Protest w dalekich Indiach — niesłyszany głos dla nabywców iPhone’ów

W połowie grudnia 2021 roku tysiące kobiet pracujących dla Foxconn i Apple w Indiach wyraziły swoje niezadowolenie poprzez protesty.

Zablokowały autostradę między Chennai a Bangalore, domagając się lepszych warunków zatrudnienia.

Chociaż od tego czasu wprowadzono kilka drobnych ulepszeń, takich jak poprawa warunków zakwaterowania i dostęp do bieżącej wody, nadal istnieją poważne problemy.

Kobiety nie muszą już spać na podłodze w schronach i mają bieżącą wodę zamiast zbiornika na wodę na podwórku. Ale to wszystko.

Pracownice Foxconn/Apple skarżą się na skrajnie niehumanitarne warunki pracy, które są sprzeczne z podstawowymi prawami człowieka.

Związki zawodowe Tamil Nadu wystąpiły z żądaniem zakończenia pracy przymusowej i wyzysku.

Niestety, rząd indyjski, a także premier Narendra Modi, coraz bardziej promują tego typu praktyki w ramach programu „Made in India„.

Indie, będąc uważane za sojusznika Zachodu i „największą demokracją świata„, stają się areną kontrowersji w kontekście praw pracowniczych. BlackRock & Co chętnie się z tym zgodzi.

Od kilku lat Apple wraz z Foxconn rozszerzył w ostatnich latach swoje podwykonawstwo w Chennai w Indiach, a najnowszy iPhone 14 firmy Apple jest montowany przez Foxconn w Chennai.

Społeczności związane z obroną praw człowieka, jak również organizacje konsumenckie, wyrażają swoje obawy i apelują o poprawę sytuacji pracowników Foxconn/Apple w Indiach.

My nadal wymieniamy nasze telefony komórkowe i cieszymy się z najnowszych osiągnięć technologicznych firmy Apple.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *