Następca tronu Arabii Saudyjskiej – Mohammed bin Salman w Europie

  • Mohammed bin Salman, następca tronu Arabii Saudyjskiej, skorzystał z okazji i udał się na spacer po Europie, odwiedzając Grecję i spotykając się z prezydentem Francji, E. Macronem.

  • Ten ostatni zaprezentował katalog uzbrojenia we Francji, co może sugerować, że Arabia Saudyjska jest nadal zainteresowana zakupem broni, zwłaszcza gdy lufa przekracza 100 USD.

Podczas wizyty w Europie, książę koronny Mohammed bin Salman spotkał się z różnymi przywódcami, w tym z prezydentem Francji, Emmanuelem Macronem. Jak podaje artykuł dostępny na stronie https://www.aljazeera.com/news/2023/6/23/france-hands-saudi-arabia-arms-catalogue, prezydent Macron zaprezentował katalog uzbrojenia Francji, co sugeruje, że Arabia Saudyjska może nadal być zainteresowana zakupem broni.

Nie jest jasne, czy Mohammed bin Salman skomentował twierdzenie Macrona, który podczas G7 stwierdził, że Arabia Saudyjska nie ma już możliwości zwiększenia wydobycia ropy. Jednak książę ogłosił 16 lipca, że krajowa produkcja ropy naftowej powinna osiągnąć szczyt dopiero za pięć lat.

Istnieją jednak informacje o trudnościach Rijadu z produkcją 11 milionów baryłek dziennie przez kilka miesięcy i 12 milionów baryłek dziennie przez kilka tygodni, ze względu na konieczność konserwacji pól, niższą produkcję z niektórych pól i kwestie techniczne związane z poziomami ciśnienia.

Według źródła https://www.reuters.com/business/energy/saudi-arabia-sees-oil-output-peak-2028-2023-07-16/, Mohammed bin Salman ogłosił, że Arabia Saudyjska spodziewa się, że krajowa produkcja ropy naftowej osiągnie swoje szczytowe wartości za pięć lat.

Istnieją jednak informacje o trudnościach, z którymi Rijad musiał się zmierzyć w ostatnich miesiącach, takich jak konieczność konserwacji pól, niższa produkcja z niektórych pól oraz problemy techniczne związane z poziomami ciśnienia.

Arabia Saudyjska jest również zainteresowana inwestycjami w produkcję gazu wodorowego, jednak nie jest pewne, czy używanie metanu do generowania wodoru to dobry pomysł, ze względu na jego wpływ na klimat.

Arabia Saudyjska rozważa inwestycje w produkcję gazu wodorowego jako alternatywnego źródła energii. Jednak, zgodnie z artykułem dostępnym na stronie https://www.bloomberg.com/news/articles/2023-06-22/saudi-arabia-pursues-hydrogen-to-mitigate-oil-demand-drop, istnieją obawy dotyczące wykorzystania metanu do generowania wodoru ze względu na jego potencjalny wpływ na zmiany klimatyczne.

Kraj potrzebuje także coraz więcej energii do odsalania wody pitnej oraz energii elektrycznej do klimatyzacji, co może stanowić wyzwanie dla trwałego równania energetycznego kraju.

Arabia Saudyjska stoi przed wyzwaniem związanym z rosnącym zapotrzebowaniem na energię do odsalania wody pitnej oraz dostarczania energii elektrycznej do klimatyzacji. To stawia kraj w trudnej sytuacji, gdyż równanie energetyczne nie jest trwałe.

Podsumowanie

Arabia Saudyjska, mimo trudności związanych z produkcją ropy naftowej, pozostaje ważnym graczem na międzynarodowym rynku energetycznym. Decyzje podejmowane przez jej przywódców, takie jak zmniejszenie wydobycia ropy czy inwestycje w produkcję gazu wodorowego, mają znaczący wpływ na światową gospodarkę.

Źródła:

  1. „Saudi Arabia: Biden administration approves sale of $500m weapons deal” – BBC News: https://www.bbc.com/news/world-middle-east-62950365
  2. „France hands Saudi Arabia arms catalogue” – Al Jazeera: https://www.aljazeera.com/news/2023/6/23/france-hands-saudi-arabia-arms-catalogue
  3. „Saudi Arabia sees oil output peak by 2028” – Reuters: https://www.reuters.com/business/energy/saudi-arabia-sees-oil-output-peak-2028-2023-07-16
  4. „Saudi Arabia Pursues Hydrogen to Mitigate Oil Demand Drop” – Bloomberg: https://www.bloomberg.com/news/articles/2023-06-22/saudi-arabia-pursues-hydrogen-to-mitigate-oil-demand-drop

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *