– Jednostronne sankcje, które Waszyngton nałożył na Wenezuelę

W nadziei usunięcia prezydenta Wenezueli Nicolása Maduro z urzędu, amerykański prezydent D. Trump wykorzystał Ustawę o Nadzwyczajnych Uprawnieniach Ekonomicznych z 28 października 1977 r. – IEEPA do zamrożenia aktywów państwowej wenezuelskiej spółki naftowej PDVSA.

Ustawa IEEPA

Ustawa IPPE jest prawem federalnym Stanów Zjednoczonych upoważniającym prezydenta do regulowania wymiany międzynarodowej w odpowiedzi na każde niezwykłe i nadzwyczajne zagrożenie dla Stanów Zjednoczonych, które ma swoje źródło w całości lub w części poza Stanami Zjednoczonymi. IEEPA podlega przepisom krajowej ustawy o sytuacjach kryzysowych (NEA), co oznacza, że sytuacja nadzwyczajna zadeklarowana na podstawie tej ustawy musi być odnawiana co roku, aby pozostała w mocy.

Ponadto upoważnia ona amerykańskiego prezydenta:

  • do blokowania transakcji zagranicznych firmie, rządowi, organizacji lub osobie zagrażającej Stanom Zjednoczonym;

  • zamrażania aktywów zagranicznej firmy, rządu lub osoby stanowiącej zagrożenie dla USA;

  • konfiskaty mienia związanego z krajem, firmą lub osobą, która zagraża Stanom Zjednoczonym.

Trump zabronił również amerykańskim inwestorom nabywania długów będących własnością rządu Wenezueli, udziału w aukcjach wenezuelskich obligacji lub obrotu akcjami jakiegokolwiek podmiotu, w którym rząd lub inny podmiot gospodarczy posiada pakiet kontrolny.

Innym bolesnym ograniczeniem dla Wenezueli było wstrzymanie przesyłanych przez Euro-American Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication (SWIFT) wszystkich transakcji w krajowej wenezuelskiej walucie boliwar.

 

Tymczasem amerykański prezydent dał Juanowi Guaidótymczasowemu i nie konstytucyjnie wybranemu prezydentowi, dostęp do aktywów rządu Wenezueli przechowywanych w Amerykańskiej Rezerwie Federalnej, a które zostały zamrożone jeszcze za kadencji jego poprzednika Baracka Obamę w 2015 roku.

Nic nie wiadomo co ze złotem

  • Według oficjalnych danych, Wenezuela posiada 367,6 ton złota. Są to 16. największe rezerwy na świecie – mniej mają m.in. Wielka Brytania (310,3 t), Arabia Saudyjska (322,9 t).
  • Jeszcze za życia Hugo Chaveza, rząd Wenezueli postanowił sprowadzić większość rezerw złota, które ulokowane były za granicą. Do skarbca w Caracas trafiło 85% wenezuelskiego złota. Co z resztą?

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *