– Zachodnia obietnica z 1990 r. nierozszerzania NATO

Były szef francuskiej dyplomacji tłumaczy, że brał udział w dyskusjach, na które powołuje się dziś Rosja, gdy przywołuje zachodnie obietnice nierozszerzania NATO, złożone ZSRR pod koniec zimnej wojny.

Roland Dumas – bliski współpracownik François Maurice Mitterranda, francuski minister spraw zagranicznych (1984–1986 i 1988–1993), przewodniczący Rady Konstytucyjnej Francji (1995–2000), skazany w 2001 r. przez sąd na 2,5 roku więzienia za udział w aferze korupcyjnej związanej z działalnością państw. koncernu naftowego Elf.

Obietnice jeszcze sprzed wybuchu wojny rosyjsko-ukraińskiej, na których opierała się Rosja, były mocno kwestionowane w zachodnim krajobrazie politycznym i medialnym, gdzie czasami przedstawiano je jako „ mit ”, a nawet jako „nieprawdę historyczną”. 

Zachodnie obietnice, ale jednak?
W udzielonym mediom wywiadzie 13 lutego br. były szef francuskiej dyplomacji Roland Dumas powiedział, że sam brał udział w dyskusjach, na które powoływała  się Rosja.

W 1990 r. ówczesny francuski minister spraw zagranicznych Roland Dumas brał udział w negocjacjach poprzedzających traktat moskiewski, które dotyczyły przede wszystkim ponownego zjednoczenia Niemiec, a w trakcie których rozważano ogólne kwestie zmierzające do ostatecznego zakończenia zimnej wojny. Ta dyskusja się odbyła, po pierwsze dlatego, że Rosjanie o to poprosili i dlatego, że ją poparliśmy „Szczególnie chcieliśmy uniknąć powrotu do zimnej wojny” – zeznaje dziś były starszy dyplomata.

  • Według niego delegacja ZSRR skierowała wówczas do swoich zachodnich sojuszników dwie główne prośby:
  • jedna dotyczyła konserwacji pomników chwały armii radzieckiej po odejściu jej wojsk; drugi dotyczyła zobowiązania Zachodu, że „nie będzie ruchu wojsk NATO do regionów paktu sowieckiego, które [miały] zostać rozbrojone”.

„Ta dyskusja odbyła się po pierwsze dlatego, że Rosjanie o to prosili [i] dlatego, że ją poparliśmy: ja najpierw, Amerykanie też, i oczywiście Niemcy” – wyjaśnia były starszy dyplomata.

„Bardzo dobrze pamiętam tę scenę, [James] Baker [wówczas sekretarz stanu USA] interweniował po mnie, mówiąc: „Nawet gdyby pan Dumas o to nie prosił, sam bym o to poprosił” ”, opowiada ponownie w odniesieniu wobec zachodniego zobowiązania do nierozszerzania NATO w kierunku wschodnim.

W każdym razie zakres zachodnich zobowiązań w tej dziedzinie nadal jest przedmiotem dyskusji – wypowiedział się R. Dumas na miesiąc przed wybuchem wojny na Ukrainie.

 
 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *