– Legendarny inwestor Wall Street – Michael Novogratz: Czy kryzys gospodarczy na który czekaliśmy już się rozpoczął ?

Nigdy nie było tak ekonomicznego pesymizmu, jaki obserwujemy dzisiaj w medialnych przekazach.

W ciągu ostatnich kilku miesięcy nastąpiła monumentalna zmiana nastrojów społecznych i teraz prawie wszyscy zdają sobie sprawę, że wkraczamy w bardzo trudne czasy gospodarcze. 

Oczywiście wciąż było kilku optymistów gospodarczych, którzy szukali promyka nadziei, ale Rezerwa Federalna nie pozostawiła im nadziei na optymizm, kiedy ogłosiła 15 czerwca ub.r. największą podwyżkę stóp procentowych od 28 lat. Zapewne pamiętamy, że kiedy Fed agresywnie podniósł stopy procentowe na początku lat 80., doprowadziło to do jednej z najbardziej bolesnych recesji w historii Ameryki. 

Niestety wielu uważa, że ​​to, co nas czeka będzie jeszcze gorsze.

Legendarny inwestor z Wall Street zarządzający miliardami dolarów swojego funduszu hedgingowego, Michael Novogratz, otwarcie ostrzegł w amerykańskim Newsweeku, i MarketWatch że gospodarka się załamie.

„Gospodarka się załamie. Zamierzamy wejść w naprawdę szybką recesję i widać to na wiele sposobów” – powiedział.

„Obudowa gospodarcza zaczyna zawodzić, zapasy eksplodowały. W wielu branżach dochodzi do zwolnień, a Fed utknął w pozycji, w której musi podnosić stopy procentowe, dopóki inflacja nie powróci do swojego celu inflacyjnego”– dodał. 

 Novogratz ma rację, ale trafniej byłoby powiedzieć, że „gospodarka już zaczyna się załamywać”.  Amerykańskie media finansowe przedstawiają kilka niepokojących znaków świadczących o tym, że kryzys gospodarczy, na który czekaliśmy, już się rozpoczął…

W ostatnich tygodniach ceny akcji spadały gwałtownie, co spowodowało stopnienie prawie 3 bln dolarów z z kont emerytalnych w Stanach Zjednoczonych – donosił CBS News 17 czerwca b.r.

Poniżej przedstawiamy kilka histerycznych i pesymistycznych przekazów medialnych. 

Poniżej przedstawiamy kilka histerycznych i pesymistycznych przekazów z amerykańskich mediów.

Analizujmy je pamiętajmy jednocześnie, że są dwa sposoby w jakie człowiek może dać się ogłupić:

  • Pierwszy to uwierzyć w rzeczy nieprawdziwe.
  • Drugi, to nie wierzyć w prawdziwe.

W  czwartek 16 czerwca 2022 r., indeks Dow Jones Industrial Average po raz pierwszy od ponad roku spadł poniżej psychologicznie ważnej bariery 30 000.  Donosi CNBC. Jeśli nie powróci do poziomu 36 000 w ciągu najbliższych tygodniowych sesji handlowych, wielu inwestorów naprawdę wpadnie w panikę.

Dwie trzecie wartości wszystkich kryptowalut zostało już wymazane od szczytowych notowań. W listopadzie zeszłego roku łączna wartość wszystkich kryptowalut przekroczyła granicę trzech bilionów dolarów . Aktualnie wartość ta spadła poniżej 1 bln.

W tym tygodniu byliśmy świadkami najszybszego wzrostu oprocentowania amerykańskich kredytów hipotecznych od 1987 roku . Oprocentowanie kredytów hipotecznych wzrasta do 5,78%, najwyższego poziomu od 2008 r. donosi FOXBUSINESS. Nie trzeba dodawać, że to może całkowicie zdewastować amerykański rynek mieszkaniowy.

Popyt na kredyty hipoteczne jest teraz mniej więcej o połowę niższy niż rok temu, ponieważ stopy procentowe idą jeszcze wyżej donosi CNBC

Ceny hurtowe nadal przyspieszają w bardzo alarmującym tempie pisze CNBC

Ceny hurtowe rosły w szybkim tempie w maju, gdy na amerykańską gospodarkę narosła presja inflacyjna, podało we wtorek Amerykańskie Biuro Statystyki Pracy.

Indeks cen producentów, miara cen płaconych producentom towarów i usług, wzrósł o 0,8% w ciągu miesiąca i 10,8% w ciągu ostatniego roku. Miesięczny wzrost był zgodny z szacunkami Dow Jones i podwojeniem tempa 0,4% w kwietniu.

Narzędzie śledzące PNB opracowane przez Atlanta Fed obecnie przewiduje, że wzrost gospodarczy w drugim kwartale wyniesie 0 procent, a gospodarka amerykańska zmierza w kierunku rychłej recesji donosi FoxBusiness opierając się na ostatnim raporcie Amerykańskiej Rezerwy Federalnej.

Indeks biznesowy Philadelphia Fed osiągnął w czerwcu ujemny odczyt na poziomie 3,3 . Jest to pierwszy skurcz od pierwszych dni pandemii Covid-19. A wiele ankiet przeprowadzonych w maju wykazuje, że właściciele małych firm „czują się najbardziej przygnębieni od ostatnich pięćdziesięciu lat

Obecnie aż 59 procent producentów w Stanach Zjednoczonych uważa, że ​​nadchodzi recesja.

Bloomberg przewiduje, że prawdopodobieństwo recesji w ciągu najbliższych 24 miesięcy wynosi 98,5% . Popiera to szczegółowa analiza na poniższym wykresie.

Ale to nie miało się wydarzyć … kilka opinii amerykanów na te doniesienia
  1. W zeszłym roku „gadające głowy” w amerykańskich i europejskich stacjach telewizyjnych zapewniły nas, że „złota, nowa era dobrobytu jest tuż za rogiem, a giełdy będą po prostu dalej rosnąć”. Wiele profesjonalnych mediów informowało nas rok temu o sprawach, które z perspektywy czasu wyglądają dzisiaj  zupełnie i całkowicie absurdalnie .

  2. Nasi przywódcy myśleli, że mogą przeciwstawić się prawom ekonomii i przez chwilę wydawało się, że ich interwencja w gospodarkę zadziała. Ale prawda jest taka, że ​​za każdym razem, gdy interweniowali w mechanizmy rynkowe, po prostu pogarszali nasze długoterminowe problemy.

  3. Teraz osiągnęliśmy punkt, w którym najbliższa przyszłość wygląda wyjątkowo ponuro, a perspektywy na naszą długoterminową przyszłość są absolutnie koszmarne.

  4. Czy możemy uważać, że konflikt na Ukrainie jest temu wszystkiemu winien? Gdybyśmy po drodze podjęli wiele innych decyzji, nie mielibyśmy dzisiaj do czynienia z tak przerażającym kryzysem.

  5. Niestety to, co zostało zrobione, zostało zrobione i teraz możemy zebrać konsekwencje za bardzo głupie decyzje deregulacji mechanizmów rynkowych i przestawienie ich na wartości polityczne, które podjęli nasi przywódcy.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *