Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro wyraża „silne poparcie” dla W. Putina w związku inwazją na Ukrainę

Prezydent Wenezueli, Nicolas Maduro, wyraził „silne poparcie” dla rosyjskiego prezydenta Władimira Putina w związku z inwazją na Ukrainę.

Maduro potępił jednocześnie „destabilizującą działalność Stanów Zjednoczonych i NATO” podczas rosyjskiej operacji wojskowej na Ukrainie.

W trakcie rozmowy telefonicznej, która odbyła się 1 marca, gdy wojska rosyjskie kontynuowały ofensywę na Ukrainę, prezydent Wenezueli porozmawiał ze swoim rosyjskim odpowiednikiem.

Maduro później podzielił się informacją na Twitterze, pisząc: „Miałem rozmowę telefoniczną z prezydentem Vladimirem Putinem, ratyfikowałem potępienie przez Wenezuelę destabilizujących działań NATO. Powtórzyłem stanowcze usposobienie na rzecz zrozumienia i dialogu jako środka zachowania pokoju„.

Już przed rozpoczęciem ofensywy, prezydent Wenezueli wyraził swoje stanowisko, mówiąc: „Wenezuela jest z Putinem, jest z Rosją. Jest z odważnymi i słusznymi sprawami na świecie„.

Ta deklaracja poparcia Maduro dla Putina w trakcie rosyjskiej inwazji na Ukrainę może budzić kontrowersje i spotkać się z dezaprobatą społeczności międzynarodowej. Wenezuela, będąca jednym z sojuszników Rosji, wydaje się podtrzymywać swoje przywiązanie do relacji z Moskwą, pomimo narastającego napięcia na arenie międzynarodowej.

Reakcje na te wypowiedzi Maduro nie są jeszcze znane, ale można przypuszczać, że wywołają one zaniepokojenie w niektórych kręgach międzynarodowych. Społeczność międzynarodowa obecnie podejmuje szeroko zakrojone działania dyplomatyczne w celu zażegnania kryzysu na Ukrainie i przywrócenia stabilności w regionie.

Warto zaznaczyć, że stanowisko Wenezueli wobec inwazji rosyjskiej na Ukrainę może mieć wpływ na relacje międzynarodowe i obraz Wenezueli w oczach innych państw. Zdaniem niektórych ekspertów, takie poparcie dla działań Rosji może wywołać wątpliwości co do zaangażowania Wenezueli w utrzymanie pokoju i stabilności na arenie międzynarodowej.

Obecnie trwają dalsze wydarzenia na Ukrainie, a reakcje ze strony społeczności międzynarodowej oraz innych państw na poparcie Maduro dla Putina w związku z inwazją na Ukrainę mogą mieć znaczący wpływ na sytuację polityczną i dyplomatyczną w regionie.

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *