Chiny kontrolują dwóch z trzech największych eksporterów ropy naftowej na świecie usuwając skutecznie z gry państwa Zachodu

Chiny obecnie kontrolują dwóch z trzech największych eksporterów ropy naftowej, Rosję i Arabię Saudyjską, co daje im skuteczną kontrolę w sferze naftowej.

Drugim największym eksporterem ropy są Stany Zjednoczone.

Chiny mają również znaczny wpływ na politykę OPEC poprzez wiodącą pozycję – blisko z nimi zaprzyjaźnionej, Arabii Saudyjskiej w tej organizacji.

  • OPEC został utworzony w 1960 roku w celu koordynowania i ujednolicania polityki naftowej państw członkowskich, skutecznie ustalając ceny ropy.

     

  • W sferze gazowej najbliższym odpowiednikiem OPEC jest tak zwane Forum Krajów Eksportujących Zatoki Perskiej (GECF), które jednak obecnie nie jest tak potężne jak OPEC.

     

  • Rosja, Iran i Katar dysponują prawie 60% światowych rezerw gazu, a Katar i Iran posiadają największe na świecie złoża gazu (zbiornik North Field/South Pars). Trzy krajów te założyły GECF, który obejmuje obecnie 11 członków, kontrolujących 71% światowych rezerw gazu, 44% produkcji rynkowej, 53% gazociągów i 57% eksportu LNG.

Ministrowie spraw zagranicznych Arabii Saudyjskiej, Kuwejtu, Omanu i Bahrajnu oraz sekretarz generalny Rady Współpracy Zatoki Perskiej (GCC), która w znacznej części pokrywa się z OPEC i GECF, odwiedzili Pekin rok temu w celu przyspieszenia negocjacji w sprawie umowy o wolnym handlu między Chinami a GCC.

Głównym tematem rozmów było ostateczne przypieczętowanie umowy o wolnym handlu między Chinami a GCC oraz „głębsza współpraca strategiczna w regionie, w którym dominacja USA wykazuje oznaki odwrotu„.

Chiny dążą do kontrolowania wszystkich głównych złóż ropy naftowej na Bliskim Wschodzie i uzyskania bardzo korzystnych cen na wszystko, co z nich jest wydobywane.

Dzięki 25-letniej umowie o współpracy strategicznej z Iranem, Chiny były w stanie uzyskać korzystne warunki podpisując umową z Irakiem, biorąc pod uwagę silny i trwały wpływ Teheranu na Bagdad.

Chiny zawierają umowy na 25 lat, ale oficjalnie rozpoczynają się dopiero dwa lata po dacie podpisania, co pozwala Chinom na większe zyski rocznie i mniejsze początkowe inwestycje.

UE podejmuje działania mające na celu ograniczenie umów długoterminowych na gaz i ropę, które mogłyby związować ją na długie lata z konkretnymi dostawcami. Zamiast tego, Unia Europejska dąży do większej elastyczności w umowach krótkoterminowych oraz do inwestowania w alternatywne źródła energii, takie jak energia odnawialna czy gaz łupkowy.

Decyzja UE o rewidowaniu polityki umów długoterminowych na gaz i ropę ma na celu zwiększenie konkurencji na rynku energii i zmniejszenie zależności od konkretnych dostawców. Jednocześnie, obserwujemy, że niektóre kraje spoza UE podpisują umowy długoterminowe na dostawy surowców energetycznych, co może zapewnić im stabilność dostaw oraz korzyści finansowe.

Kto zyskuje a kto traci ukazał nam obecny kryzys energetyczny.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *