rzeczywiście potępił „całkowicie nieuzasadnioną i nieuzasadnioną wojnę”, która staje się „coraz bardziej brutalna i całkowicie nie do przyjęcia dla cywilizowanego świata”. Podczas gdy armia rosyjska bombarduje bezkrytycznie Ukrainę, chwalił się „bardzo silnym ukraińskim oporem”.

Odnosząc się do tematu dostaw broni organizowanych przez Zachód na Ukrainę, Josep Borrell stwierdził jednak, że Unia Europejska nie jest w stanie wojny z Rosją. „Nie możemy sobie pozwolić na wojnę” – powiedział.

Odnośnie politycznej przyszłości Rosji szef dyplomacji europejskiej zapewnił, że nie opowiada się za zmianą „reżimu na Kremlu”. „Celem nie jest zmiana rosyjskiego reżimu politycznego, celem jest zatrzymanie wojny” – podkreślał.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *