Iran i Irak w duecie interesów Rosji i Chin – współpraca gospodarczo militarna z pominięciem petrodolara

Pośrednie rozmowy między Stanami Zjednoczonymi a Iranem w sprawie wznowienia umowy nuklearnej z 2015 roku zakończyły się w Katarze bez rezultatu, informuje półoficjalna agencja prasowa Tasnim.

 USA nie spieszy się już z zawarciem umowy, ponieważ Chiny zawarły 25-letni kontrakt na zakup irańskiej ropy, a Rosjanie są stale w pobliżu.

W czerwcu wystąpiło wielkie tasowanie kart w tym strategicznym regionie naftowym. Podczas gdy kraje G7 rozmawiają, za kulisami sprawy posuwają się do przodu Chiny i Rosja bez petrodolara.

W ciągu miesiąca rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow i wysocy rangą polityczni i wojskowi przedstawiciele Iranu, w tym prezydent Ebrahim Raisi, spotkali się kilkakrotnie.

  • Prawdopodobnie rozmowy dotyczą współpracy militarnej i ropy.

Ławrow i Raisi omówili rozszerzenie współpracy we wszystkich obszarach: w tym ropy i gazu oraz produktów powiązanych, zarówno od Iranu po Rosję, jak i od Rosji po Iran w celu rozwoju współpracy z regionem euroazjatyckim i Kaukazem.

Przeanalizowano możliwość dostarczenia Iranowi przez Rosję systemu obrony przeciwrakietowej S-400 i myśliwców Sukhoi Su-35. 

Rosja zawsze łączyła irańskie żądania dotyczące sprzętu wojskowego z innymi własnymi problemami bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie, zwłaszcza w Syrii, regionie, w którym Iran i Rosja razem współpracują. 
Tutaj widzimy ciekawy fragment domina.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *