Królują obecnie dwa hasła: „Oszczędzaj” i „Gotówka jest królem” 

Nasz obecny świat gospodarczy zanurzony jest w obłokach niepewności i zagrożeń. Królujące hasła „Oszczędzaj” i „Gotówka jest królem” zdają się idealnie wpisywać w tę atmosferę.

Obecnie prognozy wzrostu gospodarczego dla Unii Europejskiej są nieco pesymistyczne, spodziewając się jedynie 3,7% wzrostu w 2022 roku. Co więcej, stopa inflacji przewidywana jest na poziomie powyżej 7,7% dla UE i 15 % dla państw Europy Wsch.

To oznacza, że już teraz musimy przygotować się na nadchodzące wyzwania, które nas czekają jesienią.

Wzrost gospodarczy i inflacja to dwa czynniki, które zazwyczaj korelują ze sobą. Obecnie możemy obserwować system stagflacji, podobny do tego, który był związany z szokiem naftowym w 1973 roku. Mamy spadek wzrostu gospodarczego oraz rosnącą inflację – oba te czynniki rosną jak termometr podczas dobrej grypy.

Po stronie amerykańskiej, Jérôme Powell, dyrektor Amerykańskiego Banku Federalnego, niedawno ogłosił swoją receptę na kolejne trzy lata. Już podwyższył stopy procentowe o 0,25%, aby stawić czoła inflacji. Jest to zmiana kursu w porównaniu do optymistycznych przewidywań zaledwie trzy miesiące temu, kiedy FED uważał, że inflacja będzie przejściowa, cena ropy powróci do poziomu 65 USD za baryłkę, a rynki finansowe będą prosperować.

Niestety, FED nie przewidział trwalszej recesji, która nadchodzi. Teraz planuje trzyletni program walki z inflacją. To z pewnością fascynujące i jednocześnie niepokojące dla wielu inwestorów i obywateli zależnych od stabilności gospodarczej.

Inflacja ma wpływ na nasze codzienne życie. Ceny produktów i usług rosną, a nasze pieniądze tracą na wartości. Konsumenci muszą teraz bardziej uważać na swoje wydatki i oszczędzać tam, gdzie to możliwe. Jest to czas, kiedy hasło „Oszczędzaj” nabiera większego znaczenia.

Jednak jednocześnie pojawia się również argument, że „Gotówka jest królem”. W czasach niepewności, posiadanie gotówki może być bezpieczną przystanią. W przypadku nieprzewidzianych zdarzeń czy awarii systemu finansowego, posiadanie fizycznej gotówki może być kluczowe.

W obliczu rosnącej inflacji, inwestorzy i oszczędzający muszą zastanowić się nad różnymi sposobami ochrony swojego kapitału.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *