Ceny gazu w Europie wzrosły o ponad 50 proc. w ciągu ostatniego roku: – amerykańskie tankowce LNG kierowane do Europy. Problemem są rosyjskie dostawy

Stany Zjednoczone zdetronizowały Katar jako największego eksportera gazu płynnego przewożonego tankowcami LNG.

Amerykańskie tankowce LNG, które pierwotnie miały dostarczać gaz do Chin, zostały przekierowane do Europy, gdzie ceny eksplodowały już od ponad roku

Stany Zjednoczone od kilku lat z sukcesem rozwijają swoją produkcję gazu łupkowego, co przyczyniło się do znaczącego wzrostu ich eksportu gazu.

W 2019 roku, Stany Zjednoczone wyprzedziły Katar i stały się największym eksporterem gazu płynnego przewożonego tankowcami LNG.

Jednakże, z powodu pandemii COVID-19, popyt na gaz w Chinach znacznie spadł, co oznacza, że amerykańskie tankowce LNG muszą szukać nowych rynków zbytu aby utrzymać rentowność amerykańskiej branży naftowej.

W związku z tym, Stany Zjednoczone zaczęły eksportować gaz płynny do Europy, gdzie ceny eksplodowały. W 2021 roku, cena gazu w Europie wzrosła o ponad 50% w porównaniu do roku poprzedniego, co wynika z niskich poziomów magazynowania i zwiększonego popytu w państwach unijnych.

Katar jest jednym z największych producentów gazu na świecie i ma duże doświadczenie w eksporcie gazu płynnego.

Współpraca między Katar a USA pozwoli na zwiększenie dostaw gazu do Europy i zmniejszenie jej zależności od Rosji.

Warto jednak pamiętać, że import gazu z zagranicy, w tym z Kataru czy USA, to tylko krótkoterminowe rozwiązanie. Unia Europejska musi kontynuować inwestycje w odnawialne źródła energii i rozwijać swoją własną produkcję gazu, aby zwiększyć swoją niezależność energetyczną i zmniejszyć swoją zależność od paliw kopalnych.

Więcej o przyczynach wzrostu cen gazu w 2021 i zmieniającym się rynku gazu na świecie dowiesz się z następujących źródeł:

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *