Saudi Aramco stawia na niebieski wodór i kontrowersje wokół inwestycji w wydobycie gazu łupkowego

Saudi Aramco planuje zainwestować aż 110 miliardów dolarów w wydobycie gazu łupkowego z zasobów zlokalizowanych w Jafurah już na początku 2024 roku.

Niepokojące jest jednak to, że ten rodzaj produkcji jest jednym z najbardziej szkodliwych dla środowiska sposobów wytwarzania wodoru (niebieskiego) na bazie metanu, co może przynieść poważne konsekwencje dla klimatu.

Model biznesowy tej inwestycji opiera się na eksporcie wyprodukowanego wodoru, zwłaszcza do Niemiec.

To niepokojące, że firma zamierza kontynuować działania, które są szkodliwe dla środowiska, mając na celu jedynie zyski z eksportu tego nieekologicznego produktu.

  • Warto również zauważyć, że Saudi Aramco planuje wypłacić aż 59 miliardów dolarów dywidend, głównie rządowi, za ubiegły rok.

To ogromna suma, która mogłaby być przeznaczona na inwestycje w bardziej zrównoważone i ekologiczne technologie.

  • Dodatkowo, Arabia Saudyjska obniża ceny dostaw ropy naftowej do Azji po obniżeniu cen z Rosji na dostawy do Chin i Indii.

Rabaty wzrosły nawet do 8 dolarów za baryłkę od września ubiegłego roku. To może być związane z rosnącą konkurencją na rynku naftowym, ale również może przyczynić się do większego wykorzystania nieekologicznych źródeł energii, zamiast promowania bardziej zrównoważonych alternatyw.

Rosna ceny kontraktów terminowych na ropę Wynika z tego, że możemy spodziewć sięj jej wzrostów za sprawa ograniczenia wydobycia przez kraje OPEC – do czego dąży Rosja i Arabia Saudyjska.

W świetle tych informacji, inwestycja Saudi Aramco w wydobycie gazu łupkowego i planowane eksporty nie ekologicznego wodoru budzą obawy związane z ochroną środowiska i przeciwdziałaniem zmianom klimatycznym.

Zadowolenie Berlina ze wzrostu wydobycia niebieskiego wodoru i jego eksportu do Niemiec, budzi poważne wątpliwości co do niemieckiej polityki ekologicznej, o którą tak mocno zabiegają „Zieloni” w UE.
Paradoks trudny do zrozumienia.

Po obniżeniu cen z Rosji na dostawy do Chin i Indii, Arabia Saudyjska obniża również ceny na dostawy do Azji. Od września ub.r. rabaty wzrosły do ​​8 dolarów za baryłkę.

Ceny sprzedaży ropy przez Saudi Aramco w Azji dla różnych gatunków ropy

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *