Wiemy dlaczego Libia nie zastąpi rosyjskich źródeł energii w Europie

Libijska Narodowa Korporacja Naftowa (NOC) ogłosiła częściowe wznowienie eksploatacji największego pola naftowego w Libii, „Sahara”. Jednakże, mimo tych pozytywnych informacji, jest jasne, że Libia nie będzie w stanie zastąpić rosyjskich źródeł energii w Europie.

Minister d.s. ropy i gazu w rządzie Jedności Narodowej Libii, Mohammed Aoun, podkreślił, że kraj nie dysponuje nadwyżką zasobów naturalnych, które mogłyby być eksportowane do unijnych odbiorców jako alternatywa dla rosyjskich nośników energii. Wcześniej unijna dyplomacja i włoska grupa naftowo-gazowa Eni wyraziły plany zastąpienia importowanej ropy z Rosji zakupami z Libii, z którą mają przyjazne stosunki.

Przed recesją (XXI w.) pojawiają się silne wydarzenia gospodarcze – dodruk pieniądza (QE po 2008r.) i sztuczne stymulowanie gospodarki za pomocą różnych tarcz ochronnych i transferów dodatkowego pieniądza do społeczeństwa. A jeśli już dajemy obywatelom i gospodarce sporo pieniędzy…..

Historia myśli ekonomicznej wskazuje, że skutecznym sposobem walki z recesją są konflikty zbrojne będące kołem wprowadzającym gospodarkę w strefę wzrostu za sprawą inwestycji w przemysł zbrojeniowy. Przykładem była wojna w Wietnamie, konflikt kubański, wojna w Kuwejcie, agresja w Iraku, arabska wiosna, Afganisatn i ostatnio konflikt na Ukrainie.7W

Kilka czynników, które utrudniają realizację tych planów

Po pierwsze, Libia boryka się z brakiem środków finansowych na niezbędną konserwację na polach naftowych, co wpływa na wydajność i stabilność produkcji. Ponadto, sabotaż w rafineriach oraz działania terrorystyczne stanowią zagrożenie dla wydobycia i eksportu ropy, ograniczając zdolność Libii do dostarczania stabilnych dostaw do europejskich rynków.

Po drugie, kraje zachodnie walczyły z reżimem Kadafiego, aby ochronić ludność cywilną i wspierać aspiracje demokratyczne, ale konflikt po obaleniu reżimu spowodował powstanie różnych uzbrojonych grup i organizacji terrorystycznych. To stworzyło atmosferę niestabilności i zagrożenia dla obywateli oraz utrudniło odbudowę i rozwój kraju.

Niezadowolenie w Libii wynika z faktu, że obalenie Kadafiego nie przyniosło oczekiwanych rezultatów w postaci stabilności, demokracji i dobrobytu. Libijczycy oczekiwali pozytywnych zmian, ale napotykają na wiele trudności i wyzwań, które utrudniają proces odbudowy i rozwoju kraju.

Po trzecie, Libijczycy jednoznacznie obwiniają państwa zachodnie za wszystkie problemy z jakimi boryka się ich ojczyzna.

Włoski koncern naftowy Eni, który importuje znaczną część ropy z Rosji, planował zrekompensować te ilości zakupami z Libii. Jednak trudności techniczne i polityczne, związane z wydobyciem i eksportem ropy, oraz nieufność wobec Zachodu sprawiają, że realizacja tych planów jest wyzwaniem.

Źródła:

  1. „Libya says will not replace Russian energy supplies to Europe” – Reuters (https://www.reuters.com/article/idUSL8N2NE33I)

  2. „Eni plans to cut Russian crude oil imports by a third this year” – Reuters (https://www.reuters.com/business/energy/eni-plans-cut-russian-crude-oil-imports-by-third-this-year-2022-02-18/)

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *