Amerykańska branża przemysłu zbrojeniowego a konflikt na Ukrainie

W ostatnich miesiącach konflikt na Ukrainie stał się priorytetem międzynarodowej społeczności, a także amerykańskiego przemysłu zbrojeniowego.

Spotkanie czołowych urzędników ds. obrony z dyrektorami naczelnymi ośmiu największych amerykańskich koncernów zbrojeniowych wiosną b.r. to sygnał, że USA są gotowe wesprzeć Ukrainę w długotrwałym konflikcie z Rosją [1].

Zastępca sekretarza obrony Kathleen Hicks podkreśla potrzebę omówienia, jak rząd może wspierać amerykańskie firmy zbrojeniowe w zaspokojeniu rosnącego popytu Ukrainy na broń [2].

Jednakże, wysyłając tak dużo sprzętu wojskowego na Ukrainę, Stany Zjednoczone szybko wyczerpują własne zapasy, co prowadzi do konieczności uzupełniania ich na bieżąco [3].

Europejskie wydanie Bloomberga informuje, że Zachodni sojusznicy muszą dokonać wyboru – wysłać więcej broni do Kijowa czy zachować zapasy dla własnej obrony [4].

Obawy dotyczące malejących zapasów i zdolności produkcyjnych armii amerykańskiej są coraz większe. Pentagon zastanawia się, jak skutecznie uzupełnić amunicję, zwłaszcza jeśli chodzi o takie systemy jak pociski przeciwlotnicze Stinger [5].

Amerykański przemysł obronny jest obecnie skoncentrowany na produkcji bardziej zaawansowanej amunicji, co oznacza, że produkcja starszych systemów może wymagać innych umiejętności i czasu [6].

Prezydent Joe Biden nigdy nie planował takiej długiej wojny. 
Założenie było takie, że Rosja szybko podbije znaczną część kraju, więc Stany Zjednoczone będą wspierać kipiącą ukraińską rebelię o niskiej intensywności. 

Zamiast tego, udany opór Ukrainy doprowadził do toczącej się intensywnej walki konwencjonalnej z ogromnym zużyciem amunicji i intensywnym wyczerpywaniem się kluczowych zasobów wojskowych.

Tymczasem, amerykańskie firmy zbrojeniowe widzą w konflikcie na Ukrainie nową okazję do zwiększenia swoich zysków. Duże koncerny, takie jak Raytheon i Lockheed, mają zapasy broni, które nie są już potrzebne w Afganistanie i są teraz zamawiane w większych ilościach przez Ukrainę [7]. To pozwala im na utrzymanie swojej rentowności i zwiększenie produkcji broni.

Podsumowanie:

Wnioskiem jest to, że amerykańska branża przemysłu zbrojeniowego odgrywa istotną rolę w konflikcie na Ukrainie. Wysyłając broń i wspierając Ukrainę, firmy zbrojeniowe mają szansę zwiększyć swoje zyski. Jednak ważne jest, aby równocześnie podjąć odpowiednie środki w celu minimalizacji ryzyka niekontrolowanego rozpowszechniania się uzbrojenia oraz zapewnienia odpowiedniej kontroli nad jego wykorzystaniem.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *