Rynek pracy kwitnie, inflacja spada, ale nigdy byś tego nie wiedział, patrząc na wyniki sondaży prezydenta Bidena

Prezydent Joe Biden ma wiele powodów do dumy. Po przemówieniu o stanie Unii na początku tego miesiąca, większość światowych mediów wyostrzyła jego przesłanie o inwestycjach w infrastrukturę i produkcję oraz obniżenie kosztów edukacji, opieki zdrowotnej i energii.

Obraz przyspieszającego „boomu Bidena”, który Biały Dom próbuje prognozować, jest zakorzeniony w danych ekonomicznych:

  • bezrobocie jest obecnie na najniższym poziomie od 1969 r.;
  • styczeń był siódmym z rzędu miesiącem spowalniania inflacji;
  • gospodarka nadal rośnie pomimo obaw przed recesją;
  • a odkąd Biden objął urząd dwa lata temu, utworzono ponad 12 milionów miejsc pracy.

Dlaczego tego zdrowszego stanu gospodarczego nie odczuwają Amerykanie?

Przeciętny Amerykanin nadal może powiedzieć, że gospodarka jest w stosunkowo poważnych tarapatach, zgodnie z danymi sondażowymi Gallupa. Wiele osób obawia się pogarszającej inflacji (67%), wyższych stóp procentowych, bezrobocia oraz możliwości recesji w 2023 r.

Inflacja jest prawdziwym powodem niepokoju. Obecnie ceny są nadal znacznie wyższe niż dwa lata temu, a prognozy dalszych wzrostów cen podstawowych artykułów spożywczych i już drogich mieszkań prawdopodobnie nadal osłabiają zbiorowe poczucie poprawy gospodarki.

Biały Dom i jego sojusznicy stoją przed ekonomiczną i polityczną zagadką: chociaż inflacja jest nadal wysoka, a prawie każdy główny wskaźnik ekonomiczny pokazuje, że gospodarka jest zdrowsza niż w momencie objęcia urzędu przez Bidena, to dlaczego nastroje wśród Amerykanów są nadal tak wysoko pesymistyczne?

Złe wieści z gospodarki (rosnąca inflacja, spadające dochody realne) przeważyły ​​nad dobrymi (głównie stały wzrost PKB, niskie bezrobocie)” – powiedział John Sides, politolog z Vanderbilt University. 
Negatywne wiadomości gospodarcze są zarówno bardziej rozpowszechnione w wiadomościach, jak i bardziej istotne dla konsumentów w porównaniu z pozytywnymi wiadomościami gospodarczymi. Więc nawet w gospodarce z mieszanymi sygnałami, złe wieści wygrywają ważniejszą rolę.”

Mimo to zwykle przewidywalny związek między poglądami Amerykanów na gospodarkę a oceną poparcia prezydenta może się zmieniać; ostatnie półtorej dekady wykazało prawdziwe anomalie.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *