– Szkody i ofiary w ludziach wywołane globalizacją

Globalizacja to złożone, głębokie i globalne zjawisko. Jako taka ma zatem znaczny wpływ na rzeczywistość współczesnych społeczeństw i ma wyraźne konsekwencje w prawie wszystkich dziedzinach.

Jednak ten wzrost gospodarczy napędzany przez globalizację nie obszedł się bez wzbudzenia krytyki. 

Konsekwencje globalizacji są dalekie od jednorodnych: nierówności w dochodach, pogorszenie warunków wymiany handlowej. 

Niektórzy aktorzy (państwa, firmy, jednostki) bardziej czerpią korzyści ze zjawiska globalizacji, podczas gdy inni są czasami postrzegani jako „przegrani” globalizacji.

Konsekwencje globalizacji

W jaki sposób globalizacja – jako system alokacji zasobów – generuje tak ogromne koszty ludzkie?

W latach 1992-2018, zjawisko globalizacji było odpowiedzialne za około 400 milionów zgonów.

W tej kwestii zostało opublikowanych kilka prac badawczych dotyczących całkowitego kosztu ludzkiego obecnej globalizacji pod względem liczby zgonów.

W sumie od 1992 roku globalizacja doprowadziła do śmierci ok. 400 milionów ludzi:

 • 6,5 miliona zginęło w wojnach w związku z grabieżą zasobów i chęci zaspokojenia potrzeb niektórych zglobalizowanych gałęzi przemysłu.
  Na przykład druga wojna w Kongu była wojną wyłącznie górniczą, po to, by eksportować z Konga po niskich kosztach kobalt i koltan, na potrzeby przemysłu elektronicznego i współczesnych smartfonów.
  Tak w Kongu jak i w większości państw Afryki i Azji południowo-wschodniej duża część populacji nadal żyje w sektorach feudalnych z dochodami tylko nieznacznie powyżej poziomu egzystencji. 
  Jak mamy interpretować te sukcesy i porażki?
 • 11 milionów zmarło z głodu. A jednak produkujemy więcej niż wystarczającą ilość żywności, aby wyżywić całą ludzkość. Zglobalizowany rynek żywności jest zatem odpowiedzialny za te zgony, ponieważ jego sposób dystrybucji żywności daje taki skutek.
  Na przykład Etiopia przeznacza grunty orne na eksport kawy, podczas gdy w tym samym czasie 1 na 5 Etiopczyków cierpi z powodu niedożywienia.
 • 56 milionów zmarło z powodu warunków pracy. Globalizacja to rynek globalny bez globalnych rządów prawa: w związku z tym wiele biednych krajów przyjmuje okropne warunki bezpieczeństwa i higieny pracy, aby ich koszty pracy były konkurencyjne.
  Na przykład praca naukowa ustaliła, że ​​fabryki Foxconn, światowego lidera w dziedzinie komponentów elektronicznych, są, cytuję, „ obozami pracy ”.
 • 69 milionów zginęło w wyniku katastrofy ekologicznej. Mówiąc dokładniej, są to zgony spowodowane zanieczyszczeniem powietrza i rosnącą ilością sprzętu z komponentami trującymi czy radioaktywnymi. Odpowiada za to globalizacja jako produktywistyczny i konsumpcjonistyczny system planetarny. Jest również odpowiedzialny, ponieważ jego globalny rynek bez globalnych rządów prawa sprawia, że ​​kraje tolerują ogromne wysypiska, bardzo zanieczyszczające fabryki i śmieciarki.
 • 256 milionów zmarło z powodu nie uleczalnych chorób. Kiedy choroba jest łatwa do wyleczenia, ale nadal zabija miliony ludzi, prawdziwym winowajcą jest zglobalizowany rynek opieki zdrowotnej, oraz w jaki sposób zapewnia dostęp do leków i metod leczenia.
  Na przykład w 2015 r. zapalenie płuc zabiło prawie milion dzieci w wieku poniżej 5 lat, mimo że jest łatwe do wyleczenia.
 • Do tego należy dodać 600 000 zgonów w związku z gospodarczą polityką wojenną Stanów Zjednoczonych, wiodącej potęgi obecnej globalizacji. Mówiąc dokładniej, to iraccy cywile zginęli w następstwie inwazji na Irak. Podobna sytuacja dotyczy Libii, 

Jednak mamy:

Mamy nowe wielkie potęgi gospodarcze, które odniosły sukces, będąc w czołówce współczesnego protekcjonizmu – Brazylii i Korei Południowej, nowych gigantach, których stawki celne są dwukrotnie wyższe od średniej światowej.

Mamy także supermocarstwo zdrowotne, jakim są Indie, które wręcz łamią zasady globalizacji: ich przemysł farmaceutyczny wytwarza leki generyczne, aby ratować miliony istnień w biednych krajach, a kiedy międzynarodowe koncerny próbują temu zapobiec, Indyjski Sąd Najwyższy sprzeciwia się jawnie Światowej Organizacji Zdrowia (WTO), aby móc dalej kontynuować swoją politykę.

Mamy międzynarodowe koncerny, które przenoszą część swojej działalności w dobrym porozumieniu z krajem, w którym są zakotwiczone, w zamian za rekompensatę finansową. Dobrym przykładem jest Japonia. Nowy premier nadal kontynuuję politykę swojego poprzednika Shizo Abego w dziedzinie reindustrializacji.

Pomimo tego ciągle istnieje wiele zawsze takich samych fałszywych argumentów ze strony politycznych liberałów, aby bronić globalizacji pomimo 400 milionów zgonów

Poznajmy kilka z nich:

„Głód i choroby istniały już przed globalizacją, więc to nie ich wina”.
Musimy być być konsekwentni. Nie możemy pochwalić globalizacji za wszystkie pozytywne konsekwencje jej światowej gospodarki, a jednocześnie nie możemy jej winić za miliony zgonów za jej negatywne konsekwencje.
Więc ten argument nie działa.

Twierdzą, że „ ogólnie pozytywne wyniki globalizacji są zawsze widoczne pomimo pewnych problemów”. W rzeczywistości jest on nie do utrzymania, gdyż oznaczałoby to stwierdzenie: „ Niewolnictwo na polach bawełny było generalnie pozytywne, bo dzięki niemu byliśmy lepiej ubrani ”.

„Miliony Chińczyków wydostało się z biedy dzięki globalizacji” – głoszą liberałowie. Dwie odpowiedzi na to pytanie. Z jednej strony ponad 70% Chińczyków pozostawało w skrajnym ubóstwie, co pozwala spojrzeć na to z innej perspektywy. Z drugiej strony, w tym czasie wielu Chińczyków jest neo-niewolnikami w fabrykach, które kwalifikują się jako obozy pracy. Dlatego też koszt ludzki pozytywnego wyniku jest tak wysoki, że jest nie do przyjęcia.

 „Jest dzisiaj lepiej jak jest”. Kiedy system zabija co roku miliony ludzi, oczywiste jest, że nie działa i trzeba znaleźć inny. 60 milionów zgonów z powodu zapalenia płuc, które można leczyć, 52 miliony zgonów z powodu biegunki tylko z powodu braku leków, 11 milionów zmarło z głodu, gdy wystarczy pożywienia dla wszystkich, to wszystko jest dowodem bardzo jasnym i bardzo ewidentnym, że ten system nie działa jak i argumenty zwolenników liberalizacji.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *