Problem bezpieczeństwa francuskich reaktorów jądrowych i brak uranu przyczyną wzrostów cen energii

Z 56 reaktorów jądrowych we Francji 27 jest obecnie wyłączonych. 

We Francji występują coraz większe problemy z dostępnością energii elektrycznej. Z 56 reaktorów jądrowych, 27 jest obecnie wyłączonych, a rządowa agencja ds. bezpieczeństwa sugeruje, że może dojść do kolejnych wyłączeń w najbliższych miesiącach, dotyczących nowych reaktorów EDF o mocy 900 MW, które nie przeszły wcześniejszych technicznych przeglądów.

W ciągu miesiąca cena energii elektrycznej na rynku francuskim wzrosła do 3 euro za 1 kWh. Dla przypomnienia w 2020 r. cena 1 kWh wynosiła 0,37 euro.

Podwyżki spowodowały, że część gospodarstw domowych odmawia płacenia tak wysokiej ceny za energię.

  • Część opinii publicznej uważa, że wzrost cen energii nie jest spowodowany sytuacją międzynarodową na rynku paliw, lecz błędną polityką energetyczną Francji w ostatniej dekadzie oraz unijną polityką liberalizacji energii elektrycznej. Nie jest to więc aż tak bardzo związane z konfliktem na Ukrainie, jak sugerowano wcześniej.

W obawie przed zamieszkami, rząd nakłonił EDF aby nie odcinał energii elektrycznej tym, którzy nie płacą rachunków. Zamiast tego zdecydowano się na zmniejszenie mocy, aby utrzymać lodówkę i światło.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *