Wykorzystanie sztucznej inteligencji w wojnie jest niezwykle kontrowersyjne, ale niezaprzeczalnie postępowe w wojnie na Ukrainie

Podczas gdy Reuters informował, że firma Clearview AI, specjalizująca się w rozpoznawaniu twarzy, dostarczyła Ukrainie swoją technologię, pojawiały się głosy krytyków, wskazujących na zagrożenia i potencjalne nadużycia.

Według informacji przekazanych przez Reuters, Ukraina rozpoczęła wykorzystywanie technologii Clearview AI. Można przeczytać o tym więcej na stronie: link do artykułu Reuters.

Związane z tym rozpoznawaniem twarzy zagrożenia i obawy zostały podniesione przez różne źródła, w tym przez artykuł opublikowany w The New York Times: link do artykułu NY Times oraz przez artykuł na stronie OpenDemocracy: link do artykułu na OpenDemocracy

Warto zaznaczyć, że choć rozpoznawanie twarzy było wcześniej stosowane w Afganistanie w ograniczonym zakresie, to teraz Ukraina wykorzystuje je na dużą skalę. Jak powiedział mi Singer, współzarządzający firmą Useful Fiction, która doradzała amerykańskim siłom powietrznym i głównym kontrahentom wojskowym, „To pierwszy poważny konflikt konwencjonalny, w którym zastosowano rozpoznawanie twarzy”. Przywołał również kategorię science-fiction, sugerując znaczenie tego zjawiska.

Kolejnym przykładem zastosowania sztucznej inteligencji są nowe aplikacje wykorzystywane w operacjach informacyjnych, takie jak narzędzie firmy Primer.
Oprócz rozpoznawania głosu, transkrypcji i tłumaczenia, narzędzie to może być wykorzystywane do analizy przechwyconych rosyjskich komunikatów. Więcej informacji można znaleźć na stronie Wired: link do artykułu na Wired.

Mimo przewidywań wielu analityków dotyczących twardych ataków cybernetycznych w związku z konfliktem między Rosją a Ukrainą, nie doszło do większych incydentów.
Może to w dużej mierze wynikać z pracy cyberobrońców, zarówno w firmach komercyjnych, jak i w zachodnich rządach. Jak mówi Singer, istnieje ogromna ilość cyberaktywności, które są nieprawdopodobne.

Przykładem działań hakerskich jest incydent związany z zainfiltrowaniem stacji ładowania pojazdów elektrycznych w Moskwie przez nieznanych sprawców, którzy wyświetlali antyputinowskie treści. Więcej informacji można znaleźć na stronie Vice: link do artykułu na Vice.

W kontekście technologicznym istotnym aspektem dla Ukrainy jest szerokie wykorzystanie sprzętu wojskowego. High Mobility Artillery Rocket System (HIMARS), precyzyjne wyrzutnie rakiet dostarczone przez Lockheed Martin, są jednym z przykładów. Jednak sama obecność takiego sprzętu nie wystarcza.
Kluczowym elementem jest system namierzania, wykorzystujący sztuczną inteligencję do zbierania informacji i wywiadu. To właśnie przetwarzanie informacji w szybki i skuteczny sposób daje Ukrainie przewagę.
Starlink, system opracowany przez SpaceX, umożliwia przesyłanie wysokiej jakości wideo, co wzmocniło ukraińskie zdolności operacyjne. Więcej na ten temat można przeczytać na stronie Wired: link do artykułu na Wired.

Ukraina zdaje się być w przodzie jeśli chodzi o wykorzystanie technologii w prowadzeniu wojny, co jest wynikiem integracji różnych rozwiązań technologicznych.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *