Skromna premia prezesa BP w wysokości 13 mln dolarów za wyniki w 2022 roku

Czy nagradzanie za wyniki finansowe w branży naftowej jest adekwatne wobec problemów środowiskowych i społecznych związanych z wydobyciem ropy naftowej?

Całkowite wynagrodzenie dyrektora zarządzającego brytyjskiego giganta węglowodorowego BP wzrosło ponad dwukrotnie w ubiegłym roku, do 10 milionów funtów (11,3 miliona euro), w następstwie gwałtownego wzrostu cen węglowodorów – poinformował francuski dziennik le Figaro 10 marca b.r.

„Były szef Shella , Ben van Beurden, również odnotował wzrost swojego wynagrodzenia w zeszłym roku do 9,7 miliona funtów (11,4 miliona euro), czyli o 53% więcej niż w 2021 roku, wynika z opublikowanych w czwartek danych. Według brytyjskiej agencji PA kwota ta może zostać jeszcze zawyżona w grzywnie do 21 mln premiami lub dodatkowymi premiami: – napisał dalej dziennik.

Premia prezesa BP w wysokości 13 mln dolarów za wyniki w 2022 roku wzbudziła wiele kontrowersji wśród pracowników i opinii publicznej

Przede wszystkim ze względu na to, że koncern naftowy, którego prezes otrzymał nagrodę, zrobił to w czasie, gdy świat zmagał się z kryzysem klimatycznym i pandemią COVID-19.

W ciągu ostatnich kilku lat, koncerny naftowe były ostro krytykowane przez społeczność międzynarodową za przyczynianie się do zmian klimatu i szkodzenie środowisku naturalnemu. Jednakże, pomimo to, wiele z tych firm nadal odnotowuje znaczne zyski i nagradza swoich pracowników za te wyniki.

W przypadku prezesa BP, mimo że firma osiągnęła znaczne zyski, wielu ludzi pyta się, czy dodatkowa premia w wysokości 13 mln dolarów była naprawdę potrzebna. Szczególnie że prezes BP, przeniósł się do Anglii, aby uniknąć płacenia podatków. Warto zaznaczyć, że przeniesienie siedziby do Anglii skutkowało również oszczędnościami w wysokości około 100 milionów funtów rocznie na podatkach.

Akcje BP wzrosły do ​​wyceny 120 miliardów euro (+20%). 

Akcje BP wzrosły do ​​wyceny 120 miliardów euro (+20%)

  • Pomogło w tym ogłoszenie zysków w wysokości 27,65 miliarda dolarów. 
  • BP odkupi własne akcje za 2,75 mld USD.

Nie wszyscy są jednak zgodni z krytyką premii. Argumentuje się, że w dzisiejszych czasach, gdzie konkurencja w branży naftowej jest ogromna, a wymogi środowiskowe rosną, premie za wyniki są nieuniknione, aby zachęcić pracowników do osiągnięcia lepszych wyników. Warto zaznaczyć, że inne duże firmy, takie jak ExxonMobil czy Shell, również nagradzają swoich pracowników premiami za wyniki finansowe.

Jednakże, część krytyków nadal twierdzi, że nagradzanie za wyniki finansowe, szczególnie w branży naftowej, jest nieodpowiedzialne i nieodpowiednie. Zamiast tego, firmy powinny skupić się na inwestowaniu w odnawialne źródła energii i ograniczaniu emisji gazów cieplarnianych. Koncerny naftowe powinny zacząć działać w sposób odpowiedzialny społecznie i środowiskowo, zamiast skupiać się tylko na zyskach.

W ostatnich latach, coraz więcej firm na całym świecie przeznacza swoje zasoby na inwestycje w odnawialne źródła energii. Jednakże, koncerny naftowe, mimo że inwestują w ten obszar, wciąż pozostają przede wszystkim firmami naftowymi. Wobec tego, nagradzanie za wyniki finansowe w sektorze naftowym nadal pozostaje kontrowersyjne

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *