– Ostrzeżenia pod adresem Indii

Najsilniejszymi dysydentami w kwestii sankcji nałożonych na Rosję są nadal Chiny i Indie, gdzie mieszka ponad jedna trzecia ludności świata. Oba wstrzymały się od głosowania ONZ potępiającego Rosję i oba odrzucają nałożone przez USA, UE i niektóre kraje sprzymierzone, sankcje na Rosję.

Niewiele Stany Zjednoczone mogą zrobić, by ukarać Chiny, ale Indie mogą wydawać się bardziej bezbronne

Wkrótce po głosowaniu ONZ sekretarz stanu Antony Blinken ogłosił – o czym pisze „The Times of India”, że Stany Zjednoczone rozpoczęły „monitorowanie niektórych niedawnych wydarzeń w Indiach, w tym wzrostu naruszeń praw człowieka”. Następnie główny doradca ekonomiczny prezydenta Bidena, Brian Deese, ostrzegł Indie, że jeśli nie rozważą ponownie swojego „strategicznego dostosowania”, staną przed „znaczącymi i długofalowymi konsekwencjami”.

W tym samym czasie prezydent Biden powiedział pod adresem premiera Indii, kolejne ostrzeżenie: „kupowanie rosyjskiej ropy, nie leży w interesie twojego kraju. Podważanie sankcji, może przynieść poważne konsekwencje”. 

Amerykanie zadadzą kolejny, silny cios machinie wojennej Putina” — tak mówił, prezydent USA Joe Biden, uzasadniając światu swoją decyzję.

Stany Zjednoczone wielokrotnie jasno wyraziły swoje zastrzeżenia pod adresem premiera Narendry Damodardasa Mod’yego i innych państw pomijających sankcje, mówiąc, że może to „wesprzeć rubla a tym samym podważyć światowy system finansowy oparty na dolarze”.

Z kolei Ławrow powiedział swoim indyjskim odpowiednikom, że Rosja jest gotowa przedyskutować jeszcze więcej innych towarów, które Indie mogłyby nabyć w przyszłości, ale z pominięciem dolara amerykańskiego.

  • Podczas marcowej podróży do Delhi w 2022 r., która odbyła się w tym samym czasie co wizyta rosyjskiego ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa, Minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Liz Truss także wezwała stanowczo Indie do natychmiastowego zmniejszenia zależności od Rosji.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *