Banki centralne dokonały w 2022 r. największego od 55 lat zakupu złota

Zakupy złota wzrosły o 18% w 2022 roku w porównaniu z rokiem poprzednim, a popyt osiągnął prawie pięć ton metrycznych, najwięcej od 2011 roku, podała 31 stycznia 2023 r.

Światowa Rada Złota (WGC) . Trend wzrostowy następuje po znacznych spadkach podczas pandemii Covid-19 .

WGC poinformowała również, że światowe banki centralne zwiększyły zakupy złota w drugiej połowie roku, dodając do swoich zapasów oszałamiające 1136 ton metalu o wartości około 70 miliardów dolarów, w porównaniu z zaledwie 450 tonami rok wcześniej. 
To spowodowało, że roczne zakupy w sektorze osiągnęły najwyższy poziom od 1967 roku.

Według starszego analityka WGC, Krishana Gopaula, większość zakupów banków centralnych była spowodowana faktem, że kruszce są postrzegane jako bezpieczniejsze aktywa w niespokojnych czasach i oczekuje się, że utrzymają swoją wartość pomimo zmian geopolitycznych, w przeciwieństwie do bardziej niestabilnych walut fiducjarnych i obligacji. .

„ … powodem trzymania złota jest jego zachowanie w czasach kryzysu, że jest skutecznym dywersyfikatorem i nie wiąże się z ryzykiem kontrahenta. Jeśli spojrzysz na ubiegły rok, zarówno na otoczenie geopolityczne, jak i makroekonomiczne, zobaczysz, że wszystkie te czynniki, a także powód posiadania złota, mogą być postrzegane jako powody do kupowania większej ilości złota” – zauważył .

Gopaul powiedział, że większość zakupów w banku centralnym pochodziła z rynków wschodzących, w tym Chin, Turcji i Egiptu, które tradycyjnie posiadają mniejsze wolumeny złota niż banki zachodnie. Jednak „ dla zachodnich banków centralnych, które nie kupują, ponieważ posiadają już dużo złota, kluczową kwestią jest to, że tak naprawdę nie sprzedają go ” – dodał.

WGS zauważył również, że prawie dwie trzecie złota zakupionego przez banki centralne w zeszłym roku nie zostało podane do wiadomości publicznej.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *