Ameryka Północna 30″ czytania

Luty 2023

Kanada

Długa i brudna droga kanadyjskiego LNG do Europy

Tourmaline Oil Corp, największy kanadyjski producent metanu, będzie sprzedawał 10. krotnie więcej LNG Europie niż przed 2022 r. 

Jak to zrobi?

Turmalin transportuje swój metan z północno-wschodniej Kolumbii Brytyjskiej do wybrzeża Zatoki Perskiej w Teksasie przez Chicago, gdzie Cheniere Energy skrapla go i wysyła za granicę.

Sama podróż do wybrzeża Zatoki Meksykańskiej to 4 500 km, zanim wyruszy się ponownie do Azji lub Europy.

W tej koncepcji wydaje się, że nie tylko koszulki kupione na Zalando krążą po świecie.

Styczeń 2023

USA

Amerykański koncern naftowy Chevron wydaje 5 razy więcej na odkupienie swoich udziałów niż na eksplorację nowych złóż, co nadaje ton temu, ile ropy pozostaje pod ziemią

ExxonMobil osiąga rekordowy zysk w wysokości 55,7 miliarda dolarów w 2022 roku. Dzięki Chevronowi dwaj najwięksi amerykańscy gracze zgromadzili 90 miliardów dolarów zysków.

Drugi gigant naftowy i metanowy, Chevron, odkupi swoje akcje za 75 miliardów dolarów i zaproponuje zwiększenie dywidendy. 

Jednak, gdy koncern naftowy wydaje 5 razy więcej na odkupienie swoich udziałów niż na eksplorację nowych złóż, nadaje ton temu, ile ropy pozostaje pod ziemią.

 • Bank Centralny Stanów Zjednoczonych podniósł swoje obecne stopy procentowe o 0,25%, czyli między 4,25 a 4,50 proc. W najbliższych miesiącach będziemy spodziewać się kolejnych podwyżek, bo ambicją J. Powella jest sprowadzenie do końca roku inflacji do celu inflacyjnego Rezerwy Federalnej (2,5%). W Polsce zapewne będzie odwrotnie.

 • Dług Stanów Zjednoczonych osiągnął nowy ustawowy pułap 31,4 bln USD. 

Kiedy amerykański prezydent ma bardzo niskie notowania, historycznie albo rezygnuje, albo rozpoczyna wojnę 

Ciekawa statystyka. Kiedy amerykański prezydent ma bardzo niskie notowania, takie jak Biden, historycznie albo zrezygnował, albo rozpoczął wojnę. 

Jako wskazówkę, Biden dostarczy amerykańskie czołgi Abrams, które zużywają 11 litrów nafty na kilometr, aby strzelać do rosyjskich czołgów. Nie będąc strategiem wojskowym, nie brzmi to jak świetny pomysł zwłaszcza przy trudnościach zaopatrzenia w naftę.

 • Siły Powietrzne USA mają nowy samolot myśliwski F-15EXod McDonnell Douglas, Boieng. Znacznie mocniejszy, bardziej wydajny i za jedną trzecią kosztów operacyjnych niż F-35 (29 000 USD za godzinę). Według Sił Powietrznych USA F-35 może zostać wycofany do 2026 roku. Dla Niemiec i Szwajcarii, które właśnie zakupiły F-35, to wspaniała wiadomość.

W serii nie ma takich jak ten – „Hummer  EV” o wadze 5. ton – reklamuje General Motors

Producent oferuje nowy pojazd elektryczny, GMC Hummer EV o mocy 1 000 koni mechanicznych i wadze 5 ton! Tak, poprawnie odczytałeś 5 000 kg. (inne wersje będą posiadały tylko 830 koni mechanicznych i ważyły zaledwie 4 100 kg). 
Aby prowadzić tego potwora, potrzebujesz prawa jazdy!

Pierwszy pojazd został sprzedany na aukcji za 500 000 USD

 • Pierwszy pojazd został sprzedany na aukcji za 500 000 USD
 • General Motors połączył siły z koreańskim „LG Energy Solutions”, aby założyć Ultium Cells LLC wraz z fabryką akumulatorów elektrycznych o wartości 2,3 miliarda dolarów.

 • W Teksasie Tesla wystąpiła o zgodę na zwiększenie rozmiaru swojej gigafabryki za 717 milionów dolarów. 

Z drugiej strony sprzedaż samochodów Mercedesa zaczyna zagrażać Tesli, a chiński BYD sprzedaje więcej samochodów niż Tesla.

Grudzień 2022

USA

Biden nie chce być prezydentem Demokratów, który nie miałby swojej wojny

Rząd przegłosował kopertę w wysokości kilku miliardów na sfinansowanie zakupu amerykańskiej broni dla Tajwanu. 

Ta wiadomość musiała ucieszyć Chińczyków. 

Naprawdę, wydaje się, że Biden nie chce być prezydentem Demokratów, który nie miałby swojej wojny.

 • Wołodymyr Zelenski wyjechał do USA.
  Znalazł jakieś stare kupony na dostawę amerykańskiej broni. 
 • Amerykański sektor zbrojeniowy ma za sobą znakomity rok z 39% wzrostem, a rok 2023 zapowiada się pod jak najlepszymi prognozami. 

Niech to trwa, ale byleby nie było więcej wojen.

Listopad 2022

USA

Ceny gazu w USA wzrosły 5. krotnie jednak są one aż 10. krotnie niższe niż w Europie

Pomimo silnego wzrostu cen gazu od listopada 2021 r. na amerykańskim rynku, są one aż 10. krotnie niższe niż w Europie.

Jednak amerykańska „Middle Class” stara się zrozumieć, dlaczego kraj eksportuje swój gaz, zamiast zatrzymywać go dla siebie i zahamować wzrost cen.
Europejczycy wiedzą, dlaczego ceny ropy i gazu są wysokie i nie zadają pytań „dlaczego”.

 • Likwidacja miejsc pracy
  Ford zlikwiduje 3000 miejsc pracy, przenosząc swoją siłę roboczą do produkcji pojazdów elektrycznych. Na całym świecie produkcja samochodów elektrycznych rozpoczyna się w Chinach.

Błędne koło z importem rosyjskiej ropy – pomimo sankcji zachód importuje

Pani J. Yellen, amerykańska minister skarbu, chce znaleźć rozwiązanie aby uniemożliwić Rosji zarabianie na ropie.

Nawet jeśli Europejczycy i Amerykanie nie chcą już kupować rosyjskiej ropy, nadal istnieje wiele krajów, które są mniej ostrożne i zadowalają się kupowaniem jej po obniżonej cenie. 

Co więcej, pozwalamy sobie myśleć, że Indie kupują ropę od Rosjan i odsprzedają ją w postaci benzyny Amerykanom i Europejczykom.

Ci nie zaprzeczają, co oznaczałoby to, że sankcje europejskie nie są aż tak bardzo skuteczne.

Listopad 2022

Kanada

Mała poprawność polityka

Justin Trudeau został pociągnięty za uszy przez Xi Jinpinga na G20. Trudeau krytykuje Pekin za ingerencję w wybory w Kanadzie. 

Wrzesień 2022

USA

Joe Biden zaczyna odnosić sukcesy, zwłaszcza jeśli chodzi o klimat i finansowanie infrastruktury

 • Waszyngton ograniczy dostawy półprzewodników i sztucznej inteligencji do Pekinu. 
 • Kalifornia zakazuje silników spalinowych od 2035 r.
 • Władze Kalifornii proszą właścicieli samochodów elektrycznych, aby nie ładowali ich między 16:00 a 22:00. Sieć elektryczna nie zapewnia elektryczności dla samochodów i klimatyzacji. Przy ponad 45 stopniach jest niezwykle gorąco, a susza jest dotkliwa.
 • MIT ogłosił, że znalazł sposób na przechowywanie energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii za pomocą baterii ze stopioną solą. 
  Tańsza od akumulatorów litowo-jonowych nowa technologia wykorzystuje aluminium i siarkę jako dwa materiały elektrodowe, a pomiędzy nimi znajduje się stopiony elektrolit soli.

Apple wypuścił swojego nowego iPhone’a 14 do ponad 1000 sklepów. Tam nie ma nikogo, kto mógłby narzekać na jego cenę, a kiedy roczny rachunek za prąd zbliża się do 1 000 dolarów, wszyscy proszą o dotacje. 

Stany Zjednoczone stały się światowym liderem w wydobyciu ropy naftowej

Permski basen łupkowy osiągnął we wrześniu rekordową produkcję 5,413 mln baryłek dziennie która może wzrosnąć o 66 000 baryłek dziennie w październiku, nawet jeśli liczba odwiertów spadnie. 

Pomimo popytu na gaz amerykańscy „wiertacze” łupków priorytetowo traktują zwroty dla akcjonariuszy i spłatę zadłużenia, nie spiesząc się z wierceniem, nawet przy cenie ropy przekraczającej 95 USD/bb.

 • Amerykańskie firmy naftowe i gazowe wypracowały w 2021 r. 73,7 mld dolarów zysków. Inwestorzy otrzymają solidne dywidendy, pomimo, że sektor naftowy uzyskał od państwa dofinansowanie 76 mld dolarów.

Prezydent Joe Biden podpisał ustawę o redukcji inflacji, plan inwestycji w klimat i służbę zdrowia

Całkowita wartość rządowego finansowania różnych planów inwestycyjnych opiewa na wartości 430 miliardów dolarów. Wspierane mają być odnawialne źródła energii i produkcja wodoru. 
Naftowe i gazowe lobby natychmiast zażądało także otrzymania dla siebie solidnych dotacji.

Ten sposób postępowania przypomina europejską taksonomię czystej energii. 
Gaz i energia jądrowa zostały uwzględnione jako czyste energie, naprawdę czyste.

 • USA musiały ograniczyć wysyłkę płynnego gazu do Europy. Niestety zakład eksportowy LNG we Freeport w Teksasie został zamknięty w wyniku eksplozji. Powinien zostać ponownie otwarty przed końcem roku.

Lipiec 2022

USA

Import chińskich paneli fotowoltaniczych do Stanów Zjednoczonych zwolniony z ceł

W Stanach Zjednoczonych decyzja prezydenta Bidena o zwolnieniu paneli fotowoltaicznych produkowanych w Azji Południowo-Wschodniej (przez chińskich producentów) z ceł na okres 24 miesięcy jest ulgą dla ciężko dotkniętej branży instalacji fotowoltaicznych. 

 • Podatek na import został wprowadzony przez administrację D. Trumpa, aby zachęcić do lokalnej produkcji. 

Czerwiec 2022

USA

Miękkie lądowanie – zaplanowana koncepcja dla amerykańskiej gospodarki 

Według laboratorium Cato, od okresu powojennego FED wykonał 8 lądowań awaryjnych i 4 miękkie lądowania.

 • Inflacja w USA osiągnęła 8,6%. 

Być może powinniśmy już zacząć obserwować amerykańskie nieruchomości.

 • Liczba nowych kredytów hipotecznych spadła do 22-letniego minimum, co oznacza „jeszcze niższy poziom niż podczas kryzysu subprime”.
  A jeśli spojrzymy na wzrost oprocentowania kredytów hipotecznych, możemy zacząć się martwić o możliwy kryzys na rynku nieruchomości, który urozmaici to, czego już doświadczamy.

 • W styczniu 2021 r. 30-letnia stopa kredytu hipotecznego wynosiła 2,65%, a średnia cena domu wynosiła 400 000 USD. 
  W zeszłym tygodniu stopa 30-letnia wyniosła 5,23%, przy średniej cenie 570 000 USD. 

  Jeśli przyjmiemy, że kupujący wpłaci 20% zaliczki, oznacza to, że w ciągu 18 miesięcy średni czynsz od tego długu wzrósł z 1 250 do 2 500 dolarów. 

Maj 2022

USA

NOPEC – możliwa wkrótce amerykańska ustawa przeciwko spiskom podwyższania cen na rynkach ropy

Senat USA rozważa ustawę NOPEC, która, jeśli zostanie uchwalona, ​​narazi państwa członkowskie OPEC i ich partnerów na działania prawne za „spiskowanie w celu podnoszenia cen ropy”. Tylko skąd wiemy, że te kraje spiskują?

 • Zapasy oleju napędowego w Stanach Zjednoczonych są na najniższym poziomie od 14 lat. 
 • W kraju brakuje dzisiaj ok. 1 miliona baryłek dziennie aby zaspokoić amerykańskie zdolności produkcyjne w rafineriach oleju napędowego. 
 • Kraj boryka się także z niedoborem mleka dla niemowląt i setek innych produktów konsumpcyjnych codziennego użytku.
 • Zapasy oleju napędowego w USA stają się coraz bardziej ograniczone

Kwiecień 2022

USA

Milion baryłek ropy dziennie z amerykańskich rezerw strategicznych przez 180 dni aby obniżyć ceny ropy i oleju na stacjach

W 2022 r. kraj miał 100 dni przerw w dostawie prądu. W kraju znajdują się stare elektrownie węglowe i nie dostarczają wystarczającej ilości energii elektrycznej

Ze względów klimatycznych USA, Anglia, Niemcy i Francja zaoferują Pretorii 8,5 miliarda dolarów, aby kraj wycofał się z węgla.

(F17)H26

Kwiecień 2022

Kanada

Gdyby Justin Trudeau nie istniał, nie musiałby być wymyślany

Człowiek, który obraca swoją kurtkę szybciej niż francuski prezydent Macron, właśnie ogłosił swoje poparcie dla wartego 12 miliardów dolarów projektu naftowego w Bay du Nord. 

Platforma naftowa offshore zostanie oddana do użytku w 2028 roku.

Trudeau przekaże również miliardy dolarów kanadyjskich firmom naftowym na projekty wychwytywania dwutlenku węgla. 

 • W 2015 roku, kiedy Trudeau zastąpił sceptyka klimatycznego Stephena Harpera, nikt nie pomyślałby, że będzie to gorzej zrobione.

Kwiecień 2022

Meksyk

Plany zreformowania rynku energii elektrycznej i nacjonalizacji kopalń litu

Na początku miesiąca prezydent Andrés Manuel Obrador otrzymał wsparcie Sądu Najwyższego w dążeniu do zreformowania rynku energii elektrycznej. 

W ramach reformy zaproponowano modyfikację zasad dystrybucji energii elektrycznej w celu uprzywilejowania spółki publicznej CFE ze szkodą dla prywatnych źródeł energii odnawialnej.

Ten sam prezydent zaproponował nacjonalizację kopalń litu.
Lit to podstawowy składnik akumulatorów do samochodów elektrycznych. 
Do tej wersji potrzebował tylko większości w Senacie. 

Meksykańskie kopalnie litu nie oferują jednak najlepszej konfiguracji wydobycia i nie ma pewności, że kraj stanie się znaczącym graczem na rynku międzynarodowym.

Marzec 2022

USA

Uran pozostanie poza rosyjskimi sankcjami – odważni amerykańscy politycy z dala od rosyjskich złóż

USA zapowiedziały, że zrezygnują z rosyjskiej ropy i gazu.
Jak odważni są politycy z dala od rosyjskich złóż! 

 • Waszyngton nie zużywa rosyjskiego gazu i importował śladowe ilości rosyjskiej ropy (0,2%). Z drugiej strony Biały Dom nie powiedział ani słowa na temat innych surowców np. uranu.

Obecnie Rosja dostarcza 23% wzbogaconego uranu do amerykańskich elektrowni jądrowych a dostawy odbywają się regularnie.

Gdy Joe Biden spycha Europejczyków z klifu i facetowi kręci się w głowie jeśli chodzi o jego kraj. 
W każdym razie temat uranu nie jest jeszcze poruszany tak w USA jak i w UE. Polska też o tym zapomniała.

Od 2015 r. aż 274 producentów ropy i gazu oraz 330 firm świadczących usługi naftowe złożyło wnioski o upadłość.
Rząd amerykański poszukuje nowych rynków zbytu na swój gaz aby wesprzeć branżę naftową

Amerykańska Agencja Energii (EIA), której liczby są czasami nieprzejrzyste, publikuje przekaz społeczny o rosnącym od lipca 2021 r. wydobyciu gazu. 

Według Haynesa i Boone’a od 2015 roku łącznie 274 producentów ropy i gazu oraz 330 firm świadczących usługi naftowe złożyło wnioski o upadłość posiadające ponad 321 miliardów dolarów zabezpieczonego i niezabezpieczonego długu. 

Nawet z ceną ropy na poziomie 100 USD/b gra jest nadal ryzykowna i niewielu dzierżawców terenu decyduje się na zwiększenie liczby odwiertów.

Aby pomóc branży naftowej, amerykański rząd desperacko poszukuje nowych i bogatych rynków zbytu.

Europejski import rosyjskiego gazu i zużycie w latach 1990 – 2020. Coraz większe możliwości przed amerykańską branżą naftową otwiera europejski rynek

Luty 2022

USA

Podczas gdy W. Putin gromadził żołnierzy na granicy z Ukrainą, administracja Bidena gromadziła dla nas tweety, pomimo, że wiedziała o wojnie już jesienią ub. roku

W wirtualnym życiu metawersum nie jest wykluczone, że tweety wystarczą, aby polepszyć sytuację, podczas gdy w praktyce zawsze liczy się rzeczywistość. 

W prawdziwym życiu, podobnie jak w układzie sił między państwami, solidarność mierzy się nie słowami i tweetami, ale czynami. 

 • Chiny obserwują i spoglądają na przyszłość Tajwanu.
 • Prezydent Biden zapowiedział sankcje wobec Rosji. 

Z zadowoleniem przyjął przerwę na gazociągu Nord Stream 2.
Stany Zjednoczone od lat starają się przekazać swój gaz łupkowy do Europy. 

Szansa jest dzisiaj zbyt dobra, a posunięcie strategicznie wspaniałe, aby znaleźć nowe i bogate rynki zbytu na LNG.
Co o tym pomyślą Europejczycy jak zaczną płacić swoje wysokie rachunki za gaz i energię?.

Akcje Facebooka spadły z 321 dolarów do 190 dolarów na jedną akcje

Szwajcarski Bank Narodowy, który jest właścicielem akcji Facebooka na 1 mld dolarów, nie opublikował żadnych komentarzy, rekomendacji ani polubień tego giełdowego aktywa finansowego. 
Zuckerberg wpadł szybko na genialny pomysł: teraz pracownicy Facebooka posiadający akcje firmy nie są już jej pracownikami, ale meta-partnerami. 

I pomyśleć, że duża część świata ufa temu Zorro i powierza mu swoje ultra osobiste dane!

Dobra kondycja amerykańskiego rynku motoryzacyjnego i wszechobecny zawsze z nami Apple

 • Tesla dostarczyła 936 000 samochodów w 2021 r., co stanowi wzrost o 87,4% w porównaniu do 2020 r.
 • General Motors po raz pierwszy od 100 lat stracił tytuł największego sprzedawcy samochodów do USA. 
 • Chrysler będzie produkować tylko samochody elektryczne do 2028 r.

Ford robi furorę dzięki gigantycznej elektrycznej ciężarówce pickup F-150. Zamówiono pierwsze 150 000 sztuk. W ciągu 2 lat Ford będzie w stanie wyprodukować 600 000 e-pojazdów rocznie.

 • 22% amerykańskiej energii elektrycznej pochodzi z węgla

W USA zużycie węgla w 2021 r. wzrosło o 80 mln ton (+18%). Energia elektryczna w USA jest wytwarzana w 36% z gazu i 22% z węgla.

Wszechobecny Apple
Po zdobyciu Hyundaia z bardzo wysokiej pozycji, Apple prowadzi rozmowy z chińskim CATL i BYD na dostawę akumulatorów elektrycznych do kolejnych samochodów.

 

Styczeń 2022

Kanada

Mrozy i strajki wystraszyły kanadyjskiego premiera

 • W Quebecu termometr spadł do -24,9 stopnia, co znacznie zwiększyło zużycie energii elektrycznej. Jeśli temperatura nie doprowadza Kanady do szału, zużycie osiągnęło 39 031 megawatów, co jest rekordem dla Hydro-Quebec.

 • Premier Justin Trudeau opuścił stolicę, aby uciec przed manifestacjami konwojów wolności organizowanych od tygodnie przez kanadyjskich kierowców. 

 • Dzięki karnetowi covid obowiązującemu od 15 stycznia wszyscy kierowcy nie mogą już przekraczać granicy ze Stanami Zjednoczonymi. 

Styczeń 2022

Meksyk

Meksyk wstrzymuje eksport ropy

Krajowy koncern naftowy PEMEX zawiesi eksport ropy do 2023 roku, aby obsługiwać głównie własny rynek krajowy.
Obecnie firma nie ma możliwości rafinacji całej produkowanej lokalnie ropy naftowej więc pytanie – co zrobi z nadwyżką wydobytego surowca?

Grudzień 2021

USA

Plan bodźców ekonomicznych dla amerykańskiej gospodarki – odrzucony

Plan bodźców ekonomicznych o wartości 1,7 biliona dolarów na inwestycje w amerykańską infrastrukturę został odrzucony.

 • Inflacja gwałtownie rośnie. Jeśli stopy procentowe wzrosną, wielu nie będzie już w stanie ich spłacać, co przypomina nam kryzys z 2008 roku.
 • W permskim basenie ropy i gazu łupkowego wydobycie w grudniu osiągnęło 4,96 mln b/d ropy, czyli tyle samo, co poziom rekordowy (5 mln) z marca 2020 r.

Na spotkaniu „World Petroleum Congress w Houston” producenci łupków potwierdzili, że nie dążą do wydobycia jak największej ilości ropy, ale do wypłaty jak największej liczby dywidend w celu znalezienia nowych udziałowców. 
Priorytetem branży jest więc maksymalizacja dochodów, a nie redukcja kosztów. 

Taka strategia jest sprzeczna z pomysłem Joe Bidena, który prosi o zwiększenie produkcji w celu obniżenia cen benzyny na dystrybutorze.

Listopad 2021

USA

Subsydia dla amerykańskiego przemysłu jądrowego

Biały Dom zaoferuje amerykańskiemu przemysłowi jądrowemu 6 mld dolarów subsydiów, ponieważ, podobnie jak wszędzie na świecie, nie może on przetrwać bez pomocy państwa. 

Od 2013 roku aż 13 reaktorów zostało zamkniętych z powodu braku rentowności. Ponad połowa reaktorów w USA zostanie wycofana do 2030 r., uwalniając w ten sposób uran na chińskie potrzeby przemysłu jądrowego.
Mówi się, że Ameryka ma coraz to większe trudności ze znalezieniem uranu dostawą na 2024 rok i późniejsze lata.

Duże koncerny naftowe sprzedały swoje licencje do złóż w basenie permskim

Niezrozumiałe rzeczy dzieją się na rynku ropy i gazu łupkowego w basenie permskim.

 • Shell sprzedał swoje aktywa i złoża w basenie permskim, największym amerykańskim złożu łupkowym, za 9,5 miliarda dolarów podobnie jak to zrobił wcześniej Pioneer Natural Resources (3,25 mld dolarów).

W basenie permskim, wśród 12 największych ekstraktorów, emisje metanu BP biją wszelkie rekordy. Zauważamy, że BP chce być mistrzem energii odnawialnej i mocno inwestuje w gaz łupkowy.

Październik 2021

Kanada

Justin Trudeau został ponownie mianowany premierem

 • Firmy gazowe i naftowe proszą państwo o zapłatę 75% za instalacje do wychwytywania CO2. Technologia ta jest wykorzystywana przez producentów do zielonego oleju i gazu. 

W rzeczywistości ta technologia jest bardzo droga i przede wszystkim nie wiemy czy się sprawdza. 

Wrzesień 2021

USA

Bankructwa i upadłości amerykańskich spółek naftowo-gazowych

Shell chce sprzedać swoje nieruchomości w basenie permskim za 10 miliardów dolarów.

 • W pierwszym kwartale tego roku zadłużenie 8 zbankrutowanych spółek naftowo-gazowych wyniosło 1,8 mld USD.
 • Od początku roku o upadłość złożyło 12 nowych firm.

Wysychają najlepsze złoża łupkowe

Pomimo wzrostu cen gazu branża Big Oil zaczyna stopniowo wycofywać się z łupków, obiecując jednocześnie inwestorom solidne dywidendy. 

Problem w tym, że wysychają najlepsze złoża łupkowe. Będziemy musieli przejść do mniej płodnych złóż przy jednoczesnym zapewnieniu rentowności ekonomicznej.

 • Aby poradzić sobie z bardzo złą presją wycieków metanu, Exxon Mobile Corp będzie ubiegać się o certyfikację gazu wydobywanego ze złóż łupkowych w Zagłębiu Permińskim.

 • Pioneer Natural Resources wystawił na sprzedaż swoje aktywa w zagłębiu Delaware i ma nadzieję zebrać 2 miliardy dolarów aby zmniejszyć swoje zadłużenie. 

Prawdopodobieństwo wstrzymania hydroelektrowni Hoovera w Las Vegas

Dziwna wiadomość dla każdego, kto był w Las Vegas i odwiedził zaporę Hoovera. 
Produkcja hydroelektrowni będzie musiała zostać wstrzymana w 2022 r. z powodu gwałtownej suszy. Obecnie nie jest już możliwe turbinowanie wód jeziora Powell.
W zaporze pozostaje tylko 37% wody.

Brak uranu na światowych rynkach

Długoterminowe zakupy uranu dla amerykańskich elektrowni jądrowych pokrywają 98% zapotrzebowania na ten rok, 71% na 2022 r. i 51% na 2024 r.

Według Nicka Clarke’a z Curzon Uranium „nie ma obecnie dostępnych dużych ilości uranu. Właściciele zakładów będą musieli ponownie ocenić swoje strategie zakupowe na kolejne lata”.

Rosja jest jedynym i niezawodnym dostawcą 48% światowego uranu.

 • Dwie elektrownie jądrowe Excelon Corp otrzymają dotacje od stanu Illinois, aby uniknąć ich zamknięcia.

Amerykańskie łupki wznawiają powoli produkcję

Amerykańskie łupki powoli, ale pewnie wznawiają produkcję. Inwestorzy domagają się jednak dyscypliny finansowej, a niekoniecznie zwiększenia wydobycia, które mogłoby obniżyć ceny ropy WTI. 

W ten sposób „Pioneer”, największy producent w basenie permskim, ustabilizuje swoją produkcję na poziomie 360 ​​000 baryłek dziennie, przy maksymalnym wzroście do 5% w 2022 roku.

 • Z basenów łupkowych Permu i Nowego Meksyku wydobyto 4,826 mln baryłek dziennie, co jest zbliżone do rekordu z marca 2020 r., wynoszącego 4,913 mb/d.

Dzięki baryłce powyżej 80 dolarów prywatni producenci luzują na wydobyciu. 

Tylko basen permski znacznie się rozrasta i musi znaleźć odbiorców na gaz.
Oczy zwrócone są na Europę i Chiny! 

W większości amerykańskich złóż łupkowych wydobycie nadal spada

Sierpień 2021

USA

Kolejne bodźce 1 000 mld dolarów dla wsparcia amerykańskiej gospodarki

Kolejny bodziec stymulujący gospodarkę amerykańską o wartości 1 000 miliardów dolarów, sfinansuje budowę infrastruktury takiej jak mosty, drogi, lotniska oraz energię jądrową (ok. 6 miliardów dolarów).
Okazuje się to koszmarna wiadomość dla Europy, która nie ma ani tak wielkich pieniędzy, ani możliwości swobodnego ich wydrukowania. Na chwilę obecną EBC nie reaguje, bo nie bardzo wie jak.

Tymczasem na stole jest już następna amerykańska koperta kolejnych dotacji w wysokości 3 500 miliardów dolarów. 

Im więcej kapitału, tym większe zapotrzebowanie na paliwa kopalne, zwłaszcza, jeśli pieniądze te nie są wykorzystywane na transformację energetyczną, a na zbrojenia.
Widoczny jest jakiś konflikt ma horyzoncie: Kaukaz, Chiny lub Europa Środkowa.

 • Po latach suszy jezioro Mead w Kolorado jest trudne do zobaczenia. 

Największy zbiornik wody pitnej w USA jest zapełniony w 35%, co jest najniższym poziomem od czasu jego budowy w 1930 roku.
Rząd rozpoczyna racjonowanie wody a od 2022 roku. Wprowadzone zostaną limity poboru wody z jeziora.

Lake Mead dostarcza wodę do 25 milionów ludzi i służy rolnikom do nawadniania farm (32%).

Czerwiec 2021

USA

Ohio dołącza do 12 innych amerykańskich stanów, które zakazują miastom używania gazu ziemnego ze względów klimatycznych

Wiele amerykańskich miast i stanów zabrania coraz częściej używania gazu ziemnego do ogrzewania i użytkowania publicznego uważając, że jest on zbyt zanieczyszczający środowisko naturalne. Miasta z ogrzewaniem komunalnym (45% dla najbiedniejszych amerykańskich obywateli) muszą przejść na inne – bardziej kosztowne ogrzewanie, aby chronić planetę.
Pomimo tak drakońskich restrykcji:

 • Ruch samochodowy powrócił do poziomu z 2019 r. – czyli 1,6 miliarda przejechanych kilometrów tygodniowo co stanowi bardzo wysoki stopień zanieczyszczania środowiska naturalnego.

Firma naftowo-gazowa Chevron nie zamierza angażować się w energię odnawialną jak jej konkurenci. Zamierza wykorzystać wzrost cen baryłek i gazu, aby przywrócić dobrą kondycję finansową, mówi dyrektor finansowy Pierre Breber. Zapowiada, że ​​chce ograniczyć spalanie gazu w miejscu wydobycia do 2030 roku.

Rurociąg Keystone XXL, który miał transportować ropę z kanadyjskich piasków bitumicznych do Stanów Zjednoczonych przy bardzo niskiej emisji metanu, został ostatecznie porzucony przez prezydenta J. Bidena.

Inflacja rośnie a wraz z nią zwiększa się amerykański optymizm wzrostu gospodarczego

FED mógłby podnieść swoje stopy procentowe po ponownym wzroście inflacji, w szczególności ze względu na ryzyko wzrostu cen surowców, w tym ropę i gaz, które wybuchają w trybie fajerwerków. 

 • Inflacja w maju wyniosła 5%, ale według wielkiego szefa inflacja jest tylko przejściowa.
 • Oczekuje się, że oprocentowanie kredytów hipotecznych wzrośnie od 2022 roku.
 • Gospodarce potrzebny jes dodatkowy bodziec – infrastruktura, motoryzacja i być może przemysł zbrojeniowy

Fuzje osiągnęły wartości 50 mld dolarów na amerykańskim rynku gazu łupkowego

Producenci gazu łupkowego Climarex Energy i Cabot Oil & Gas zdecydowały się dołączyć do wspólnego życia w fuzji o wartości 17 miliardów dolarów

Od października 2020 r. do czerwca b.r. fuzje w amerykańskich łupkach wyniosły 50 mld dolarów z tajemniczą nadzieją, że im są większe, tym bardziej opłacalne. 

Aby znaleźć stabilność ekonomiczną i osiągać zyski, coraz więcej firm stosuje odwierty poziome o długości ponad 4 km. 
Ta technika umożliwia wydobycie większej ilości oleju z jednej głowicy, ale wymaga dużo większej ilości wody i innych chemikaliów.

Interesujące będzie sprawdzenie czy metoda ta skróci żywotność przemysłu łupkowego, czy przyspieszy jego upadek.

Podczas wydobycia ropy z łupków gaz ziemny unosi się na powierzchnię
Ponieważ nie ma możliwości transportu tego gazu i sprzedaży, łatwiej i ekonomiczniej jest spalać go na miejscu.

Jeśli wpływ ekonomiczny jest znaczący, równie ważny jest wpływ na klimat. Według Rystad Energy, połowa tego szkodliwego rozbłysku wytwarzana jest w basenie permskim, który pomimo tego zwiększa produkcje i desperacko szuka odbiorców poza krajem.

 • Pod naciskiem funduszu inwestycyjnego Engine No1wymieniono dwóch członków zarządu aby zmusić Exxon do ograniczenia wydatków na ropę i zbadania nowych możliwości poza ropą i gazem. 

Exxon zawsze pracował nad utrzymaniem 100% paliw kopalnych i unikaniem jakiejkolwiek zmiany. Pigułka będzie trudna do przełknięcia i bez wątpienia menedżerowie będą hamować najmniejsze zmiany.

Hakerzy na rynku gazu dobrze wiedzą gdzie są pieniądze. Dlaczego ich żądania 5 mln zostały spełnione?

Rurociąg „Colonial” o długości 8 850 km został zaatakowany przez hakerów, co wydaje się całkiem logiczne. 

Okup w wysokości 5 milionów dolarów
został szybko i bez negocjacji zapłacony w Bitcoinach przez firmę Colonial Pipeline Company

Rurociąg ten zasila w paliwa i inne produkty naftowe południowo-wschodnią część USA: Teksas, Luizjanę, Missisipi, Alabamę, Georgię, Północną i Południową Karolinę, Virginię, Maryland, Pensylwanię i New Jersey. Odpowiada on za aż 45 proc. dostaw w tamtym rejonie.

Atak spowodował natychmiastowe braki na stacjach benzynowych w Północnej i Południowej Karolinie.

Temat hakowania w dziedzinie energii i elektryczności budzi coraz większe zaniepokojenie.

Amerykański kapitalizm doskonale funkcjonuje z 5. bln papierowych dodrukowanych dolarów. Żadnej światowej gospodarki na to  nie stać

Chiny mogłyby na wzór Fedu dodrukowywać juany, ale tego nie robią.
Ameryka chce udowodnić, że jej gospodarka i neoliberalny kapitalizm działają wspaniale. Dlatego, nie zważając na krytykę światowej opinii, od początku kryzysu Covid wydrukowała i wstrzyknęła do gospodarki ponad 5 000 miliardów dolarów.

Duża część tego „jackpota” została wchłonięta przez wielkie amerykańskie fortuny najbogatszych rodzin, przemysł zbrojeniowy i przemysł naftowy.
To, trochę inaczej niż w 2008 r. kiedy dodrukowane dolary w programach QE zasiliły amerykański system finansowy – banki, fundusze inwestycyjne i fundusze hedgingowe.

New York Times ujawnia, że ​​Joe Biden pracuje nad budżetem sięgającym 6 bilionów dolarów. 

Zasada nieograniczonych długów jest na dobrej drodze.
Potrzeba będzie jakiejś wojny, aby je zresetować.
Tylko gdzie?
Kaukaz? Mołdawia? Bałkany? A może Ukraina lub Chiny? Tego nikt nie wie. Chociaż zawsze są ci, którzy już to wiedzą.

 

Czerwiec 2021

Kanada

Zbyt mocna obietnica kanadyjskiej branży naftowej

Kanadyjskie firmy naftowe i gazowe ogłosiły plany osiągnięcia zerowej emisji dwutlenku węgla w swoich wydobyciach do 2050 roku.

Inicjatywa została nazwana „Oils Sands Pathways do Net Zero”. 

 • W rzeczywistości z pewnością mają rację, ponieważ do 2050 r. w Kanadzie nie powinno być już wystarczającej ilości rezerw rynkowej ropy.
 • Tymczasem Kanada odnotowała rekordowe temperatury 46,6 stopnia, zwłaszcza w Saskatchewan i 49,5 w Vancouver.

Maj 2021

USA

Zawsze z Teslą… oczywiście, jeśli E. Musk płaci z góry za chipy do samochodów elektrycznych

Aby obejść brak chipów elektronicznych, Tesla zaproponowała, że ​​zapłaci za nie z góry i tym samym wyprzedzi innych producentów samochodów.

Po ogłoszeniu, że Tesla akceptuje płatności bitcoinami, Elon Musk wycofał się z pomysłu bardzo szybko. Straty inwestorów pozostały bardzo wysokie.

Powód – Bitcoiny zużywają zbyt dużo energii, stwierdził E. Musk.

Facet wysyła tysiące satelitów Wi-Fi, aby zanieczyszczać naszą przestrzeń, chce wysłać rakiety na Księżyc i Marsa i martwi się zużyciem energii przez Bitcoina? 

Do ugaszenia elektrycznego pojazdu Tesli potrzeba aż 121 000 litrów wody

Pojazd Tesli zjechał z drogi i stanął w płomieniach. Do ugaszenia baterii, które ciągle się zapalały, potrzeba było 121 000 litrów wody. 

 • Zawsze po stronie pudełka Elona Muska:

Tesla otrzymała 0,54 bln dolarów dotacji na sprzedaż swoich samochodów. 

To wyjaśnia 100 milionów zysku w pierwszym kwartale.

 • Wi-FI Muska

Elon Musk wysłał nowy łańcuch 60 satelitów, aby skąpać planetę w Wi-Fi. 
Zamierza zainstalować ponad 60 000 takich urządzeń, które zapewnią Wi-Fi i zastąpią gwiazdy. 

Ciekawe, że nikt nie jest obrażony takim projektem megalomana?

Kwiecień 2021

USA

Bycie prezydentem Stanów Zjednoczonych to z pewnością praca na pełen etat

Prezydent Stanów Zjednoczonych musi ogarnąć wiele światowych wydarzeń:

 • Chiny grożą Tajwanowi;
 • Moskwa bawi się z Ukrainą;
 • Korea Północna staje się niespokojna;
 • Iran wzbogaca swój uran do rekordowych poziomów;
 • Wenezuela macha przez okno;
 • migranci z Ameryki Południowej pędzą do granicy;
 • w kraju szaleją zamieszki i koronawirus. 

Dobrze, że nie ma kolejnej wojny – chociaż politycy o tym mówią coraz częściej. Na chwile obecną nic jeszcze na ten temat nie wiadomo, bo takie akcje przygotowuje się w wielkiej tajemnicy…., ale przecieki już są.

Podczas gdy Stany Zjednoczone obawiają się uzależnienia Europy od rosyjskiego gazu, Waszyngton zamówił z Rosji po raz pierwszy rekordową ilość ropy, tj. 8% jej całkowitego amerykańskiego importu. Jednak sprzeciwia się otwarcie „NordStream 2”. Możesz to zrozumieć?

 • John Kerry, specjalny wysłannik ds. klimatu, proponuje nowe cele w zakresie redukcji CO2 i metanu. 
 • Szczegół, John Kerry podróżuje swoim prywatnym odrzutowcem. 

Kolejne pakiety 16 miliardów dolarów, aby właściwie zatkać 56 000 opuszczonych szybów naftowych i gazowych

W pakiecie 2 000 miliardów dolarów dotacji dla gospodarki amerykańskiej administracja J. Bidena przeznaczyła 16 miliardów na właściwe zatkanie ponad 56 000 opuszczonych szybów naftowych i gazowych. 

Więc zamiast prosić firmy naftowe i gazowe, które zrealizowały wysokie zyski i chojnie opłaciły dywidendami swoich akcjonariuszy, o „sprzątanie po sobie”, podatnicy sięgają po kasę do kieszeni.

Koszty zamknięcia szybu i wstrzymaniu emisji metanu wynoszą od 4 000 do 150 000 dolarów na jeden szyb w porównaniu do 8 milionów dolarów za koszt wykonanego odwiertu. Często te operacje nie są przeprowadzane przez producentów pozostawiając z tych osieroconych studni gazy cieplarniane które emitują do atmosfery metan.

Czy ktoś Ci powiedział już o „społecznej odpowiedzialności biznesu firm naftowych i finansujących ich banków”?

W Polsce wiele się o tym mówi – reklamy francuskich banków też.

W 2019 roku firmy naftowe i gazowe wyemitowały do ​​atmosfery ponad 16 mln ton szkodliwego metanu. W okresie pandemii spadły emisje o 47 proc.

Według Międzynarodowego Funduszu Obrony Środowiska w 2019 roku tylko amerykańskie firmy naftowe i gazowe wpompowały do ​​atmosfery 16 mln ton metanu, wyrządzając więcej szkód klimatycznych niż wszystkie elektrownie węglowe w kraju.

BlackRock
W zeszłym roku dyrektor generalny BlackRock, Larry Fink, ujrzał jakieś światło i zaproponował, aby jego fundusz inwestycyjny o wartości 8,7 biliona dolarów skupił się na zrównoważonym rozwoju i czystej energii. 
Po roku i pomimo tony informacji prasowych i pisemnego listu od prezesa, operacja pozostaje fiaskiem.

Optymistyczne prognozy dzięki nowym bodźcom  1,5 mld dolarów dla amerykańskiej gospodarki

Szczepienia postępują szybko, a liczba zgonów stale spada.
Amerykański Bank Federalny prognozuje (optymistycznie) jeszcze w tym roku 6,5 proc. wzrost gospodarczy.

 • Dowodem na to, że wszystko działa jak w zegarku, ma być liczba pasażerów na loty krajowe, która powróciła do miliona przelotów dziennie. 
  W ciągu dwóch miesięcy zmiana jest imponująca. 
 • Ostatni weekend marca przeleciało się samolotami ponad 1,5 miliona pasażerów – co stanowi najwyższy poziom od czasu pandemii. 

Optymizm powraca po tym jak administracja wstrzyknęła do gospodarki 1 900 miliardów dolarów.
Administracja Bidena rozważa już kolejny bodziec w wysokości 2 000 miliardów dolarów na wspieranie miejsc pracy i infrastruktury. 

Naszym zdaniem, te astronomiczne kwoty dodawane gospodarce świadczą o głębokości kryzysu gospodarczego, jednak musimy poczekać co będzie się działo z inflacją w kolejnych latach.

Czekamy teraz na Europę.

Marzec 2021

USA

Największy koszmar OPEC powraca za sprawą amerykańskich łupków

Wydobycie ropy z łupków w USA rośnie w tym samym tempie, co cena baryłki. 

Przed pandemią Stany Zjednoczone wydobyły 13 mln baryłek dziennie, Teraz stracono ponad 2 mln baryłek dziennie. Wydobycie z amerykańskich złóż łupkowych dostarcza 7,5 mln baryłek dziennie.

W basenie permskim koszty wydobycia wynoszą 57 USD za baryłkę. Tak więc z cenami na poziomie powyżej 60 USD, branża jest na wyciągnięcie ręki, oczywiście tak będzie, jeśli odejmiemy jej astronomiczne zadłużenie. Aby branża mogła je spłacić potrzeba byłaby cena ropy na poziomie 175 UDS/bbl przez przynajmniej 4 lata.

 • Prognozy wydobycia ropy z łupków przewidują spadek we wszystkich złożach z wyjątkiem największego: basenu permskiego. 
 • Według Baker Hughes liczba odwiertów w USA spadła o 50% w porównaniu z ubiegłym rokiem. W marcu 2020 r. wskazała na 683 odwierty, a obecnie jest ich zaledwie 300.

Najlepsze złoża zostały wyeksploatowane. 

Luty 2023

USA

Teksas z ciągłymi problemami energii elektrycznej

Ponad 4 miliony Teksańczyków miało prawo do przerw w dostawie prądu w następstwie zimnego ataku, w którym zginęło 30 osób. 
Sieć energetyczna zamarła. W całym stanie firmy elektryczne są prywatne. 

Załamała się produkcja 30 GW z energii jądrowej, węgla i gazu oraz 16 GW z energii wiatrowej, podobnie jak sieć wody pitnej. 
Najbardziej przerażające są wahania temperatury. 

Od -20 stopni temperatura wzrosła do +25OC w ciągu dwóch dni.

Styczeń 2021

USA

Firma UBER straciła w 2020 roku 6,8 miliarda dolarów i wyrównuje straty w przewozie posiłków

W 2019 roku poniosła stratę w wysokości 8,5 miliarda dolarów, którą powiększyła do 6,8 mld dolarów w ub. roku.

Kiedyś uważany za obiecujący projekt drona pasażerskiego musiał zostać teraz porzucony. Ludziom pozostaną nadal pojazdy samochodowe i korki.

Okazuje się, że Uber zarobił więcej pieniędzy w 2020 r. i 2021 r. na przewożeniu posiłków niż usług taksówkarskich.

Firma zwolniła w 2020 r. 6 700 z 20 670 pracowników. 

Podsumowując : firma niszczy umowę społeczną z pracownikami, ale wyrównuje miliardowe straty.

Wartość rynkowa TESLI wzrosła do ponad 717 mld dolarów, a E. Musk jest drugim najbogatszym człowiekiem na świecie 

W ciągu 12 miesięcy pomnożyła się 7,4 razy podczas gdy firma sprzedała tylko 499 tys. sztuk samochodów wobec 11 milionów sprzedanych przez niemiecki koncern VW. 

Jej szef – Elon Musk stał się obecnie drugim najbogatszym człowiekiem na świecie z fortuną szacowaną na 176 miliardów dolarów, tuż za Jeffem Bezosem i jego majątkiem ocenianym na 188 miliardów dolarów – to praktycznie więcej niż PKB wielu krajów (PKB Słowacji 116,5 mld dolarów).

 • SEC wszczęła dochodzenie przeciwko ExxonMobil. Zarząd podobno przeszacował swoje aktywa na polach naftowych i gazowych, aby wesprzeć cenę akcji.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *