Szkodliwe statki na LNG – złudny ekologicznie wybór

Statki napędzane skroplonym gazem ziemnym (LNG) często są uważane za ekologiczniejszą alternatywę dla tradycyjnych paliw, takich jak ciężka ropa.

Jednakże, istnieją dowody na to, że statki LNG mogą być bardziej szkodliwe dla klimatu niż się pierwotnie sądziło.

W rzeczywistości, emitują one duże ilości metanu, który ma silny wpływ na zmiany klimatyczne. Przyjrzyjmy się bliżej temu zagadnieniu.

Podstawy ekologicznych wyborów statków

W 2016 roku Komisja Europejska stwierdziła, że z perspektywy klimatycznej lepiej jest używać ciężkiej ropy do napędzania megastatków niż gazu ziemnego.

Chociaż ropa emituje więcej CO2, to statki napędzane LNG uwalniają duże ilości metanu do atmosfery, co czyni je bardziej niebezpiecznymi dla klimatu niż najbardziej zanieczyszczający rodzaj oleju.

Metan ma bowiem 84-krotnie większy wpływ na klimat niż CO2.

Badania potwierdzające szkodliwość statków LNG

Badanie przeprowadzone przez Transport & Environment wykazało, że statki napędzane LNG emitują duże ilości metanu. Obrazy w podczerwieni pokazują niespalony metan – silny gaz cieplarniany – uwalniany ze statków napędzanych LNG, które miałyby dostarczać czystszą energię. Większość obecnie eksploatowanych statków LNG jest bardziej szkodliwa dla klimatu niż te, które mają zostać zastąpione.

Statki mogą być malowane na zielono, ale pod tym kolorem kryje się inna prawda.

Wpływ firm na propagowanie LNG

CMA CGM, jeden z wiodących armatorów, promuje LNG jako zrównoważone paliwo, ale nie wspomina o emisji metanu i jej skutkach dla klimatu.

Inwestycje w LNG są widoczne na ich stronie internetowej, jednakże obrazy statku „CMA CGM Le Louvre” dowodzą, że emisje niespalonych węglowodorów są uwolnione do atmosfery.

  • Według informacji znajdujących się na ich stronie internetowej „LNG jest najlepszym dostępnym obecnie rozwiązaniem” aby zmniejszyć wpływ żeglugi na środowisko. W raporcie na temat zrównoważonego rozwoju 2020 stwierdza, że ​​statek napędzany LNG emituje o 20% mniej dwutlenku węgla niż statek napędzany konwencjonalnie. Jednak w żadnym przedstawianych komunikatów firma  nie wspomina o emisji metanu i ilości metanu, która jest emitowana ze statków do atmosfery.
  • Według zewnętrznej oceny przeprowadzonej przez firmę konsultingową zajmującą się optycznym obrazowaniem gazów „TCHD Consulting”, zdjęcia statku „CMA CGM Le Louvre” dowodzą, że intensywne emisje niespalonych węglowodorów zostały uwolnione do atmosfery przez trzy widoczne nad statkiem kominy wydechowe.

To może być przykładem „greenwashingu” – pozornie ekologicznego działania, które w rzeczywistości nie jest zrównoważone.

Emisje niespalonych węglowodorów które zostały uwolnione do atmosfery przez kominy wydechowe.

Zdjęcie: T&E

Alternatywy dla statków LNG

W 2021 roku UE zaproponowała nowe poziomy emisji dla paliw żeglugowych, co zmusiło armatorów do wycofania ciężkiego oleju opałowego. Jednakże, bez uwzględnienia zrównoważonego rozwoju, przepisy te mogą skłaniać armatorów do wyboru najtańszej alternatywy, jaką jest LNG.

Organizacje pozarządowe zwracają uwagę, że powinniśmy skupić się na prawdziwie zrównoważonych rozwiązaniach opartych na wodorze, a nie na kopalnym LNG.

Źródło:
Statki te można śledzić za pomocą danych o ruchu statków. Tak więc w dniu publikacji kontenerowiec Louvre sfilmowany w śledztwie znajduje się w Wilhelmshaven w Niemczech.

https://www.marinetraffic.com/en/ais/home/shipid:6335458/zoom: https://www.marinetraffic.com/en/ais/home/shipid:6335458/zoom:10

Podsumowanie:

  • Statki napędzane skroplonym gazem ziemnym (LNG) mogą być bardziej szkodliwe dla klimatu niż się początkowo sądziło.
  • Emitują duże ilości metanu, który ma silny wpływ na zmiany klimatyczne.
  • Promowanie LNG jako ekologicznego paliwa może być przykładem „greenwashingu”, który nie uwzględnia pełnego obrazu szkodliwości.

Zamiast skupiać się na LNG, powinniśmy szukać prawdziwie zrównoważonych rozwiązań, takich jak wodór, aby ograniczyć negatywny wpływ żeglugi na środowisko.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *